Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dotacje dla firm. Raport: prymusem woj. świętokrzyskie

2
Podziel się:

Do końca 2016 r. województwa w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO) ogłosiły konkursy na wsparcie dla firm w wysokości 5,95 mld zł.

Dotacje dla firm. Raport: prymusem woj. świętokrzyskie
(mavo, Shutterstock)
bELgRAtN

Najefektywniej unijne dotacje z puli dla firm na lata 2014-2020 dystrybuuje woj. świętokrzyskie, które do końca 2017 r. rozdzieli 35,2 proc. Najwolniej zaś woj. kujawsko-pomorskie - wynika z raportu firmy Grant Thornton.

Jak czytamy w raporcie, do końca 2017 r. województwa rozdzielą 9,96 mld zł unijnych funduszy dla firm, czyli 22 proc. całej planowanej na lata 2014-2020 puli środków z UE.

Analitycy dla porównania wskazali, że do końca 2016 r. województwa w ramach swoich regionalnych programów operacyjnych (RPO) ogłosiły konkursy na wsparcie dla firm w wysokości 5,95 mld zł, czyli ledwie 13,2 proc. całej dostępnej na ten cel puli.

bELgRAtP

- Jeśli sprawdzą się harmonogramy poszczególnych województw, w 2017 roku dystrybucja środków unijnych dla przedsiębiorców w ramach RPO nieco przyspieszy - wskazał Jacek Błażejewski z Grant Thornton. Jego zdaniem "tempo rozdzielania wsparcia wciąż jest jednak dalekie od zadowalającego".

Najefektywniej - jak wynika z raportu - unijne dotacje dystrybuuje woj. świętokrzyskie, które do końca 2017 r. rozdzieli 35,2 proc. puli przeznaczonej dla przedsiębiorstw w perspektywie finansowej 2014-2020. - W samym 2017 roku włodarze tego regionu zamierzają uruchomić nabory na wnioski o dofinansowanie na łączną wartość 503,8 mln zł, co jest największą kwotą we wszystkich 16 województwach przeznaczoną na wsparcie lokalnego biznesu - czytamy.

Kolejnymi województwami, które efektywnie korzystają z unijnych dotacji są woj. lubelskie (32,9 proc.) oraz warmińsko-mazurskie (32 proc.).

Z zebranych informacji wynika, że najgorzej proces uruchamiania unijnych dotacji dla firm przebiega w woj. kujawsko pomorskim - do końca 2017 roku zostanie wykorzystane 13,2 proc. środków z Brukseli.

bELgRAtV

Raport "Regiony zbyt wolno uruchamiają unijne dotacje" przygotowała firma audytorsko-doradczo-outsourcingowa Grant Thornton pod patronatem Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Pracodawców Lewiatan.

bELgRAuq
gospodarka
inwestycje
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Edzio
5 lata temu
komunizm zabrać jednej firmie i dać drugiej. Kiedy flaga uni nabierze stosowne kolory?
by kieleckie ...
5 lata temu
to znów w świetokrzyskim POwstaną pralnie hamerykańskie albo każdy dostanie 1000 zł za POsadzenie drzewka ma balkonie i przed każdym blokiem obowiązkowy przystanek autobusowy