Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wypowiedzenie za porozumieniem stron. Jak sporządzić dokument wypowiedzenia?

0
Podziel się:

Jeśli pracownik albo pracodawca chcą szybko i bezproblemowo rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony, rekomendowane jest jej wypowiedzenie w trybie porozumienia stron. Pozwala on na to, żeby nie zachowywać ustawowych okresów wypowiedzenia.

Skorzystanie z porozumienia stron pozwala na szybkie i bezkonfliktowe rozwiązanie stosunku pracy
Skorzystanie z porozumienia stron pozwala na szybkie i bezkonfliktowe rozwiązanie stosunku pracy (pixabay.com / CC0)

Umowa o pracę na czas nieokreślony ma wiele zalet. Pracownik uzyskuje pełnię praw pracowniczych, może korzystać z urlopów (wypoczynkowego, macierzyńskiego itd.). Może też w określonych sytuacjach otrzymać dodatek stażowy. Ale taka forma umowy może w określonych sytuacjach stanowić spore ograniczenie. Chodzi tu o okres wypowiedzenia. Jeśli pracownik zatrudniony jest u danego pracodawcy kilka lat, to maksymalny okres wypowiedzenia wynosi aż 3 miesiące. Jeśli jedna ze stron będzie chciała zrezygnować ze współpracy, musi zachować ten okres, w którym świadczony jest stosunek pracy. Ale na szczęście istnieje możliwość rozwiązania takiej umowy w trybie bardziej przyjaznym.

To wypowiedzenie za porozumieniem stron. Takie wypowiedzenie może być złożone w każdym momencie. Najczęściej taka konieczność pojawia się, gdy pracownik otrzymuje konkurencyjną ofertę i zależy mu, by szybko zmienić miejsce pracy. Również, gdy pracodawca chciałby zwolnić pracownika szybko i bez kłopotu, może zaproponować mu wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron.

Wypowiedzenie umowy o pracę a zgoda obu stron

Wypowiedzenie umowy o za porozumieniem będzie skuteczne tylko w jednej sytuacji. Jeśli obie strony wyrażą zgodę na warunki tego wypowiedzenia. Jeśli wypowiedzenia takie będzie inicjatywą pracownika, a pracodawca nie przystanie na propozycję rozwiązania umowy za porozumieniem stron, pracownik nie będzie mógł uznać tego za naruszenie swoich praw pracowniczych.

Jeśli pracodawca nie zgodzi się na rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, pracownik będzie zmuszony złożyć wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron – jak sporządzić?

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron nie wymaga formy pisemnej. Wystarczy, że poinformujemy o tym przełożonego. Musi to się jednak odbyć w taki sposób, by porozumienie mogło zostać potwierdzone przez obie strony. Niezależnie od tego, kto składa wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron, nie ma obowiązku podawania powodów takiej decyzji.

Składając wypowiedzenie za porozumieniem stron, trzeba określić dokładny termin, w którym ma ostatecznie dojść do rozwiązania stosunku pracy. Pracownik sam może zaproponować datę rozwiązania umowy. Może to nastąpić kolejnego dnia, za miesiąc, pół roku albo rok. Jeśli pracodawca nie zgadza się na takie rozwiązanie, to powinien pracownikowi złożyć propozycję daty rozwiązania. Żeby wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron weszło w życie, wtedy pracownik musi się na to zgodzić. Jeśli data nie zostanie sprecyzowana, przyjmuje się za nią datę zawarcia porozumienia.

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron jest dobrym wyborem dla tych, którym zależy, by szybko odejść z pracy. Nie trzeba bowiem zachowywać okresów wypowiedzenia, tak jak to jest np. w sytuacji umowy na okres próbny czy na czas określony lub nieokreślony. Jeśli taka umowa ma być rozwiązana, a nie zastosuje się wariantu rozwiązania jej za porozumieniem stron, to okres wypowiedzenia trwa od 3 dni do trzech miesięcy, w zależności od rodzaju umowy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)