Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zamknięcie działalności gospodarczej. Jak to zrobić?

0
Podziel się:

Biznes niesie ze sporą spore ryzyko. Jeśli przedsiębiorca stwierdzi, że biznes to nie jest droga dla niego, może zamknąć firmę. Jeśli przedsiębiorstwo prowadzono w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, to zamknięcie całego biznesu nie będzie trudne.

Jednym z etapów zamykania firm jest złożenie odpowiednio wypełnionego wniosku CEIDG-1
Jednym z etapów zamykania firm jest złożenie odpowiednio wypełnionego wniosku CEIDG-1

Jeśli przedsiębiorca uzna, że dalsze prowadzenie danego biznesu nie jest dla niego dobrym wyjściem, może zamknąć firmę. Jeśli przedsiębiorstwo prowadzono w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, to zamknięcie całego biznesu nie będzie trudne.

Zamknięcie działalności – spis z natury

Jeżeli działalność jest zamykana (likwidowana)
, to trzeba sporządzić spis z natury. Przygotowujemy go po to, by można było dobrze rozliczyć podatek dochodowy. Spis z natury obejmuje np. towary, którymi się handluje, surowce, a także półwyroby. Trzeba też w spisie z natury uwzględnić odpady i braki. Trzeba pamiętać, że jeśli działalność jest zamykana, to w spisie z natury należy uwzględnić również te towary, które są własnością przedsiębiorcy, ale są poza firmą. Jeśli przedsiębiorca nie ma żadnych towarów, to i tak musi przygotować spis z natury (remanent). Wtedy jednak wartość spisu z natury jest równa 0.

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego, że będzie sporządzany remanent końcowy. Trzeba to zrobić przynajmniej 7 dni przed terminem spisu.

Spis z natury przy zamykaniu działalności jest konieczny, przy czym remanent nie ma jednego wzoru. Ma jednak kilka obowiązkowych elementów. Muszą się w nim znaleźć dane właściciela firmy, data sporządzenia, dokładne określenie towaru, cenę i wartość tego towaru, podpisy osób, które sporządzały spis. Taki remanent nie musi być składany w urzędzie skarbowym. Nie płaci się od niego podatku. Służy on zamknięciu księgi przychodów i rozchodów.

Rozliczenie podatku VAT

Gdy zamykamy działalność, musimy też rozliczyć podatek VAT. Pomoże w tym sporządzony wcześniej spis z natury. Wiedząc, które zakupy były wliczone do "kosztów działalności", obliczamy kwotę, którą trzeba rozliczyć do urzędu skarbowego. Dodatkowo przedsiębiorca musi złożyć formularz VAT-Z, który potwierdza zamknięcie działalności, a także obowiązkowo ostatnią deklarację VAT. Dotyczy ona podatku za bieżący okres rozliczeniowy.

Wykaz majątku

Zamykając działalność, trzeba będzie też stworzyć spis majątku, który pozostaje w firmie. To nie tylko środki trwałe, ale również wyposażenie. Taki spis przygotowuje się po to, by oszacować dochód, który pojawi się w momencie sprzedaży środków trwałych.

Każdy przedsiębiorca musi też zapłacić zaliczkę na podatek za ostatni miesiąc. Takie rozliczenia trzeba dokonać do 20. dnia następnego miesiąca. Przedsiębiorca składa też deklarację roczną.

Potem składa wniosek CEIDG-1, w którym zakreśla okienko do zamknięcia działalności. Wpisujemy te same dane, które wprowadzaliśmy podczas rejestracji działalności. Po złożeniu wniosku w urzędzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych samodzielnie przygotowuje druk ZUS ZWPA. Potwierdza on wyrejestrowanie przedsiębiorcy jako płatnika składek. Ale to nie wszystko. Sam przedsiębiorca, w ciągu 7 dni od dnia, kiedy złożył wniosek CEiDG, musi złożyć w ZUS dokument ZUS ZWUA. Jest to potwierdzenie wyrejestrowania siebie z ubezpieczeń.

Jeśli przedsiębiorca prowadził sprzedaż na kasie fiskalnej, musi również zakończyć tryb fiskalny. Trzeba więc wykonać raport okresowy z kasy fiskalnej, a także powiadomić urząd skarbowy o konieczności odczytu pamięci fiskalnej kasy i zawnioskować o wyrejestrowanie kasy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)