Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

ZUS przedsiębiorcy

0
Podziel się:

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany płacić składki ZUS za siebie, a jeśli zatrudnia pracowników, to i za nich. Dowiedz się, jak oblicza się składki ZUS, kiedy powstaje obowiązek podlegania składkom i co grozi za to, że ich nie zapłacisz.

Przedsiębiorcy są zobowiązani odprowadzać składki na ZUS
Przedsiębiorcy są zobowiązani odprowadzać składki na ZUS (Stanisław Kowalczuk/East News)
bEDPoURN

Składki ZUS są dla wielu przedsiębiorców zmorą. Szczególnie tych, którzy prowadzą małe biznesy. Niezależnie bowiem od tego, czy zarabiają, czy nie, muszą co miesiąc odprowadzić składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kiedy powstaje obowiązek podlegania składkom?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja, która administruje systemem emerytalno-rentowym. Każda osoba, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, ale również i przedsiębiorca muszą opłacać składki ZUS. Społeczne ubezpieczenia są obowiązkowe.

Ubezpieczenie społeczne ZUS jest obowiązkowe. Ubezpieczenie rozpoczyna się od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej.

bEDPoURP

Wysokość składki ZUS przedsiębiorcy zależy od tego, ile wynosi przeciętne i minimalne wynagrodzenie za pracę.

W chwili rozpoczęcia działalności przedsiębiorca wpisywany jest do ubezpieczeń społecznych:

Przedsiębiorca może też wybrać dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. W razie choroby zapewnia świadczenie na czas niezdolności do pracy. Wybrani przedsiębiorcy muszą też opłacać składki na Fundusz Pracy.

bEDPoURV

Gdy w prowadzeniu firmy przedsiębiorcy pomaga np. małżonek albo inna blisko spokrewniona osoba, która jest z nim w tym samym gospodarstwie domowym, to nawet w sytuacji, gdy pracuje za darmo, musi płacić składki. I to takie jak przedsiębiorca. Zgodnie z prawem ma bowiem status osoby współpracującej.

Preferencyjny ZUS

Od marca 2018 roku pojawiła się nowa możliwość – prowadzenie działalności nierejestrowanej. Dotyczy ona osób, które osiągają przychody mniejsze, niż wynosi połowa płacy minimalnej. Nie muszą rejestrować swojej działalności. Nie będą musiały opłacać żadnych składek ZUS. W momencie przekroczenia kwoty 1050 złotych przychodu w skali miesiąca należy założyć firmę w przeciągu 7 dni.

Przedsiębiorca, który startuje z biznesem, może też przez dwa lata płacić niższe składki. Składka zdrowotna nie jest objęta zniżkami. Płatna jest zawsze w tej samej wysokości.

bEDPoURW

Jak zarejestrować się w ZUS?

Przedsiębiorca wypełnia druk CEIDG-1. Można to zrobić osobiście w urzędzie gminy, można również wypełnić druk CEIDG-1 elektronicznie, jeżeli posiada się bezpieczny podpis elektroniczny lub profil zaufany. Jednocześnie informacja ta trafi do urzędu skarbowego i ZUS. Nie znaczy to, że przedsiębiorca jest już zarejestrowany w systemie. Maksymalnie najpóźniej w ciągu tygodnia od dnia, w którym przedsiębiorca rozpoczął działalność, musi on złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych formularze ZUS-ZUA i ZUS-ZZA, i poprzez ich złożenie zgłosi się do ubezpieczenia.

Jak płacić składki ZUS?

Od 2018 każdy przedsiębiorca płaci składki ZUS na indywidualny rachunek ZUS, który został przypisany do jego składek. Musi je opłacić do 10 dnia miesiąca, gdy nie zatrudnia pracowników, a do 15, gdy jest pracodawcą.

Firma i etat – jaki ZUS?

Jeśli przedsiębiorca jednocześnie pracuje na podstawie umowy o pracę i zarabia więcej niż minimalna pensja, dochodzi do tzw. zbiegu ubezpieczeń. W związku z tym jego składki ubezpieczeniowe opłacane są w ramach umowy o pracę, a składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej opłacać nie musi. Oprócz składki zdrowotnej, która mimo zbiegu ubezpieczeń będzie musiała być uregulowana, zarówno z etatu, jak i z działalności gospodarczej.

bEDPoUSq
KOMENTARZE
(0)