Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
długi
31.07.2007 14:44

Będzie łatwiej odzyskać dług

Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych ma poprawić ściągalność zobowiązań.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych ma ostatecznie mobilizować zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów do zapłaty zaległych zobowiązań.

Aby to osiągnąć, Ministerstwo Gospodarki proponuje wprowadzenie otwartego katalogu podmiotów przekazujących dane o wierzytelnościach wobec konsumentów. Zgodnie z założeniami nowelizacji podmioty publiczne mogłyby przekazywać informacje wyłącznie w zakresie należności cywilnoprawnych (np. czynsze, opłaty za wywóz śmieci). Projekt nie dopuszcza natomiast przekazywania informacji nt. należności publicznoprawnych (grzywny, mandaty itp.).

_ Autorzy nowelizacji proponują również możliwość nałożenia na właścicieli firm obowiązku przekazywania do BIG-u tzw. informacji pozytywnych, czyli o odzyskanych należnościach. Odbywałoby się to na wniosek byłego dłużnika lub z własnej inicjatywy wierzyciela. _

Ministerstwo Gospodarki chciałoby także połączyć rynek informacji gospodarczej z informacjami na rynku bankowym. Wymagałoby to jednak wprowadzenia przepisu, dzięki któremu instytucje utworzone na podstawie przepisów prawa bankowego (Biuro Informacji Kredytowej S.A.) będą mogły udostępniać dane bankowe do BIG-ów na podstawie upoważnienia udzielonego przez konsumenta.

Zdaniem resortu wysokość minimalna zobowiązań uprawniających do przekazania informacji do Biura, powinna pozostać niezmieniona. Obecnie wynosi 200 zł - wartość zobowiązania konsumenta i 500 zł - przedsiębiorcy. Doprecyzowane zostanie jednak, że o możliwości przekazania informacji do Biura decyduje ogólna kwota zobowiązania, a nie wysokość kwoty wymagalnej.

NOWELIZACJA USTAWY O UDOSTĘPNIANIU INFORMACJI GOSPODARCZYCH: Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: długi, pieniądze, windykacja, zadłużenie, informacja gospodarcza, wiadomości, zarządzanie, kapitał, msp, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz