Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kredyt, leasing czy gotówka?

0
Podziel się:


 • Artur Kośny, Money.pl:

  W celu porównania najlepiej posłużyć się wskaźnikiem NPV

 • Andrzej Krzemiński, EFL:

  Z leasingu korzysta 21% przedsiębiorstw, a z kredytu - 23%

Kiedy firma potrzebuje zewnętrznego źródła finansowania, staje przed wyborem: „kredyt, gotówka czy leasing?". Ostateczne rozstrzygnięcie zależy oczywiście od potrzeb i możliwości inwestycyjnych przedsiębiorstwa. Dokładny charakter tej zależności nie jest już jednak tak bardzo oczywisty. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przed podpisaniem umowy? Które rozwiązanie jest najkorzystniejsze? Dlaczego? Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy kredytowej, a na co uważać decydując się na leasing - radzą eksperci.

Artur Kośny, Ekspert ds. leasingu Money.pl, wcześniej szef działów sprzedaży w firmach leasingowych, m.in. Volksbank Leasing Polska S.A. oraz BZ WBK Finanse&Leasing S.A.

Wybór między kredytem a leasingiem nie jest łatwy. Aby go uprościć, proponuję skupienie się na trzech aspektach.

Po pierwsze zastanówmy się się nad charakterem przedmiotu finansowania. Jeśli jest to środek trwały „lubiany" przez firmy leasingowe, np. samochód, maszyna poligraficzna czy sprzęt medyczny, wówczas warto wybrać jedną z ofert firm wyspecjalizowanych w leasingu takich przedmiotów. Zaoszczędzimy sporo czasu i energii potrzebnych na załatwienie formalności. Środki trwałe, które charakteryzują się trudną zbywalnością, łatwiej skredytować niż wziąć w leasing. Pamiętajmy jednak, że warunkiem jest posiadanie odpowiednich zabezpieczeń, najczęściej o wartości znacznie przekraczającej wartość kredytowanego środka.

Po drugie należy dokonać porównania konkretnych ofert leasingu i kredytu. Konkretnych, tzn. tych, które otrzymaliśmy od przedstawiciela instytucji finansowej a nie tych, które znaleźliśmy w ulotce reklamowej. Z uwagi na różnice w konstrukcji ofert leasingu i kredytu w celu porównania najlepiej posłużyć się wskaźnikiem NPV. Obliczamy go od wszystkich wydatków związanych ze spłatą zobowiązania. W obliczeniach należy uwzględnić również kwotę „zaoszczędzonego" podatku dochodowego. I choć obniżenie stawek podatkowych wpływa na spadek atrakcyjności leasingu, to i tak w konkretnych porównaniach leasing często wygrywa z kredytem.

Ostatnią rzeczą wartą szczególnej uwagi w wyborze metody finansowania jest analiza treści umowy. Szczególnej uwagi wymagają zapisy dotyczące wydarzeń nietypowych, takich jak kradzież przedmiotu leasingu lub sytuacja, w której będziemy chcieli zawiesić spłatę rat kredytu. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, to odwołajmy się do porady prawnika. Pieniądze wydane na nią zwrócą się z nawiązką w sytuacji kryzysowej. Nie sugerujmy się obiegową opinią o instytucji, z którą podpisujemy umowę. Czasem za sympatycznym przekazem reklamowym stoją twarde warunki formalne umowy.

Radosław Jeziorski, BRE Leasing:

Leasing ma wiele zalet. Jedną z nich są na pewno korzyści podatkowe. Leasing umożliwia wykorzystanie tarczy podatkowej czyli zaliczenie maksimum wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

Warto wspomnieć także o prostych, szybkich i przyjaznych dla klienta procedurach. *Leasing oznacza możliwość szybkiego sfinansowania transakcji przy niewielu formalnościach. *Na korzyść leasingu przemawia też wygoda i bezpieczeństwo usługi. W przypadku leasingu samochodu po podpisaniu umowy otrzymujemy auto gotowe do drogi - zarejestrowane i ubezpieczone. Przy tym możemy liczyć na zniżki w składkach, bo firma leasingowa, posiadająca w skali kraju wiele tysięcy aut, ma o wiele większe możliwości negocjowania stawek niż pojedyncza, szczególnie mała firma, ubezpieczająca jeden czy dwa pojazdy. Po zakończeniu umowy nie musimy martwić się o sprzedaż samochodu, możemy natomiast zdecydować się na jego wykup albo wybrać nowe auto.

