Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - dla kogo?

0
Podziel się:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to rozwiązanie dla wybranych przedsiębiorców. Stawki ryczałtu są zależne od rodzaju działalności. Zobacz, kto może płacić podatek ryczałtowy i w jaki sposób się to robi.

Zgodnie z prawem istnieje limit przychodów, do których można rozliczać się ryczałtem
Zgodnie z prawem istnieje limit przychodów, do których można rozliczać się ryczałtem (pixabay.com / CC0)

Rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest, obok karty podatkowej, stawki progresywnej i liniowej, jednym ze sposobów rozliczania podatku od dochodu. Jest przeznaczony głównie tych dla przedsiębiorców, którzy prowadzą biznes w niewielkiej skali. Wszystko dlatego, że prawo nakłada limit przychodów, do których można rozliczać się ryczałtem. Limit ten wynosi 250 tys. euro. Jeśli przekroczymy tę wartość, od 1 stycznia kolejnego roku trzeba będzie zmienić formę opodatkowania. Ryczałt pozwala płacić jedną, stałą stawkę podatku. Wysokość ryczałtu zależy od rodzaju działalności.

I tak, jeśli chcesz rozliczać się ryczałtem, to stawka wynosi:

20 proc. stawka ryczałtu:

  • Rozliczać się mogą według niej przedstawiciele wolnych zawodów, czyli m.in., lekarze czy dentyści, a także pielęgniarki i położne. Do grupy tej należą też tłumacze i nauczyciele;
  • Przysługuje tym, którzy otrzymują przychody z najmu czy dzierżawy.

Ryczałt dla przedstawicieli wolnych zawodów płacimy, nie uwzględniając kosztów, które normalnie pozwalałby odliczyć je od przychodu. Taka stawka ryczałtu może być rozliczana wyłącznie przez przedstawicieli wolnych zawodów, którzy są wymienieni w* ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym*. Istotne jest, żeby działalność prowadzili samodzielnie. Nie mogą zatrudniać w swojej firmie ani na podstawie umowy o pracę, ani nawet na zleceniu lub umowie o dzieło. Inni przedstawiciele wolnych zawodów, nie mogą się rozliczać w ten sposób, bo nie wymienia ich ustawa.

17 proc. stawka ryczałtu za usługi:

  • Pośredników sprzedających pojazdy;
  • Zarządcy nieruchomości;
  • Hotelarskie i parkingowe;
  • Związane z obsługą centrali taksówkowych;
  • Pośredniczenia w szukaniu pracowników;
  • Foto.

8,5 proc. przychodów to ryczałt:

  • najmu i dzierżawy, jeśli kwota przychodu nie przekracza 4.000 euro. Jeśli przychód jest wyższy, od nadwyżki trzeba zapłacić 20 proc.;
  • z działalności gastronomicznej, w której sprzedaje się alkohol powyżej 1,5 proc.;
  • dla prowadzących przedszkola;
  • dla wszystkich, którzy prowadzą komisy lub sprzedają prasę.

5,5 proc. przychodów mogą zapłacić wszyscy ci, którzy prowadzą roboty budowlane albo zajmują się transportem pojazdami, których ładowność przekracza 2 tony.

3,0 proc. przychodów uzyskanych m.in. w ramach usług związanych z handlem.

Wartość ryczałtu oblicza się mnożąc po prostu przychód firmy przez odpowiednią wielkość ryczałtu. Trzeba go zapłacić co miesiąc, najpóźniej 20 dnia. Ryczałt trzeba zapłacić niezależnie od tego, czy mamy zysk, czy nie. Dlaczego? Bo ryczałt obliczamy biorąc pod uwagę przychód, a nie dochód.

Co zrobić, aby rozliczać się na zasadach ryczałtu?

Jeśli przedsiębiorca zalicza się do grupy, która może rozliczać się w ten sposób, wystarczy, że wybierze rozliczenie ryczałtowe, zakładając działalność na druku CEiDG. Wszyscy inni mogą zmienić formę rozliczenia podatkowego, na początku każdego kolejnego roku. Trzeba to zrobić najpóźniej do 20 stycznia. Wystarczy wtedy złożyć aktualizację formularza CEiDG.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)