Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dotacje
15.05.2007 12:10

300 mln na badania dla firm

W drugiej połowie czerwca przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o dotacje na projekty badawcze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Andrzej Zbraniecki)

*W drugiej połowie czerwca przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o dotacje na projekty badawcze. *

Druga tura programu "Inicjatywa Technologiczna" przeznaczona jest przede wszystkim dla firm małych i średnich. Wielkość dotacji zależy od rodzaju badań podejmowanych przez przedsiębiorstwo oraz od jego wielkości.

Według Bogusławy Mazurek, Starszego Konsultanta w Zespole Doradztwa Europejskiego, Accreo Taxand: "Jest to niezwykle ciekawa inicjatywa dla przedsiębiorców małych, średnich, jak również dużych, którzy na bieżąco prowadzą działalność badawczo-rozwojową lub planują rozpocząć współpracę z jednostkami badawczymi w tym zakresie.

Pierwszy nabór wniosków zakończył się 2 maja br.a zainteresowanie programem ze strony przedsiębiorców było bardzo duże. Podobne działania będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, jednakże przewagą Inicjatywy Technologicznej jest to, że są to środki dostępne już teraz, a na fundusze UE trzeba jeszcze poczekać kilka miesięcy."

_ Jeżeli badania nie zakończą się sukcesem i nie zostaną wdrożone, dotacji nie trzeba zwracać. _Małe i średnie firmy mogą realizować projekty badawcze (tj. podstawowe, przemysłowe i przedkonkurencyjne) oraz celowe (tj. przemysłowe i przedkonkurencyjne). Duże firmy tylko projekty celowe. Ponadto, projekt może obejmować również działania związane z przygotowaniem do wdrożenia wyników badań.

Według Bogusławy Mazurek: „Warto pamiętać, iż w przypadku ubiegania się o wsparcie na projekt badawczy, przedsiębiorca musi udowodnić, że w sposób ciągły prowadzi badania naukowe lub prace rozwojowe np. poprzez ujęcie odpowiednich zapisów w statucie czy też wykazanie, że w ostatnim roku obrotowym co najmniej 10% przychodów zostało przeznaczone na działalność badawczo-rozwojową lub 10% personelu było zatrudnionych przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych.

W przypadku projektów celowych, ważnym aspektem jest to, że przedsiębiorca posiadający wystarczający potencjał techniczny, infrastrukturalny oraz odpowiednią kadrę pracowników może samodzielnie zrealizować obydwa etapy projektu tj. fazę badawczą i wdrożeniową bez współpracy z jednostką naukową."

Przedsiębiorca nie ma obowiązku realizacji obydwu faz projektu. Jeżeli po zrealizowaniu części badawczej zrezygnuje z wdrożenia wyników badań, gdyż te nie zakończyły się sukcesem, wówczas nie oznacza to, że już otrzymaną dotację za część badawczą należy zwrócić.

Projekt również może obejmować jedynie fazę wdrożeniową, w ramach której można otrzymać refundację kosztów związanych m.in. z opracowaniem procedur wykorzystania rynkowego przyszłego produktu, postępowaniem normalizacyjnym, sporządzeniem dokumentacji technicznej, badaniem rynku dla nowego produktu, uzyskaniem praw własności przemysłowej czy też techniczną weryfikacją prototypu.

Tagi: dotacje, wiadomości, porady, unia, zarządzanie, kapitał, msp, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz