Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rządowe wsparcie dla eksporterów. "Przedsiębiorca, który ma znakomity produkt i tak sobie poradzi"

Rządowe wsparcie dla eksporterów. "Przedsiębiorca, który ma znakomity produkt i tak sobie poradzi"

 

 

- Czuję niedosyt. Wolność gospodarcza w Polsce była piękna w czasach Wilczka, pierwszego ministra gospodarki - mówi money.pl Marek Moczulski, prezes firmy Bakalland. Przedsiębiorca z rezerwą przyjmuje rządowe zapowiedzi eksportowego wsparcia firm. - O wiele łatwiej powiedzieć czego państwo nie powinno robić - dodaje.

Na Forum w Krynicy tradycyjnie od lat debatuje się o ekspansji zagranicznej polskich firm. Bakalland działa na wielu egzotycznych rynkach w RPA, Hong Kongu czy Tajwanie. Co zatem rząd powinien zrobić, aby pomóc w zdobywaniu nowych rynków?

- O wiele łatwiej odpowiedzieć na pytanie czego państwo nie powinno robić. Patrząc na te kraje , które naprawdę odniosły sukces to widzimy, że powodem tego była stabilność prawa i ochrona inwestycji - mówi szef firmy Bakalland.

W ocenie prezesa Moczulskiego kraj, który jest niestabilny nie ma dobrego prawa, nie ma dobrego sądownictwa, nie ma szans. - Czuje niedosyt. Wolność gospodarcza w Polsce była piękna w czasach Wilczka, pierwszego ministra gospodarki. To było bardzo proste - co nie jest zabronione, jest dozwolone. Było kilka koncesji zaledwie, a teraz mamy ich czterysta - dodaje.

Jak zatem Moczulski ocenia ogłoszoną w Krynicy przed rokiem zagraniczną ofensywę gospodarczą. Przypomnijmy w miejsce PAIiIZ, rząd stworzył Polską Agencję Handlu i Inwestycji. Likwiduje się też przy ambasadach Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji, zastępuje je nową siecią zagranicznych placówek handlowych.

Te działania rządu powinny być, jego zdaniem, tylko uzupełnieniem zapewniania stabilności prawnej. - Każdy kraj promuje swoich producentów. To jest oczywiste, że firmy amerykańskie mają ogromne wsparcie od swojego rządu. Jednak jest to efektywne jeśli najpierw jest stabilność, a później jest działanie różnych agencji - mówi prezes Bakalland..

Moczulski dodał również, że jest daleki od przecenianie roli tego typu instytucji. - Przedsiębiorca, który ma znakomity produkt, który ma dobrą kadrę zarządzającą i dobre źródła finansowania i tak sobie poradzi - mówi Moczulski.

bakalland, pahii, wsparcie eksportu
Czytaj także
Polecane galerie
Madar
2017-09-13 10:14
Ciekawe. Firmy chcą stabilności a jednocześnie odmawiają jej swoim pracownikom.
Jacekglb
2017-09-12 20:24
Rząd, przede wszystkim niech nie przeszkadza, pomagać nie musi, damy sobie radę
JeZus.
2017-09-12 19:20
Osiołkowi w żłoby dano .....
Pokaż wszystkie komentarze (10)