Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

300 mln na badania dla firm

0
Podziel się:

W drugiej połowie czerwca przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o dotacje na projekty badawcze.

300 mln na badania dla firm
(PAP/ Andrzej Zbraniecki)

W drugiej połowie czerwca przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o dotacje na projekty badawcze.

Druga tura programu "Inicjatywa Technologiczna" przeznaczona jest przede wszystkim dla firm małych i średnich. Wielkość dotacji zależy od rodzaju badań podejmowanych przez przedsiębiorstwo oraz od jego wielkości.

Według Bogusławy Mazurek, Starszego Konsultanta w Zespole Doradztwa Europejskiego, Accreo Taxand: "Jest to niezwykle ciekawa inicjatywa dla przedsiębiorców małych, średnich, jak również dużych, którzy na bieżąco prowadzą działalność badawczo-rozwojową lub planują rozpocząć współpracę z jednostkami badawczymi w tym zakresie.

Pierwszy nabór wniosków zakończył się 2 maja br.a zainteresowanie programem ze strony przedsiębiorców było bardzo duże. Podobne działania będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, jednakże przewagą Inicjatywy Technologicznej jest to, że są to środki dostępne już teraz, a na fundusze UE trzeba jeszcze poczekać kilka miesięcy."

_ Jeżeli badania nie zakończą się sukcesem i nie zostaną wdrożone, dotacji nie trzeba zwracać. _Małe i średnie firmy mogą realizować projekty badawcze (tj. podstawowe, przemysłowe i przedkonkurencyjne) oraz celowe (tj. przemysłowe i przedkonkurencyjne). Duże firmy tylko projekty celowe. Ponadto, projekt może obejmować również działania związane z przygotowaniem do wdrożenia wyników badań.

Według Bogusławy Mazurek: „Warto pamiętać, iż w przypadku ubiegania się o wsparcie na projekt badawczy, przedsiębiorca musi udowodnić, że w sposób ciągły prowadzi badania naukowe lub prace rozwojowe np. poprzez ujęcie odpowiednich zapisów w statucie czy też wykazanie, że w ostatnim roku obrotowym co najmniej 10% przychodów zostało przeznaczone na działalność badawczo-rozwojową lub 10% personelu było zatrudnionych przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych.

W przypadku projektów celowych, ważnym aspektem jest to, że przedsiębiorca posiadający wystarczający potencjał techniczny, infrastrukturalny oraz odpowiednią kadrę pracowników może samodzielnie zrealizować obydwa etapy projektu tj. fazę badawczą i wdrożeniową bez współpracy z jednostką naukową."

Przedsiębiorca nie ma obowiązku realizacji obydwu faz projektu. Jeżeli po zrealizowaniu części badawczej zrezygnuje z wdrożenia wyników badań, gdyż te nie zakończyły się sukcesem, wówczas nie oznacza to, że już otrzymaną dotację za część badawczą należy zwrócić.

Projekt również może obejmować jedynie fazę wdrożeniową, w ramach której można otrzymać refundację kosztów związanych m.in. z opracowaniem procedur wykorzystania rynkowego przyszłego produktu, postępowaniem normalizacyjnym, sporządzeniem dokumentacji technicznej, badaniem rynku dla nowego produktu, uzyskaniem praw własności przemysłowej czy też techniczną weryfikacją prototypu.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)