Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

Alternatywne źródła finansowania

0
Podziel się:

Gdy nasza firma ma już za sobą stadium wejścia w życie, uruchomienia, radzi sobie w miarę dobrze na rynku czas jest pomyśleć o jej dalszym, dynamicznym rozwoju.

Alternatywne źródła finansowania
(PAP/ Adam Hawałej)

Jak mówi powiedzenie – kto nie idzie do przodu ten się cofa. Również w biznesie stwierdzenie to jest jak najbardziej na miejscu. W działalności prawie każdej firmy przychodzi taki moment, kiedy potrzebne są środki na jej dalszy rozwój.

Istnieje wiele możliwości pozyskania kapitału dla naszego przedsiębiorstwa. Do najpopularniejszych zaliczyć należy: oszczędności, kredyty bankowe, leasing czy też rosnący na popularności factoring. Jednak ciągle mało popularną formą inwestycji w naszą firmę są fundusze Venture Capital(VC).

*Czym one są? *
Fundusze Venture Capital to profesjonalne firmy, często mające powiązania z bankami czy instytucjami finansowymi, które gotowe są zainwestować środki w przedsięwzięcia obarczone wysokim ryzykiem. Przedmiotem zainteresowania funduszy VC są małe i średnie firmy. W szczególności innowacyjne, o dużym potencjale wzrostu, a równocześnie o potencjalnej wysokiej stopie zwrotu z zainwestowanego kapitału.

Fundusze udostępniają swoje kapitały stając się w zamian współwłaścicielami firmy. Horyzont takiej inwestycji to z reguły 3 do 7 lat. Gdy wartość firmy wzrośnie do zakładanego poziomu, fundusz „wychodzi” inwestycji: odsprzedaje swoje udziały pozostałym właścicielom, znajduje inwestora branżowego lub wprowadza akcje firmy na giełdę.

*Ich plusy *
Finansowe wsparcie przedsięwzięcia przez fundusze Venture Capital ma w porównaniu z innymi metodami kilka plusów. W przeciwieństwie do kredytów bankowych ta forma pozyskania kapitału nie jest obciążona spłatami odsetek, nie wymaga posiadania wysokich zabezpieczeń.

Nie wiąże się z przejmowaniem stanowisk kierowniczych w firmie, a także włączania w struktury innych firm, jak ma to miejsce w przypadku inwestorów branżowych.

_ Fundusze VC monitorują, kontrolują wyniki spółki zgodnie z przyjętymi przez nie planami. Nie są więc też inwestorami pasywnymi. Ich interes jest zbieżny z interesami dotychczasowych właścicieli firmy – chodzi przecież o jak największy wzrost wartości firmy. _Fundusze wysokiego ryzyka wyróżnia jeszcze jedna bardzo ważna cecha: zapewniają firmom know - how. Jako wyspecjalizowane jednostki posiadają one bowiem ogromne doświadczenie w zwiększaniu wartości przedsiębiorstw. Ich wiedza, kontakty biznesowe z bankami, prawnikami, menedżerami czy instytucjami finansowymi bardzo pomaga, jeżeli firma będzie miała kłopoty.

* I minusy… *
Jedną z głównych barier w korzystaniu z pomocy funduszy jest odgórnie ustalony poziom ich zaangażowania. Wiele z nich określa swój minimalny pułap inwestycji na poziomie 500 tyś. zł. Zaznaczyć jednak trzeba, że każdy fundusz specjalizuje się w innego typu inwestycjach. Oprócz rozróżnienia branżowego( część funduszy inwestuje np. tylko w firmy technologiczne) istnieją też fundusze nastawione na mniejsze podmioty. Dobrą metodą na znalezienie odpowiedniego funduszu jest strona internetowa Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych. Korzystając z zamieszczonej tam wyszukiwarki można znaleźć kilka funduszy, które byłyby zainteresowane inwestycją rzędu 150-200tyś zł.

*Jak to zrobić? *
Proces pozyskiwania kapitału z funduszu VC nie zawsze jest taki sam. Można jednak wyróżnić kilka podstawowych etapów: przesłanie opisu firmy i przedsięwzięcia - najlepiej w postaci biznes planu. Wstępna analiza projektu. Następnie zaczyna się proces poprawiania projektu i bardziej szczegółowego badania firmy dotyczącego pogłębionej analizy finansowej, audytu księgowego i innych. Po pozytywnej opinii funduszu rozpoczyna się faza negocjacji warunków inwestycji, czyli ustalenie udziałów obu stron, ich praw i obowiązków, rady nadzorczej i innych. Po zakończeniu tego etapu fundusz przelewa środki pieniężne na konto firmy.

*Jak zwiększyć swoje szanse? *
Jednym z najważniejszych czynników, na które fundusze wysokiego ryzyka zwracają uwagę, jest, oprócz wspomnianego biznesplanu, odpowiednia kadra kierownicza, która mogłaby zagwarantować powodzenie planu.

Dodatkowym atutem byłby również duży udział w rynku lub szybszy rozwój spółki niż sama branża. Tym samym preferowane są, co było już napisane wcześniej, spółki innowacyjne, o nierozwiniętej jeszcze branży lub te, które maja dobry pomysł na rozwój.

Warto spróbować

Oczywiście nikt nie zabrania nam złożenia wniosków i starania się o kapitał w kilku różnych funduszach równocześnie. Obierając taką strategię nie powinniśmy mieć obaw o to, że nasz pomysł zostanie zrealizowany przez inną firmę – fundusze Venture Capital mają rozbudowane procedury zachowania tajemnicy, gdyż także od tego zależy ich renoma i zaufanie klientów na rynku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)