Leasing jest neutralny z punktu widzenia zdolności kredytowej. Biorąc przedmiot w leasing, klient zachowuje możliwość sfinansowania kredytem innego przedsięwzięcia.

Leasing jest bardzo elastyczną formą finansowania zakupu składników inwestycyjnych. Elastyczność polega przede wszystkim na tym, że firma leasingowa może ustalić harmonogram spłaty rat w różnej wysokości, w zależności od możliwości finansowych korzystającego. W odróżnieniu od umowy kredytu, w której wysokość miesięcznych opłat zależy głównie od wysokości kredytu oraz okresu trwania umowy, umowa leasingu pozwala na istotną elastyczność, gdyż oprócz wartości przedmiotu leasingu oraz okresu trwania umowy, wpływ na opłaty ma również wysokość opłaty końcowej (tzw. opcja nabycia). Podobnie jak w przypadku opłaty wstępnej, im jest ona wyższa, tym niższe są opłaty okresowe. Pozwala to klientowi dokonać prostego wyboru: mniejsze opłaty miesięczne ale za to wykup droższy czy wyższe opłaty miesięczne, ale na koniec możliwość zakupu przedmiotu leasingu nawet za symboliczną złotówkę.

Decydując się na leasing należy zwrócić uwagę na np. ukryte koszty dodatkowe.

Firma decydująca się na leasing samochodu powinna zwrócić uwagę na następujące elementy:

 1. Zapisy umowy leasingowej: sposób rozliczenia umowy po szkodzie całkowitej i kradzieży, dodatkowe opłaty związane z funkcjonowaniem umowy leasingu
 2. Przejrzystość i prostotę procedury zawarcia umowy leasingowej
 3. Elastyczność kształtowania warunków umowy leasingowej: wysokość rat, wartości resztowej, okresu umowy, poziomu opłaty wstępnej
 4. Koszty i warunki ubezpieczenia
 5. Dostępność usług dodatkowych np. assistance, zarządzanie
 6. Dostępność firmy leasingowej na terenie, na którym funkcjonuje (oddziały, rejestracja pojazdu) - rozwiązywanie problemów związanych z realizacją umowy leasingu: umowa, przedmiot.

Tomasz Kosiński, Lukas Bank:
Zdecydowanie forma finansowania powinna być dopasowana do potrzeb firmy i jej sytuacji finansowej. Gwarantuje to klientowi relatywnie szybkie załatwienie formalności, optymalne wykorzystanie środków finansowych i z reguły najniższy koszt finansowania. W przypadku inwestycji, zakupu środków trwałych, nieruchomości firma ma do wyboru kredyt inwestycyjny i leasing.

Jeżeli natomiast firma chce pozyskać środki, gotówkę na bieżące potrzeby prowadzonej działalności, najlepszym sposobem i najtańszym jest kredyt w rachunku bieżącym firmy.

Kredyt przyznawany jest w formie limitu na podstawie dotychczasowej historii rachunku firmy, a wysokość limitu uzależniona jest od wysokości średniomiesięcznych wpływów. Bank udziela w tym przypadku kredytu na podstawie historii rachunku firmy pod stałe wpływy środków na rachunek przy minimum formalności i z reguły bez dodatkowych zabezpieczeń. Zasady naliczania odsetek są bardzo dogodne, każde saldo środków na rachunku bieżącym obniża zadłużenie firmy, w efekcie odsetki od kredytu są niższe niż w przypadku kredytu gotówkowego, czy też kredytu obrotowego w rachunku kredytowym. Dodatkowo do rachunku firma otrzymuje kartę płatniczą, którą można pobrać gotówkę z bankomatu, z reguły bez dodatkowych kosztów prowizyjnych. Umowy kredytu w rachunku zawierane są zwykle na 12 m-cy i przedłużane na kolejne okresy. _ _

Andrzej Krzemiński, Europejski Fundusz Leasingowy :
Każde przedsiębiorstwo, aby móc się rozwijać potrzebuje środków na sfinansowanie swoich inwestycji. Najczęściej spotkanymi formami finansowania inwestycji przez polskich przedsiębiorców jest gotówka, kredyt i leasing.

