Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Postojowe dla firm do weryfikacji. Firmy zaniżają przychody

75
Podziel się

ZUS wspólne z KAS zapowiada kontrole przyznanych podczas pandemii świadczeń pomocowych dla firm. Nie wszystkim przedsiębiorcom się one należały, choć wykazali stratę w przychodach.

Będzie kontrola przyznanych podczas pandemii świadczeń pomocowych dla firm.
Będzie kontrola przyznanych podczas pandemii świadczeń pomocowych dla firm. (Unsplash.com)
bDJkIpKJ

Blisko półtora miliona przedsiębiorców otrzymało pomoc w postaci postojowego - pisze "Rzeczpospolita". Świadczenie ma pomóc tym, którzy stracili w pandemii koronawirusa.

Głównym warunkiem jego otrzymania jest 15-proc. spadek przychodów. Nie wszyscy jednak, którzy wystąpili o świadczenie, rzeczywiście znaleźli się w trudnej sytuacji. Część z przedsiębiorców dzięki kreatywnej księgowości celowo wykazała stratę, aby zdobyć dodatkowe środki.

– Wykreowanie spadku przychodów jest dziecinnie proste i niektórzy przedsiębiorcy nie mieli oporów, żeby na epidemii dodatkowo zarobić – mówi "Rzeczpospolitej" Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii PBC.

bDJkIpKL

Jak wyjaśnia ekspert na łamach dziennika, sposobów jest kilka. Najprostszy polega na przesunięciu momentu zakończenia usługi na kolejny miesiąc. Albo też stworzenie aneksu do umowy i zmiana okresu rozliczenia na dwumiesięczny.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6517472524343425v">Zwolnienie ze składek na trzy miesiące i co dalej? Zapytaliśmy prezes ZUS</a>

- Zdarza się też, że wykonawca umawia się z kontrahentem, że wystawi fakturę na niższą kwotę, a potem zrekompensuje to sobie podwyżką. Ewentualnie bierze wysoką zaliczkę, która nie jest przychodem, a ostateczne rozliczenie następuje dopiero za jakiś czas – wylicza Piekielnik.

bDJkIpKR

Krajowa Administracja Skarbowa i ZUS zapowiedziały, że postojowe będzie weryfikowane po ustąpieniu pandemii. Jak poinformował "Rz" ZUS, ma pięć lat na wydanie decyzji o nienależnie pobranym świadczeniu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDJkIpLm
KOMENTARZE
(75)
Grand
9 miesięcy temu
Rząd zawsze (szczególnie Pisowski) traktował i traktuje polskich przedsiębiorców jak złodzieju. Najlepiej tylko brać a nic w zamian.
ja
9 miesięcy temu
mam nadzieje że zaczna od budżetówki , która nie swiadczac pracyna cały etat wzieła 100 % wynagrodzenia zaczynając od prokuratowów po urzednikach i nauczycielach skończywszy
Przedsiębiorc...
9 miesięcy temu
Sprawdzać, kontrolować, męczyć i zamęczyć wszystkich przedsiębiorców, a później się dziwić że wpływów z podatków nie ma a przedsiębiorcy rejestrują działalności za granicą. Być przedsiębiorcą = być traktowanym jako dojna krowa która musi się spowiadać z każdego zjedzonego źdźbła trawy, a nawet jak się wyspowiada to i tak jest obżartym tłustym złodziejem.
bDJkIpLn
Dość tego
9 miesięcy temu
Buahaha ... a górnicy na postojowym dostają 100% nielegalnej pomocy publicznej pod przykrywką covid-19 ...
pat 16
9 miesięcy temu
Dlaczego Krajowa Administracja Skarbowa nie jest tak chętna do sprawdzenia kreatywnej księgowości w budżecie państwa ?!!! Tam szukajcie przekrętów ! Jak zwykle uważacie potencjalnego przedsiębiorcę za fałszerstwa .W Ministerstwie Finansów pod bacznym okiem Banasie prężnie funkcjonowała mafia wyłudzająca VAT i nikt tego nie widział . Tam to macie klapki na oczach !!!
...
Następna strona