Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nbp
02.11.2007 11:27

Gospodarka nie zwolni

Eksperci Narodowego Banku Polskiego spodziewają się, że przez najbliższe dwa lata PKB będzie rósł o ponad 5 proc. rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Paczos)

Eksperci Narodowego Banku Polskiego spodziewają się, że w latach 2008-09 PKB będzie rósł o ponad 5 proc. rocznie.

Analitycy NBP przedstawili raport o aktualnym stanie i perspektywach polskiej gospodarki. Wynika z niego, że dynamika PKB w III kwartale tego roku wyniosła 5,8 proc. Według ekspertów banku centralnego w całym roku tempo wzrostu wyniesie 6,5 proc., a w latach 2008-09 około 5,3 proc.

"W najbliższych kwartałach należy oczekiwać utrzymania się wysokiego tempa wzrostu PKB, na który składać się będą: szybko rosnące nakłady brutto na środki trwałe i spożycie indywidualne" - czytamy w raporcie.

Przyspieszenie w inwestycjach...

Zdaniem NBP nakłady na inwestycje w 2007 r. wzrosną o ponad 20 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. W kolejnych latach dynamika inwestycji utrzyma się powyżej 10 proc. "Wzrostowi stopy inwestycji będzie sprzyjał napływ inwestycji bezpośrednich i funduszy strukturalnych z UE" - napisano w raporcie.

*...i w konsumpcji *

NBP ocenia, że tempo wzrostu popytu krajowego wyniesie w tym roku 8,6 proc. W następnych latach będzie to średnio 6,5 proc. "Trwające ożywienie na rynku pracy oraz spadek obciążeń składkowych i podatkowych przełożą się na szybki wzrost dochodów gospodarstw domowych. Utrzyma się także wysoka dynamika dochodów z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na własny rachunek" - oceniają autorzy raportu.

| INFLACJA TEŻ PRZYSPIESZY |
| --- |
| Zgodnie z najnowszą projekcją NBP inflacja przekroczy 2,5 proc. w IV kwartale 2007 roku i będzie stopniowo przyspieszać. W I połowie 2008 roku, zdaniem ekspertów ceny trochę wyhamują. W II kwartale 2009 r. inflacja przekroczy poziom 3,5 proc. |

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: nbp, wiadomości, gospodarka, zarządzanie, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, kapitał, msp, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz