Duża szansa dla polskich firm. BGK rozpoczął współpracę z bankami rozwoju z Egiptu i Rwandy

Duża szansa dla polskich firm. BGK rozpoczął współpracę z bankami rozwoju z Egiptu i Rwandy

Egipt to ważny kierunek dla polskich przedsiębiorców. Fot. Raduasandei
Egipt to ważny kierunek dla polskich przedsiębiorców.

Bank Gospodarstwa Krajowego zbliżył się do Afryki. Umowa z bankami rozwoju otworzy drzwi polski eksporterom. Egipt, obok RPA, Algierii i Maroka, jest wśród krajów Afryki jednym z głównych partnerów handlowych Polski.

Jest to kolejny krok wzmacniający relacje BGK z instytucjami rozwoju na całym świecie. Jego efektem będą m.in. ułatwienia w finansowaniu działalności eksportowej polskich firm na rynkach afrykańskich.

- Jednym ze filarów działalności BGK jest wspieranie eksportu i ekspansji zagranicznej polskich firm, czego wyrazem jest nasza obecność z polskim biznesem już w 60 krajach na 6 kontynentach. Polskie firmy mają potencjał i doświadczenie niezbędne, by zaistnieć w krajach Afryki. Nawiązanie przez BGK współpracy z bankami z Egiptu i Rwandy to krok, który ułatwi im wejście i obecność na tym perspektywicznym rynku - powiedział członek zarządu BGK Wojciech Hann.

Banque Misr oraz Export Development Bank of Egypt, a także rwandyjski Development Bank of Rwanda to państwowe instytucje nastawione na wspieranie rozwoju ekonomicznego oraz finansowanie operacji eksportowych.

Czytaj również: BGK dostał trzy miliardy złotych od państwa. Potrzeba pieniędzy na TVP i Mieszkanie+

Egipt atrakcyjny dla polskich firm

Dzięki porozumieniu z bankami z Egiptu polskie firmy będą mogły bezpieczniej eksportować na ten rynek swoje towary lub usługi, korzystając z potwierdzania akredytyw eksportowych. Będą miały również możliwość oferowania swoim nabywcom finansowania np. w formule postfinansowania akredytywy lub kredytu dla banku nabywcy.

Egipt, obok RPA, Algierii i Maroka, jest wśród krajów Afryki jednym z głównych partnerów handlowych Polski, przy czym eksport z Polski do Egiptu prawie dwukrotnie przekracza import z tego kraju. Do Egiptu sprzedajemy głównie maszyny i urządzenia mechaniczne, sprzęt elektroniczny, produkty pochodzenia roślinnego, a także produkty przemysłu chemicznego i pokrewnych. To jedno z najbardziej zaludnionych państw na świecie (94,8 mln ludzi) i druga największa gospodarka na kontynencie afrykańskim (po RPA). Nominalne PKB w 2017 r. wyniosło 237,1 mld dol.

Kraj o ogromnych potrzebach inwestycyjnych

Porozumienie polskiego banku rozwoju z Development Bank of Rwanda ułatwi obsługę płatności transgranicznych i współpracę pomiędzy polskim a rwandyjskim biznesem.

Rwanda jest jednym z najmniejszych państw afrykańskich, a także jednym z najbiedniejszych państw świata. Populacja liczy 11,8 mln osób, nominalne PKB kraju to 9,1 mld dol. Kraj odnotowuje przy tym wysoką dynamikę PKB (6,1 proc w 2017 r. według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego).

Rwanda systematycznie odbudowuje się po wojnie domowej (1990-1994) i konfliktach w krajach sąsiednich. Normalizacja sytuacji w regionie zaowocowała m.in. poprawą warunków prowadzeniu biznesu. Przez ostatnie 10 lat Rwanda awansowała w rankingu Doing Business przygotowywanym przez Bank Światowy z 150. na 41. miejsce. To kraj o ogromnych potrzebach inwestycyjnych, głównie w sektorze rolniczym (wprowadzanie zaawansowanych technologii nawadniania terenu oraz mechanizacja i modernizacja upraw).

Polski Fundusz Rozwoju dla firm. Wystarczy dobry pomysł:


BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

eksport, finanse, bgk, bankowość, Egipt, rwanda
ISB
Czytaj także
Polecane galerie