Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Praca tymczasowa a etat

1
Podziel się:

Praca tymczasowa oferuje elastyczne godziny pracy. To bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy wolą pracować w nienormowanym czasie pracy. Czym taka praca różni się od etatu?

Praca tymczasowa umożliwia wykonywanie obowiązków w nienormowanym czasie pracy
Praca tymczasowa umożliwia wykonywanie obowiązków w nienormowanym czasie pracy (Andy Beez/CC/Flickr)
bEEwRKwl

Umowa o pracę pod względem formalnym bardzo przypomina normalną umowę o pracę. Obie podlegają tym samym przepisom Kodeksu Pracy. Jednak Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych umożliwia uzyskanie pracodawcom wyjątkowych korzyści, jeśli zdecydują się zatrudnić pracowników tymczasowych.

Korzyści z pracy tymczasowej

  • Możliwość podpisania dowolnej liczby umów na czas określony.
  • Umowa tymczasowa to również krótszy czas wypowiedzenia – umowa na okres do 2 tygodni ma 3-dniowy okres wypowiedzenia, w przypadku umów 1-miesięcznych jest to okres tygodnia.
  • Pracownik tymczasowy ma 24 dni urlopu w roku.

Co ciekawe przez pierwszych 6 miesięcy pracy pracownika tymczasowego, pracodawca nie musi zgadzać się na udzielenie mu urlopu. Tym, co wyróżnia umowę o pracę tymczasową od innych umów, jest fakt występowania trzech podmiotów: pracownika i jego dwóch pracodawców. Pracodawcami są jednocześnie agencja pracy tymczasowej i pracodawca użytkownik.

bEEwRKwn

Agencja pracy tymczasowej podpisuje umowę bezpośrednio z pracownikiem i kieruje go do określonej pracy.

Umowa o pracę tymczasową zawiera w sobie pojęcie pracodawcy użytkownika. To on podpisuje z agencją pracy tymczasowej umowę, na mocy której ma prawo skorzystać z pracownika tymczasowego. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy użytkownika, choć w sensie prawnym zatrudniającym jest agencja pracy tymczasowej.

Legalna agencja pracy tymczasowej

Legalna agencja pracy tymczasowej musi być wpisana do rejestru agencji zatrudnienia. Numer wpisu do takiego rejestru, agencja pracy tymczasowej musi podawać w dokumentach, ogłoszeniach, a także ofertach pracy. Jeżeli w ofercie nie ma umieszczonego numeru, może to oznaczać, że agencja działa nielegalnie.

Praca jako pracownik tymczasowy nie powoduje, że zawierana umowa jest umową śmieciową. Ponieważ formalnym pracodawcą jest agencja pracy tymczasowej, bardzo często oferuje ona pracownikowi umowę o pracę. Takie rozwiązania pozwala agencji pracy tymczasowego delegować pracownika do pracy w różnych firmach, z którymi ma podpisane odrębne umowy. Skoro to agencja jest pracodawcą, to na niej spoczywa obowiązek wypłacania wynagrodzenia za pracę dla pracodawcy użytkownika. Natomiast pracownik użytkownik, czyli firma, w której pracownik tymczasowy faktycznie wykonuje pracę, musi przeprowadzić np. szkolenie BHP.

bEEwRKwt

Jeśli pracownik tymczasowy ma umowę o pracę, ma prawo do płatnego urlopu, a pracodawca (agencja pracy tymczasowej) odprowadza składki ZUS. Czas trwania umowy zaliczany jest do czasu pracy. Umowa o pracę z agencją pracy tymczasowej jest normalną umową etatową, w której obowiązuje też normalny okres wypowiedzenia. Zasadniczą różnicą jest to, że agencja pracy może delegować pracownika do pracy u różnych pracodawców użytkowników.

Pracownik tymczasowy może być związany z jednym pracodawcą przez maksymalnie 18 miesięcy w ciągu 3 lat.

Praca tymczasowa może być znakomitą formą zatrudnienia dla osób bez doświadczenia zawodowego oraz dla tych, które szukają szybkiego zarobku. Praca tymczasowa jest elastyczna, a także daje możliwość pracy dla kilku pracodawców użytkowników, co z perspektywy osoby z małym doświadczeniem zawodowym jest bardzo cenne. Trzeba jednak zaznaczyć, że taki charakter pracy nie jest dla wszystkich. Na pewno nie będzie on odpowiedni dla ludzi ceniących sobie stabilizację zawodową. Częsta zmiana pracodawców może być dla nich męcząca.

bEEwRKwO
KOMENTARZE
(1)
Żaneta
2 lata temu
Praca tymczasowa to dobre rozwiązanie np. teraz, przed świętami, kiedy w wyniku zwiększonych zamówień w firmie brakuje rąk do pracy, wtedy warto skorzystać z pomocy Eurokadry. Pracodawca zyskuje pracowników, a Ci dodatkowe źródło dochodu.