Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Najem instytucjonalny ma zadowolić obie strony umowy. Mniejsze ryzyko

8
Podziel się:

Od poniedziałku 11 września pojawił się nowy rodzaj najmu: najem instytucjonalny.

W najmie instytucjonalnym to firmy świadczące taką usługę.
W najmie instytucjonalnym to firmy świadczące taką usługę. (Beata Zawrzel/REPORTER)

- Najem instytucjonalny równoważy interesy obu stron umowy. Zmniejsza ryzyko wynajmującego i jednocześnie nie wymaga od najemcy obowiązku każdorazowego wskazania adresu lokalu - zapewnia minister Andrzej Adamczyk.

Od poniedziałku 11 września pojawił się nowy rodzaj najmu: najem instytucjonalny. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita" powiedział, że "z najmu instytucjonalnego będą mogły korzystać podmioty prowadzące działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu lokali".

- Najem instytucjonalny równoważy interesy obu stron umowy. Zmniejsza ryzyko wynajmującego i jednocześnie nie wymaga od najemcy obowiązku każdorazowego wskazania adresu lokalu, do którego wprowadzi się po rozwiązaniu umowy - mówi.

Zobacz także: Na nic apele o weto. Prezydent podpisał prawo ułatwiające eksmisje

Zapytany o to, czym najem instytucjonalny różni się od zwykłego najmu oraz najmu okazjonalnego, powiedział: "Od zwykłego najmu różni się przede wszystkim tym, że umowy będą zawierane na czas określony i nie przekształci się automatycznie w umowę na czas nieokreślony po 10 latach. Najem instytucjonalny może trwać 15 lat, tymczasem najem okazjonalny to umowa na okres do 10 lat."

- Różni będą także wynajmujący. W najmie instytucjonalnym to firmy świadczące taką usługę. Najem okazjonalny mogą oferować osoby, które mają do wynajęcia mieszkania lub domy, ale nie prowadzą działalności gospodarczej w tym zakresie - dodał.

wiadomości
gospodarka
zarządzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Ona
5 lata temu
A co z tymi co zakłócaja mir domowy, niszczą klatki i spokój? Z menelami? Ich nie wolno wyrzucać? Litości niech ktoś wreszcie postanowi w ich sprawie!!! Bo spokojni ludzie płacą czynsz i maja takich ludzi koło siebie.
Andrzej
5 lata temu
Leczenie syfa pudrem.
Alex
5 lata temu
Co to załatwia przeciętnemu Kowalskiemu, który ma mieszkanie po rodzicach i chciałby je wynająć, choćby po to, aby do niego nie dokładać? W dalszym ciągu prawo go nie chroni przed Andżelą i Sebusiem, oraz ich potomstwem.
eerreess
5 lata temu
Dlaczego osoby prywatne mające wolne mieszkanie nie mogą spokojnie go wynajmować??? Strach z kimś podpisać umowę, bo później się go nie pozbędę, prawo motywuje do najmu na czarno!!! A ja chcę żyć uczciwie i bezpiecznie. Płacić podatki i nie bać się o swoją własność.
Ben1234
5 lata temu
W lokalu powinien decydować właściciel a teraz jest tak że właściciela dmucha wynajmujący - nic nie płaci, dewastuje itd. i nie można się pasożyta pozbyć.