Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartosz Wawryszuk
|

180 milionów złotych czeka na eksporterów

0
Podziel się:

Małe i średnie firmy do 8 października mogą składać wnioski o dotacje w kolejnej rundzie konkursu Paszport do eksportu.

180 milionów złotych czeka na eksporterów
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Mali, średni i mikroprzedsiębiorcy mają znowu szanse na dotacje do działalności eksportowej. Od 20 września do 8 października można składać wnioski w trzeciej rundziekonkursu _ Paszport do eksportu _*.*

Wnioski o dofinansowanie projektów zwiększających udziału eksportu w całkowitej sprzedaży, rozpoznawalność marek poza Polską oraz zacieśniających kontakty biznesowe z zagranicznymi kontrahentami, przyjmuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Dotacje będą udzielane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (2007-2013), tym przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność i mają siedzibę, a w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą – mieszkają na terytorium Polski. To nie jedyne kryterium, bo w roku obrotowym poprzedzającym rok, w którym składany jest wniosek o dotację, trzeba wykazać, że udział eksportu w całkowitej sprzedaży firmy nie przekraczał 30 proc.

Procedura ubiegania się o dofinansowanie zaczyna się od rejestracji w Generatorze Wniosków na stronie internetowej PARP. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie prawidłowość danych zawartych w elektronicznym wniosku, zgodnie z zapisami Regulaminu Przeprowadzenia Konkursu.

Dotacje są przydzielane w dwóch etapach. W pierwszym można dostać pieniądze na przygotowanie _ Planu rozwoju eksportu _. Przedsiębiorca musi wówczas przeznaczyć przyznane środki na sfinansowanie usług doradczych, przy czym plan trzeba opracować w czasie nie przekraczającym 6 miesięcy.

Przygotowanie planu i jego pozytywna weryfikacja uprawniają do ubiegania się w kolejnej rundzie o wsparcie na realizację. Wdrożenie _ Planu rozwoju eksportu _ musi nastąpić w ciągu maksimum 24 miesięcy.

Na pierwszy etap można dostać nie więcej jak 80 proc. Wydatków kwalifikowanych przeznaczonych na ten cel, jednocześnie kwota dotacji na plan nie może być wyższa niż 10 tys. zł.

W drugim etapie dofinansowanie jednego przedsiębiorcy nie może być większe jak 200 tys. zł i stanowić co najwyżej 50 proc. wydatków firmy.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)