Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja wznosi się ponad Agendę

0
Podziel się:

Po pięciu latach od ogłoszenia Strategia Lizbońska nie przynosi spodziewanych rezultatów. Aby utrzymać model zrównoważonego rozwoju UE, konieczne jest wzmocnienie konkurencyjności Unii Europejskiej i zwiększenie dynamiki jej gospodarki.

Komisja stworzyła konkretny program działań dla UE i państw członkowskich w celu osiągnięcia trwałego wzrostu gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia. Wezwała również kraje członkowskie do ustanowienia nowego partnerstwa UE na rzecz wzrostu i zatrudnienia podczas wiosennych obrad Rady Europejskiej w dniach 22-23 marca.

_ - Europa musi osiągnąć więcej. Nasze propozycje pozwolą uwolnić ogromny potencjał gospodarczy Europy. Jest to warunkiem utrzymania tak nam bliskiego europejskiego modelu społeczeństwa, jak również podstawą sprawiedliwości społecznej i równości szans _ - mówił przewodniczący Komisji José Barroso. Komisja przedstawiła program konkretnych działań:

Europa jako atrakcyjne miejsce pracy i inwestycji:

- Pełne wprowadzenie w życie idei jednolitego rynku w obszarach, które mogą się najbardziej przyczynić do rzeczywistego wzrostu gospodarczego i zwiększenia poziomu zatrudnienia i które są najważniejsze dla konsumentów (usługi, zawody regulowane, sektor energetyczny, zamówienia publiczne i usługi finansowe, konsensus w sprawie przyjęcia projektu REACH regulującego przemysł chemiczny, który proponuje reformę przepisów prawnych dotyczących substancji chemicznych, jednocześnie biorąc pod uwagę zagadnienia konkurencyjności, innowacji i MŚP).
- Zapewnienie otwartości i konkurencyjności rynków w Europie i poza jej granicami: przekierowanie pomocy państwa do sektorów z największym potencjałem wzrostu, tworzenie warunków gospodarczych sprzyjających MŚP, tworzenie dostępu do rynków krajów trzecich, upraszczanie przepisów na poziomie unijnym i krajowym.
- Poprawienie przepisów unijnych i krajowych w celu obniżenia obciążeń administracyjnych.
Rozbudowa i ulepszanie infrastruktury europejskiej.
- Kontynuacja prac nad patentem wspólnotowym i dalsze prace nad projektem wspólnej podstawy opodatkowania od osób prawnych.

Zwiększanie wzrostu dzięki wiedzy i innowacjom:

- Osiągnięcie poziomu wydatków na badania i rozwój w wysokości 3% PKB.
- Promowanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ITC).
- Promowanie rozwoju tzw. biegunów innowacji łączących ośrodki regionalne, uczelnie i przedsiębiorstwa.
- Pobudzanie Europejskich Inicjatyw Technologicznych poprzez partnerstwo publiczno-prywatne.
- Promowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska, przyczyniających się do lepszego wykorzystania energii i zmniejszenia poziomu emisji.
- Wspieranie silnej europejskiej bazy przemysłowej poprzez partnerstwo publiczne i prywatne.
- Propozycja Komisji dotycząca utworzenia Europejskiego Instytutu Technologicznego, który byłby miejscem spotkań najlepszych naukowców, przedsiębiorców i koncepcji w Europie.

Wzrost poziomu i jakości zatrudnienia:

- Przyciągnięcie większej liczby ludzi do podjęcia zatrudnienia, szczególnie poprzez działania mające na celu zmniejszenie bezrobocia wśród młodzieży (inicjatywa Młodzież Europejska) oraz unowocześnienie systemów opieki społecznej.
- Zwiększenie zdolności adaptacji pracowników i przedsiębiorstw oraz elastyczności rynków pracy poprzez ułatwianie mobilności pracowników.
- Zwiększenie poziomu inwestycji w kapitał ludzki poprzez lepszą edukację dzięki reformie unijnych Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności.

wiadomości
zarządzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)