Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wniosek o urlop bezpłatny. Kiedy należy go złożyć?

1
Podziel się:

Pracownikowi świadczącemu pracę przysługuje sporo praw. Między innymi może skorzystać z urlopu wypoczynkowego, który jest płatny. Dość ciekawym rozwiązaniem jest urlop bezpłatny. Zobacz, jak złożyć wniosek o urlop bezpłatny.

Czas przebywania na urlopie bezpłatnym nie jest wliczany do stażu pracy
Czas przebywania na urlopie bezpłatnym nie jest wliczany do stażu pracy (istockphoto)

Czym jest urlop bezpłatny?

Pracownik, który jest związany z pracodawcą stosunkiem pracy, musi ją wykonywać w określonym miejscu i czasie. Ma też prawo do nieprzerwanego, długiego urlopu wypoczynkowego, którego wymiar zależy między innymi od stażu pracy. Za taki urlop pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Jednak w kodeksie pracy znajdziemy jeszcze jedną ważne uprawnienie. Mowa o urlopie bezpłatnym.

W czasie, gdy pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym, nie musi świadczyć pracy dla pracodawcy. Pracodawca nie jest zobowiązany wtedy do tego, żeby płacić w tym okresie pracownikowi wynagrodzenie.

Jak przygotować wniosek o urlop bezpłatny?

Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego wyłącznie wtedy, jeśli pracownik złoży pisemny wniosek w tej sprawie. Bez takiego wniosku pracodawca nie może go skierować na taki urlop. Pracodawca nie ma też prawa, by zmusić pracownika do skorzystania z takiego urlopu.

Jeśli pracownik chce skorzystać z urlopu bezpłatnego, po prostu składa prosty wniosek. Nie musi uzasadniać, dlaczego jest mu ten urlop bezpłatny potrzebny. Jeśli taki urlop bezpłatny będzie trwał dłużej niż 3 miesiące, to strony mogą się umówić, że pracownik może być z tego urlopu odwołany, jeśli zdarzą się okoliczności uzasadniające takie odwołanie z urlopu.

Przepisy prawa pracy nie nakazują, żeby pracownik najpierw wykorzystał urlop wypoczynkowy, a potem miał prawo do urlopu bezpłatnego. W związku z tym może urlop bezpłatny wykorzystać w każdym momencie. Nawet jeśli pozostało mu sporo urlopu wypoczynkowego.

Urlop bezpłatny i staż pracy

Trzeba pamiętać, że czas przebywania na urlopie bezpłatnym nie jest wliczany do okresu pracy, który pozwala uzyskiwać niektóre uprawnienia pracownicze. Ponieważ podczas urlopu bezpłatnego zawieszone są obowiązki pracownicze, pracodawca nie musi opłacać wtedy za pracownika składek ZUS. Ma to taką konsekwencję, że zaistnieje przerwa w ubezpieczeniu chorobowym.

Podczas urlopu bezpłatnego pracownik nie może skorzystać z wynagrodzenia chorobowego, zasiłku opiekuńczego albo macierzyńskiego. Jeśli podczas urlopu pracownik będzie miał zwolnienie lekarskie, to nie przerywa to urlopu.

Przez pierwsze 30 dni urlopu bezpłatnego pracownik ma prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, które przysługują w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Potem pracownik traci prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Może wtedy skorzystać z ubezpieczenia przez członka rodziny albo dobrowolnie opłacać składkę. Z urlopu bezpłatnego można zrezygnować tylko wtedy, gdy zgodzą się na to obie strony.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Pracownik
3 lata temu
czy mozna zrezygnowac z urlopu bezpłatnego jak sie jeszcze nie odbył