Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Przedsądowe wezwanie do zapłaty. Co oznacza dla dłużnika?

0
Podziel się:

W chwili, gdy zaprzestanie się spłacać swoje zadłużenie, wierzyciel ma prawo do odzyskania swoich pieniędzy. Jednym ze sposobów jest przedsądowe wezwanie do zapłaty. W jaki sposób zachować się w przypadku otrzymania przedsądowego wezwania do zapłaty?

Przedsądowe wezwanie do zapłaty dokładnie określa, jaki jest termin spłaty długu
Przedsądowe wezwanie do zapłaty dokładnie określa, jaki jest termin spłaty długu (slasnyi)
bEDRblTV

W chwili, gdy zaprzestanie się spłacać swoje zadłużenie, wierzyciel ma prawo do odzyskania swoich pieniędzy. Jednym ze sposobów jest przedsądowe wezwanie do zapłaty. Dłużnik może takie otrzymać najczęściej drogą pocztową. W jaki sposób zachować się w przypadku otrzymania przedsądowego wezwania do zapłaty?

Co to jest przedsądowe wezwanie do zapłaty?

Wierzyciel, który pomimo wielokrotnego telefonowania i wysyłania wiadomości e-mail, nie otrzymał zapłaty zgodnej z zawartą umową, ma możliwość wysłania wezwania do zapłaty. Tego typu korespondencja wysyłana jest najczęściej za potwierdzeniem odbioru, a więc listem poleconym. Ma to na celu otrzymanie także dowodu do sądu, jeżeli dojdzie do przekazania sprawy zadłużenia właśnie tam. To ważne, ponieważ przedsądowe wezwanie do zapłaty ma na celu także udowodnienie polubownych prób załatwienia tej sprawy.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty ma dowolną treść. Istotne jest jednak samo wezwanie do dobrowolnej zapłaty. Wezwanie wskazuje jednoznacznie, do kiedy jest termin spłaty zadłużenia, a także numer rachunku bankowego, na który wnieść należy zapłatę za dług. Niektórzy wierzyciele doliczyć mogą do tego również odsetki. Przedsądowe wezwanie do zapłaty zawiera także pouczenie, iż po przekroczeniu terminu spłaty długu, sprawa zostanie skierowana do sądu. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji koszty postępowania sądowego ponosi dłużnik.

bEDRblTX

Dostałeś przedsądowe wezwanie do zapłaty, co możesz zrobić?

Nieodebranie przedsądowego wezwania do zapłaty jest najgorszą opcją. Jeżeli tylko wierzyciel dysponuje prawidłowym adresem, na kopercie zostanie odnotowana informacja, że przesyłka nie została podjęta w terminie. To tym bardziej zmobilizuje wierzyciela do skierowania sprawy na drogę sądową. Dodatkowo będzie on miał także potwierdzenie, że próbował nawiązać kontakt.

Możliwością uniknięcia kosztów sądowych jest udowodnienie w sposób dostateczny, że jako dłużnik nie wiedziałeś o istnieniu zadłużenia. Dlatego w takiej sytuacji lepiej jest od razy uznać dług. Wówczas być może jest możliwość udowodnienia, że to wierzyciel nie przyłożył się do poinformowaniu o istnieniu długu i to on wówczas zostanie obarczony tymi dodatkowymi opłatami.

Ostateczne wezwanie do zapłaty a przedsądowe wezwanie do zapłaty

Tak naprawdę niezależnie od nazewnictwa, te dwa określenia dotyczą dokładnie tego samego. Nagłówek ostateczne wezwanie do zapłaty, przedsądowe wezwanie do zapłaty etc. oznacza to samo.

bEDRblUd

Przedsądowe wezwanie do zapłaty odebrane z poczty to w zasadzie ostateczny moment na jakiekolwiek negocjacje z wierzycielem. Wówczas warto okazać dobrą wolę, poprosić o rozłożenie zadłużenia na raty, jeżeli dług powstał wskutek braku dostatecznych środków. To podjęcie działania jest często doceniane przez wierzyciela. Przedsądowe wezwanie do zapłaty zawsze oznacza spłatę całości długu lub sprawę w sądzie, najczęściej przegraną i kosztowną dla dłużnika.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty – dalsze kroki

Jako dłużnik otrzymałeś przedsądowe wezwanie do zapłaty? W takim razie koniecznie sprawdź, czy zgadzają się wszystkie zawarte na nim dane. Przede wszystkim kwota długu. Nie brakuje oszustów, którzy rozsyłają nieprawdziwe wezwania do zapłaty długów, których nigdy się nie zaciągało. Dlatego przed zapłatą pieniędzy dokładnie przemyśl, czy faktycznie masz jakieś zadłużenie. Jeżeli cokolwiek się nie zgadza, zwróć się do wierzyciela z zapytaniem. Konieczna jest nieraz konsultacja z prawnikiem. Użycie konkretnych argumentów może zniechęcić wierzyciela przed oddaniem sprawy do sądu.

bEDRblUy
KOMENTARZE
(0)