Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

20 miliardów dolarów do wzięcia

0
Podziel się:

Tylko nieliczne polskie przedsiębiorstwa korzystają z oferty przetargowej Grupy Banku Światowego. A jest o co powalczyć.

Tylko nieliczne polskie przedsiębiorstwa korzystają z oferty przetargowej Grupy Banku Światowego. A jest naprawdę o co powalczyć. Bank Światowy przeznacza corocznie 15-20 mld dolarów na przedsięwzięcia, w których procedury są łatwiejsze niż polskie przepisy o zamówieniach publicznego.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Grupa Banku Światowego podjęły wspólną inicjatywę, której celem jest m.in. promowanie uczestnictwa polskich przedsiębiorstw w projektach finansowanych przez Grupę Banku Światowego. Aby zmaksymalizować osiągnięcie tego celu korzystamy ze stworzonej w ramach Grupy Banku Światowego międzynarodowej sieci Private Sector Liaison Officers to the World Bank Group (PSLO) - profesjonalistów osadzonych w organizacjach biznesowych, izbach gospodarczych, agencjach promocji inwestycji i handlu oraz agencjach rządowych. Obecnie sieć ta obejmuje 54 kraje Europy, Ameryki Płn. i Płd., Australii oraz Afryki i Azji. Grupa Banku Światowego corocznie realizuje 30 - 40 tys. przetargów o wartości zamówienia od kilku tysięcy do kilkunastu milionów dolarów. Ich zakres jest także bardzo szeroki - od towarów i prac po usługi, w tym doradcze. W przetargach mogą zatem wziąć czynny udział nie tylko dostawcy towarów czy wykonawcy robót budowlanych, ale także konsultanci. Szczególnie
poszukiwane są firmy doradzające w zakresie reform instytucjonalnych, dostosowania strukturalnego, usług inżynieryjnych, usług finansowych, rewitalizacji, sektora energetycznego, dróg i autostrad, budownictwa. Z oferty GBŚ mogą skorzystać nie tylko duże firmy, ale także sektor MSP. Od początku lat 90 polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z oferty Grupy Banku Światowego (GBŚ). Mimo tego nadal tylko niewielu z niej korzysta. Reszta nie ma świadomości na temat możliwości, jakie daje udział w kontraktach współfinansowanych przez Grupę Banku Światowego.

Procedury BŚ – prostsze niż polskie

Dla polskich przedsiębiorców procedury przetargowe Banku Światowego nie powinny stanowić problemu. Są one mniej sformalizowane i bardziej przejrzyste niż polskie przepisy o zamówieniach publicznego. W przetargach Banku Światowego postępowanie na usługi konsultingowe zakłada dwukopertowy system składania ofert. W pierwszej kolejności badana jest oferta jakościowa (waga - 80%), a dopiero potem cenowa (waga - 20%). Takie rozwiązanie pozwala na rzetelną i kompleksową ocenę oferty przy jednoczesnym zachowaniu zasad uczciwej konkurencji. Stosowanie tylko i wyłącznie kryterium ceny przy postępowaniu, którego przedmiotem są usługi doradcze - nawet przy założeniu, że podmiotowe warunki udziału w postępowaniu zostały szczegółowo określone w SIWZ – stwarza niebezpieczeństwo wyboru oferty proponującej wykonanie usługi najtaniej ale o najniższej jakości.

Rekomendacje

Polskie firmy, które chcą wziąć udział w przetargach realizowanych w ramach projektów finansowanych przez GBŚ powinny kierować się przy wyborze ogłoszeń przetargowych przede wszystkim trzema kryteriami : merytorycznym, czasowym oraz terytorialnym. Przewagę konkurencyjna mogą one mieć zwłaszcza w przypadku przetargów, w których jest dłuższy czas na przygotowanie ofert, a realizacja przedmiotu zamówienia odbywa się w Regionie Europy i Azji Centralnej. Stąd coraz większe zainteresowanie polskich przedsiębiorców rynkami Rosji, Ukrainy, Bułgarii, Rumunii, państw byłej Jugosławii, a także innych krajów, które posiadają duży potencjał wzrostu, a jednocześnie są wspierane przez środki finansowe Banku Światowego. Dla wielu przedsiębiorców uczestnictwo w projektach Banku Światowego może być jedyną szansą wejścia na nowe, dynamicznie rozwijające się rynki.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)