Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Okazja dla małych i średnich firm. Do wzięcia 150 mln zł

Okazja dla małych i średnich firm. Do wzięcia 150 mln zł

Fot. Goodluz

Do 31 sierpnia 2017 roku małe i średnie firmy, działające w całej Polsce - poza woj. mazowieckim - mogą ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie nowych lub udoskonalanych produktów i technologii. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło na ten cel 150 mln zł.

Wsparcie mogą uzyskać projekty o wartości od 300 tys. do 1,5 mln zł, a wielkość dofinansowania może sięgać nawet 80 proc. kosztów realizacji. Nabór wniosków prowadzony jest w ramach uproszczonej i przyspieszonej procedury, czyli tzw. szybkiej ścieżki dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Ważne perspektywy

Maciej Chorowski, dyrektor NCBR, tłumaczy, że bezzwrotne dofinansowanie kierowane jest przede wszystkim do lokalnych podmiotów, które jeszcze nie współpracowały z centrum. Jak podkreślił, pieniądze mogą zostać przeznaczone na prace badawczo-rozwojowe mające na celu nie tylko opracowanie i wprowadzenie na rynek nowych produktów i technologii, ale także doskonalenie rozwiązań już wykorzystywanych i oferowanych przez firmy.

Na początku czerwca Maciej Chorowski w rozmowie z money.pl tłumaczył, jak NCBR zamierza wydać prawie 2 mld zł na inwestycje pobudzające innowacje: kto będzie mógł skorzystać ze środków nowych funduszy NCBR i co to zmieni w Polsce.


Projekty oceniane będą pod względem innowacyjności oraz perspektywy rynkowej. Procedura ubiegania się o środki NCBR ma bowiem na celu zmniejszenie ryzyka, że firma podejmie złą decyzję inwestycyjną.

- Chcemy obniżyć ryzyko wejścia w nowy produkt. Nasze wsparcie jest kierowane głównie do tych przedsiębiorstw, które nie są pewne, czy uda im się osiągnąć zamierzony cel techniczny oraz czy spełnią wymagania rynku - podkreśla Chorowski.

Dotychczasowe konkursy NCBR w ramach szybkiej ścieżki przyniosły już wymierne korzyści wielu lokalnym przedsiębiorcom z sektora MŚP. Przykładem jest firma Dramiński S.A. z Olsztyna, która otrzymała niespełna 2 mln euro na prototyp urządzenia do bezinwazyjnego wykrywania nowotworów piersi u kobiet za pomocą promieni ultradźwiękowych.

- Środki z programu były dla nas znaczącym wsparciem. Sfinansowaliśmy m.in. zakup urządzeń pomiarowych do pracy nad przetwornikami ultradźwiękowymi oraz kilkanaście etatów w firmie - zapewnia Andrzej Wiktorowicz, wiceprezes Dramiński S.A.

Deklaruje jednocześnie, że przedsiębiorstwo będzie ubiegać się o kolejne środki z NCBR na wsparcie rozwoju innowacyjnych technologii. Dramiński planuje wejść ze swoim produktem na rynek pod koniec 2018 r.

Projekty poza Mazowszem

Z kolei firma Advanced Protection Systems z Gdyni dzięki konkursowi NCBR opracowała i rozwinęła system do wykrywania i neutralizacji dronów. W ramach szybkiej ścieżki przedsiębiorstwo otrzymało ponad 1,7 mln zł, co stanowiło 75 proc. wartości całego projektu.

Jak podkreśla prezes gdyńskiej firmy Radosław Piesiewicz, bez dofinansowania nie udałoby się projektu wdrożyć.

- Prace jeszcze trwają, udoskonalamy na przykład różne sensory, ale już obecna, pierwsza wersja systemu jest w pełni stabilna i funkcjonalna - zapewnia Piesiewicz. - Mamy ambitne plany wejścia na rynek globalny. Jako jedna z nielicznych polskich firm swoją ofertę prezentujemy na targach bezpieczeństwa w Londynie. Nasz system cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ jest to bardzo konkurencyjne rozwiązanie - dodaje. Prezes zapowiada, że również jego przedsiębiorstwo będzie ubiegać się o kolejne środki na dofinasowanie projektów.

W ramach obecnie prowadzonego konkursu NCBR zainteresowane przedsiębiorstwa mogą składać wnioski do 31 sierpnia.

- Przyznanie wsparcia jest zależne od miejsca realizacji projektu, które musi znajdować się poza województwem mazowieckim. Jednak nawet firma, która jest zarejestrowana na Mazowszu, ale chce realizować projekt poza regionem, może być beneficjentem programu - tłumaczy Chorowski.

finanse, gospodarka, spółka, sektor msp, ncbr
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
lin
2017-06-25 22:11
Państwo ma pilnować interesów obywatelia nie w pierwszej kolejności przedsiębiorców
Bolo
2017-06-25 21:40
a kto doprowadził do tego że polacy pouciekali za pracą do innych krajów.
Grzesiek
2017-06-25 19:52
W takim razie Polacy zabierają pracę innym narodom (Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia...)
Pokaż wszystkie komentarze (23)