Z danych opublikowanych *BPS Consultants Poland Ltd 2005 *wynika, że małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w Polsce do finansowania inwestycji aż w 92% wykorzystują środki własne. Z leasingu korzysta 21%, a z kredytu bankowego 23%.

Z roku na rok rośnie znaczenie leasingu. Dlaczego tak jest? Wzrost gospodarczy w Polsce powoduje, że przedsiębiorcy coraz chętniej i bez obaw inwestują w rozwój swoich firm. Zaczynają zaciągać kredyty w bankach i korzystać z leasingu jako źródła do sfinansowania zakupu już nie tylko auta, ale również maszyn, urządzeń, sprzętu IT czy też nieruchomości.

Leasing jest coraz bardziej docenianą w Polsce formą finansowania. Jest on bowiem najszybszym, najprostszym i najbardziej opłacalnym podatkowo źródłem pozyskania środków na finansowanie inwestycji.

Ta forma finansowania jest korzystna zarówno dla tych przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, jak i tych, którzy modernizują swoje firmy.

Dla przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność gospodarczą, który nie posiada historii rachunku bankowego oraz nie dysponuje własnymi środkami finansowymi leasing jest jedynym dostępnym źródłem finansowania inwestycji.

Dla przedsiębiorcy, który prowadzi działalność, a który chce modernizować swoja firmę leasing daje możliwość inwestowania bez angażowania własnych środków pieniężnych. Przedsiębiorca może bowiem spłacać raty leasingowe z bieżących przychodów, a wolne środki przeznaczyć na inny cel.

Ponadto leasing nie zamyka przedsiębiorcy możliwości skorzystania z kredytu bankowego. Do podpisania umowy leasingowej w procedurze standardowej wystarczy przedstawić: wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub wpis do rejestru, dowód osobisty, Regon, NIP i odpowiednie dokumenty PIT lub CIT potwierdzające dochody za ostatnie 12 miesięcy

Po złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów decyzję kredytową można uzyskać w ciągu 24 godzin.

W przypadku umowy kredytowej zarówno ilość dokumentów, jakie należy przedłożyć, jak i czas oczekiwania na decyzję kredytową jest znacznie dłuższy.

Ponadto o wyborze leasingu jako źródła finansowania decydują również obowiązujące rozwiązania systemu podatkowego, dające podmiotom decydującym się na leasing - wiele preferencji.

Najważniejsze z nich to fakt iż wpłatę początkową i raty leasingowe w całości wliczyć można w koszty uzyskania przychodu.

Leasing stwarza możliwość rozszerzenia planowania wydatków leasingobiorcy w przyszłych okresach, gdyż opłaty leasingowe są niezmienne przez cały okres trwania umowy.

Ponadto leasing umożliwia błyskawiczne podejmowanie decyzji inwestycyjnych i - co za tym idzie - natychmiastowe reagowanie na sytuację rynkową.

Przy podejmowaniu decyzji odnośnie wyboru oferty proponowanych przez różne firmy leasingowe należy wziąć pod uwagę szereg czynników istotnych tak z punktu widzenia wieloletniego związku pomiędzy finansującym a korzystającym, jak i szczegółowych warunków finansowych przyszłego kontraktu. Często ulotki reklamowe czy ogłoszenia w prasie mają charakter ogólnikowy, akcentują tylko wybrane, ustalone na atrakcyjnym poziomie elementy warunków finansowych. Pełne i rzetelne porównanie konkurencyjności poszczególnych ofert jest możliwe dopiero po dokładnym przeanalizowania ogólnych warunków umowy leasingowej.

Należy zwrócić uwagę na kształt umowy, a zwłaszcza formułę przejęcia tytułu własności przedmiotu leasingu. Jest to jeden z podstawowych aspektów, o którym zapominają niedoświadczeni przedsiębiorcy.

ludzie
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)