Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
windykacja
26.08.2009 15:42

Ile kosztuje windykacja?

Ceny usług windykacyjnych zależne są zwykle od stopnia przeterminowania długu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rodrigo Galindez/CC/Flickr)

Zdecydowana większość firm windykacyjnych stosuje rozliczenia z klientami oparte o _ success fee _, czyli prowizję od rzeczywiście odzyskanych kwot.

Wysokość tej prowizji zależy od kilku czynników, między innymi wysokości długu, czasu przeterminowania czy działań, które były już podejmowane w sprawie (np. bezskuteczna egzekucja komornicza, czy działania innej firmy windykacyjnej).

Generalnie im dług jest łatwiejszy do odzyskania tym prowizja niższa. Wynagrodzenie pobierane przez firmy windykacyjne waha się zazwyczaj od kilku procent (przy sprawach o krótkim terminie przeterminowania) do nawet kilkudziesięciu procent (gdy dług ma kilka lat, odbyły się wcześnie próby jego odzyskania lub jest już nawet po bezskutecznej egzekucji komorniczej.

Oczywiście znaczenie dla wysokości wynagrodzenia windykatora ma też liczba i charakter spraw przyjmowanych do windykacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych pakietów należności konsumenckich (wynikających z kredytów i pożyczek bankowych, usług telekomunikacyjnych, itp.).

W takich przypadkach cennik usług jest zawsze budowany indywidualnie, na podstawie dostarczonych danych. W takich bowiem przypadkach, duże znaczenie dla kosztów odzyskania długów mają też czynniki geograficzne, socjologiczne a nawet behawioralne.

Tagi: windykacja, wiadomości, porady, zarządzanie, kapitał, msp, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz