Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
21.05.2009 13:15

Lepsze prognozy dla polskich eksporterów

Skala spadku eksportu może być mniejsza - prognozuje resort gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Hawałej /PAP)

Analitycy Ministerstwa Gospodarki przewidują, że kolejne miesiące mogą przynieść mniejszą skalę spadku eksportu, o ile nie pogłębi się recesja u głównych partnerów handlowych Polski.

_ - O ile kolejne miesiące nie przyniosą pogłębienia recesji gospodarczej i załamania popytu na głównych rynkach unijnych, zwłaszcza w Niemczech, można przewidywać, że skala spadku eksportu będzie ulegać stopniowemu łagodzeniu _ - napisali analitycy z Departamentu Analiz i Prognoz w miesięcznym raporcie.

_ - Działania dostosowawcze polskich eksporterów w połączeniu z efektem substytucji (relatywnie tańszych towarów polskich) mogą doprowadzić w czwartym kwartale br. nawet do poważniejszego wyhamowania tendencji spadkowej w polskim eksporcie _ - dodają.

Pierwszy kwartał br. przyniósł radykalny spadek polskich obrotów towarowych, sięgający blisko 23 proc. po stronie eksportu i 29 proc. po stronie importu.

_ - Załamanie to było zarazem odpowiednio o: 16,3 pkt. proc. i 25,2 pkt. proc. większe niż w czwartym kwartale ub.r. _ - napisano w raporcie.

Załamanie po stronie polskiego importu, było głębsze (o blisko 10 pkt. proc. w marcu i o 6 pkt. proc. w pierwszym kwartale br.), niż po stronie eksportu.

_ Wpisuje się to w prognozowaną na początku br. tendencję zmian strumieni obrotów towarowych w 2009 r. _ - oceniają analitycy.

Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, zarządzanie, najważniejsze, gospodarka polska, kapitał, msp, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz