Notowania

Przejdź na
banki
04.05.2010 11:33

NBP: Banki złagodzą politykę kredytową dla firm

W II kwartale roku nastąpi jednak zaostrzenie polityki kredytowej dla zwykłych konsumentów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lisegagne/iStockphoto)

W II kwartale roku banki *spodziewają się wzrostu popytu na kredyty dla firm*. Nastąpi jednak zaostrzenie polityki kredytowej dla zwykłych konsumentów - wynika z badań NBP _ Sytuacja na rynku kredytowym _. **

Według ocen banków w I kwartale doszło do złagodzenia kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw w większości kategorii tego kredytu. Nieznaczne zaostrzenie polityki kredytowej miało miejsce tylko dla kredytów długoterminowych przyznawanych małym i średnim przedsiębiorstwom.

Złagodzenie polityki banków było nieco silniejsze w segmencie kredytów krótkoterminowych niż długoterminowych.

Większość banków nie zmieniła wysokości pobieranych marż, w ujęciu netto nastąpiło jednak nieznaczne zaostrzenie tego warunku kredytu.

W I kwartale 2010 r. wzrósł popyt na kredyt ze strony małych i średnich przedsiębiorstw, popyt na kredyty długoterminowe dla dużych przedsiębiorstw nie zmienił się, a spadł na kredyty krótkoterminowe.

Z badań NBP wynika, że w II kwartale 2010 r. banki zamierzają złagodzić politykę kredytową dla przedsiębiorstw. Złagodzenie ma być silniejsze w przypadku kredytów dla dużych przedsiębiorstw i dotyczyć w większym stopniu kredytów krótko-, niż długoterminowych. W II kwartale 2010 r. banki oczekują także wzrostu popytu na kredyty ze strony przedsiębiorstw.

Kredyty mieszkaniowe

W I kwartale 2010 r. banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych, a ponad jedna trzecia ankietowanych banków zdecydowała się na obniżenie marż kredytowych. Około 12 proc. banków podwyższyło maksymalny wskaźnik LTV przy udzielaniu tych kredytów.

Ponad 20 proc. banków odczuło w I kwartale 2010 r. wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, a jedna trzecia z nich określiła ten wzrost jako znaczny.

Większość banków w II kwartale nie zamierza zmieniać polityki kredytowej, spodziewając się przy tym wyraźnego wzrostu popytu.

Kredyty konsumpcyjne

Z badań NBP wynika, że w I kwartale 2010 r. po raz kolejny doszło do zaostrzenia kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych, a skala tego zaostrzenia pogłębiła się. Zaostrzenie warunków dotyczyło przede wszystkim wymaganych zabezpieczeń, maksymalnej kwoty kredytu oraz maksymalnego okresu kredytowania.

Banki oceniły, że w I kwartale nastąpił spadek popytu na kredyty konsumpcyjne, a także, że w II kwartale nastąpi dalsze zaostrzenie polityki kredytowej oraz wzrost popytu na te kredyty.

Ankieta została przeprowadzona na przełomie marca i kwietnia 2010 r. wśród 291 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 84 proc.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: banki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, zarządzanie, najważniejsze, kapitał, msp, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz