Notowania

Umowy darowizny pojazdu

Właściciel pojazdu może go w dowolnym momencie podarować dowolnej osobie. Takie bezpłatne przekazanie jest nazywane darowizną. Jak przygotować taką transakcję?

Podziel się
Dodaj komentarz
Darowizna pojazdu jest objęta podatkiem, jednak nie zawsze konieczne jest jego opłacenie

Wyobraźmy sobie właściciela pojazdu, który nie chce go sprzedawać. Pragnie natomiast podarować go wybranej osobie. Może chcieć sprezentować rower, skuter, czy samochód, który do niego należy. Prawo zezwala na taką transakcję. Dodatkowo nie ogranicza kręgu osób, które mogą zostać obdarowane.

Umowę darowizny pojazdu warto przygotować w formie pisemnej. Jednym z ważniejszych elementów takiej umowy będzie prawidłowe określenie wartości pojazdu. Jest to niezbędne, by prawidłowo rozliczyć podatek, bo darowizna jest opodatkowana. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy darowizna odbywa się w kręgu rodzinnym. Wtedy można nie zapłacić podatku w ogóle. Wystarczy zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego. Mamy na to 6 miesięcy od momentu otrzymania darowizny. Trzeba też pamiętać, że jeśli wcześniej otrzymaliśmy już darowiznę od tej samej osoby, trzeba zsumować wartość wszystkich takich darowizn z 5 lat.

Podatek od darowizny pojazdu

Jak już wspomnieliśmy, darowizna pojazdu jest obciążona podatkiem. Wyjątek stanowi darowizna przeprowadzona między członkami najbliższej rodziny (obdarowany to np. rodzic lub dziecko, albo wnuk). Wtedy taka darowizna jest zwolniona z podatku. Żeby jednak takie zwolnienie zachować, trzeba zgłosić fakt darowizny urzędowi skarbowego w terminie 6 miesięcy od momentu, gdy taką darowiznę otrzymaliśmy. Darowizny nie trzeba zgłaszać, jeśli wartość pojazdu nie przekracza kwoty wolnej od podatku. Aktualnie jest to 9637 zł.

Elementy umowy darowizny pojazdu

Żeby umowa darowizny była prawidłowa, powinna konkretnie oznaczać strony umowy, a także datę i miejsce zawarcia umowy. Ważnym elementem jest też właściwe oznaczenie przedmiotu darowizny. Trzeba będzie bardzo dokładnie opisać też pojazd, jeśli jest to pojazd mechaniczny, to na pewno muszą się w umowie znaleźć oznaczenia numerów nadwozia czy silnika.

Na umowie darowizny darczyńca powinien zawrzeć oświadczenie, jest właścicielem tego samochodu, a inne osoby nie mają wobec niego żadnych roszczeń.

Umowa darowizny pojazdu musi też mieć oświadczenie, w którym obdarowany przyjmuje pojazd w darowiźnie. Przy okazji warto wpisać liczbę otrzymanych od darczyńcy darowizn

Czy darczyńca może się wycofać z podarowania pojazdu?

Na odwołanie darowizny darczyńca ma dwa lata. Jeśli darowizna nie została jeszcze wykonana, czyli jeśli pojazd nie był wydany, to do jej odwołania wystarczy fakt, że nastąpiło znaczne pogorszenie stanu majątkowego darczyńcy. Musi ono być tak duże, że zagraża stabilności jego utrzymania. W sytuacji, gdy darowizna została już dokonana, a darczyńca popadnie w kłopoty finansowe, to obdarowany powinien, w ramach tego, że się wzbogacił, pomóc w dostarczeniu środków, pozwalających na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Taki obowiązek nie będzie jednak na nim ciążył w sytuacji, gdy ten odda samochód otrzymany od darczyńcy.

Inną możliwością odwołania darowizny pojazdu jest tzw. rażąca niewdzięczność. Chodzi m.in. o utrudnianie życia swoim zachowaniem. Musi to być celowe i świadome. Żeby odwołanie darowizny było skuteczne, trzeba je złożyć na piśmie. Na odwołanie darowizny darczyńca ma dwa lata. Po tym czasie nie można już w żaden sposób uzyskać zwrotu rzeczy podarowanej.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-03-2019

pabloWitam. Jestem współwłaściecielem samochodu którego włascicielem jest mój ojciec. Czy w sytuacji ,gdy chce zrzec się swojej części na rzecz ojca … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)