Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Ulga na dziecko. Ile wynosi?

2
Podziel się:

Z ulgi na dziecko mogą skorzystać wszyscy pracownicy, którzy opiekują się dziećmi. Ulga na dziecko zwana jest inaczej ulgą prorodzinną. Dowiedz się, w jaki sposób skorzystać z takiego przywileju.

Z ulgi na dziecko mogą skorzystać rodzice biologiczni, rodzice zastępczy i opiekunowie prawni
Z ulgi na dziecko mogą skorzystać rodzice biologiczni, rodzice zastępczy i opiekunowie prawni

Ulga na dziecko zwana jest inaczej ulgą prorodzinną, a skorzystać z niej mogą pracownicy, którzy opiekują się dziećmi.

Ulga na dziecko – dla kogo?

Z ulgi na dziecko może skorzystać ten podatnik, który rozlicza się według skali podatkowej, a zeznanie podatkowe roczne składa na druku PIT-36 lub PIT 37. Warto pamiętać, że z ulgi na dziecko mogą skorzystać nie tylko rodzice biologiczni. Przysługuje ona również rodzicom zastępczym i opiekunom prawnym. W tym wypadku jednak dziecko musi z nimi mieszkać.

Ulga prorodzinna, czyli ulga na dziecko, pozwala zapłacić niższy podatek w związku z posiadaniem dziecka:

  • małoletniego;
  • dziecka, na które otrzymuje się dodatek pielęgnacyjny albo rentę socjalną;
  • które nie ukończyło 25 roku życia i cały czas się uczy lub studiuje, a jego dochód nie przekracza 3 089 zł.

Jaka jest wysokość ulgi na dzieci?

Jeśli rodzice wychowują jedno dziecko, mogą odliczyć 92,67 zł miesięcznie. Maksymalna roczna kwota do odliczenia to 1112,04 zł. Rodzice, wychowujący* dwoje dzieci* za każde dziecko odliczą po 92,67 zł miesięcznie (czyli maksymalnie po 1112,04 zł na każde dziecko rocznie).

Jeśli rodzice mają trójkę dzieci, to odliczają miesięcznie po 92,67 zł na pierwszą dwójkę (czyli po 1112,04 zł rocznie), a na trzecie dziecko: 166,67 zł miesięcznie – co daje maksymalną kwotę 2000,04 zł rocznie.

Jeśli w rodzinie jest czworo lub więcej dzieci odlicza się po 92,67 zł (po 1112,04 zł rocznie) na dwoje pierwszych dzieci, na trzecie odlicza się kwotę 166,67 zł miesięcznie (2000,04 zł rocznie) i 225 zł (2700,00 zł rocznie) na czwarte (i każde kolejne) dziecko.

Ulga na dziecko wyliczana jest także za te miesiące, w których dziecko kończy naukę lub osiągnęło wiek powodujący utratę prawa do odliczenia od podatku. Warto pamiętać, że jeśli dziecko otrzymuje rentę, to nie jest ona wliczana do dochodu, który bierze się pod uwagę, ustalając prawo do ulgi. Tak samo jest z dochodami dzieci, które nie są pełnoletnie.

Jak skorzystać z ulgi na dziecko?

Do skorzystania z ulgi na dziecko mają prawo rodzice lub opiekunowie prawni, jeśli nie zarabiają więcej niż 112 000 zł, rozliczając się wspólnie. Jeśli ich dochody rozliczane są osobno, żaden z nich nie może zarabiać więcej niż 56 000 zł. Jeśli rodzic wychowuje dziecko samodzielnie, to limit, który upoważnia do skorzystania z ulgi, wynosi 112 000 zł.

W takiej sytuacji musi on faktycznie sam wychowywać dziecko, być panną lub kawalerem, wdową lub wdowcem albo rozwodnikiem. W przypadku większej liczby dzieci, ulga na drugie i kolejne przysługuje w każdym przypadku. Nie ma tu znaczenia wysokość dochodu, który uzyskują rodzice.

Jak rozliczyć ulgę na dzieci?

Skorzystanie z ulgi na dziecko wymaga dołączenia do zeznania PIT-36 lub PIT-37 specjalnego formularza PIT/O. Trzeba pamiętać, że w każdym momencie podatnik może być skontrolowany przez urzędników. Wtedy będzie musiał udokumentować, że ma prawo do odliczenia.

Za mało podatku, żeby odliczyć pełną kwotę ulgi

Może się zdarzyć, że w danym roku podatek będzie zbyt mały i nie da się skorzystać z ulgi, bo "zabraknie" podatku do odliczenia. W takim przypadku rodzice mają prawo skorzystać z takiej brakującej kwoty w kolejnych latach. Warto wiedzieć jednak, żeby niewykorzystana ulga nie przekraczała łącznej kwoty składek ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, które się odlicza.

Kiedy ulga na dziecko się nie należy?

Ulga podatkowa nie może być zastosowana, jeśli dzieci podatników:

  • prowadzą własną firmę,
  • są w związku małżeńskim,
  • przebywają w placówce, zapewniającej całodniowe utrzymanie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Magda
4 lata temu
Nie jest prawda, ze bycie rozwodnikiem upowaznia do ulgi jako samotny rodzic, a to czesto opisywana sytuacja. Ojcec dziecka realizuje kontakty (4 dni w miesiacu) i mial prawo do polowy ulgi.
AdamT
4 lata temu
Przy dwójce lub większej liczbie dzieci dochód rodziców nie jest brany pod uwagę przy przyznawaniu ulgi rodzinnej w rozliczeniu rocznym.