Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zawieszenie działalności a ZUS. Jak ograniczyć koszty związane ze składkami?

Uruchomienie działalności gospodarczej jest proste i zajmuje tylko chwilę. Gdy jednak biznes nie idzie tak dobrze, jak sobie wyobrażaliśmy, możemy ją zawiesić, a przez to ograniczyć koszty, np. związane z obowiązkiem opłacania składek ZUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com / CC0)
W przypadku zawieszenia działalności nie trzeba płacić składek ZUS

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jeden z najpopularniejszych sposobów prowadzenia firmy. Wszystko dlatego, że cechuje się prostotą rozliczeń. Nie trzeba do tego skomplikowanej księgowości, rejestracji dokonuje się bardzo szybko i formalności związanych z uruchomieniem firmy nie jest zbyt wiele.

I właśnie ta prostota daje możliwość, że w razie problemów możemy bardzo szybko taką działalność zawiesić albo zamknąć. Prawo pozwala na pewien czas zawiesić działalność, jeśli biznes nie idzie tak dobrze, jakbyśmy chcieli. Najczęściej powodem zawieszenia działalności może być pogarszająca się płynność finansowa, co powoduje problem z regulowaniem stałych zobowiązań. Może też się zdarzyć, że biznes jest wyjątkowo podatny na sezonowe wahania i sens jego prowadzenie jest tylko w określonych miesiącach. W czasie, gdy ruch jest mizerny, działanie jest ograniczone, by w czasach poprawy koniunktury do niej wrócić.

##Zalety zawieszenia działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej pozwala na spore oszczędności. Przede wszystkim w okresie, kiedy działalność jest zawieszona, przedsiębiorca nie musi składać deklaracji podatku VAT. Jednak dla wielu przedsiębiorców, elementem decydującym o możliwości zawieszenia działalności jest fakt, żeby nie płacić składek ZUS. A właśnie wtedy, gdy firma jest zawieszona, nie trzeba ich odprowadzać do ZUS-u.

Wprawdzie zawieszenie działalności umożliwia to, by nie płacić składek ZUS, to jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że w takiej sytuacji przedsiębiorca może mieć problem, by skorzystać z oferty publicznych placówek medycznych. Zawieszenie działalności ma bowiem taki skutek, że jeśli minie 30 dni od czasu, gdy zapłacona została ostatnia składka na ubezpieczenie zdrowotne, przedsiębiorca nie będzie mógł skorzystać ze świadczeń medycznych. A jak wiadomo w przypadku osób prowadzących firmy, składka zdrowotna rozliczana jest w ramach płatności na ZUS. Jeśli więc decydujemy się na zawieszenie działalności, a chcemy skorzystać z usług medycznych, można podpisać z NFZ umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego albo jako członek rodziny dopisać się do ubezpieczenia członka rodziny. Warto wiedzieć o jednym wyjątku od tej zasady.

Jeśli przedsiębiorca prowadził firmę przynajmniej przez pół roku, a zawieszenie działalności wiąże się z tym, że przedsiębiorca musi opiekować się dzieckiem, to w takiej sytuacji możliwe jest złożenie wniosku o to by składki ZUS były za niego opłacane z budżetu państwa. Można z takiego udogodnienia skorzystać przez trzy lata. Co ważne, ograniczeniem jest wiek dziecka. Dopłaty składek ZUS z budżetu państwa możliwe są maksymalnie do czasu skończenia przez dziecko 5 lat.

Trzeba pamiętać, że czas, w którym działalność jest zawieszona, nie jest doliczany do stażu potrzebnego do przejścia na emeryturę.

##Maksymalny okres zawieszenia działalności

Działalność może być zawieszona na określony z góry czas. Do niedawna z możliwości zawieszenia działalności mogli skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniali pracowników. Od 2018 roku dzięki wejściu w życie Konstytucji Biznesu również ten właściciel firmy, który zatrudnia pracowników, może skorzystać z zawieszenia działalności. Działalność może być zawieszona na okres nie krótszy niż 30 dni.

##Jak dokonać zawieszenia działalności?

Żeby zawiesić działalność gospodarczą, trzeba złożyć wniosek CEiDG-1. To ten sam dokument, który służy do założenia działalności gospodarczej. Wystarczy, że w odpowiednim okienku zaznaczymy opcję „zawieszenie działalności”. Możliwości złożenia tego wniosku jest kilka, podobnie jak to jest w sytuacji zakładania firmy.

Jeśli działalność nie zostanie wznowiona po 24 miesiącach, firma jest automatycznie wykreślana z rejestru CEiDG. Wznowienia można dokonać na tym samym wniosku co wpisu, czy zawieszenia zaznaczając odpowiednie pole.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz