Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rząd zainwestuje 2 mld zł w innowacyjne firmy. Zajmą się tym specjalne fundusze

Rząd zainwestuje 2 mld zł w innowacyjne firmy. Zajmą się tym specjalne fundusze

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chce zainwestować 2 miliardy złotych w innowacyjne polskie firmy. Rządowa agencja nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiła w tym celu dwa specjalne fundusze inwestycyjne.

Ich zarządzaniem zajmą się doświadczeni inwestorzy publiczni - PFR Ventures i BGK TFI, a także prywatni - VC3.0 i FinCrea TFI.

Do uroczystego podpisania stosownych umów doszło w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński powiedział, że to dobry komunikat dla innowacyjnych i młodych firm - tzw. start-upów, ponieważ fundusze ułatwią im pozyskanie kapitału na badania i rozwój.

Wiceminister tłumaczył, że chodzi dokładnie o powstanie tak zwanych funduszy funduszów, które najpierw znajdą dużych prywatnych inwestorów lub korporacje, a ci wspomogą innowacyjne spółki finansowo w zamian za udziały w ich firmach.
Połowa zainwestowanych środków będzie pochodzić od nich, a druga od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Po kilku latach od inwestycji, kiedy młoda firma osiągnie samodzielność fundusze funduszów - NCBR CVC i NCBR VC - mają odsprzedać w niej udziały z zyskiem i ulokować w kolejne start-upy.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
nie zgadzam się na szkodliwe technologie w Polsce
2017-04-10 14:49
ja bym chciała wiedzieć jakie technologie będą wspierane z naszych publicznych spólecznych i narodywch pieniędzy?

Bo jeśli technologie radiowe zamiast światłowodowych, jeśli atomowe, zamiast ekologicznych, odnawialnych, to się na to nie zgadzam !
przedsiębiorca
2017-04-09 11:10
dziękuję nigdy więcej żadnego dofinansowania
Pol10000
2017-04-08 09:54
Kolejny sposób na wyprowadzenie pieniędzy z systemu. W ramach budżetu wszystko musi być dokładnie rozliczane. Jak trafi do agencji można o tym zapomnieć, i to będzie sposób na dalsze finansowanie działalności PiS. Tak się tworzy "lewe" pieniądze w sposób prawie legalny.
Pokaż wszystkie komentarze (7)