Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Rząd zainwestuje 2 mld zł w innowacyjne firmy. Zajmą się tym specjalne fundusze

8
Podziel się:

NCBR uruchomiło w tym celu dwa specjalne fundusze inwestycyjne. Ich zarządzaniem zajmą się doświadczeni inwestorzy publiczni - PFR Ventures i BGK TFI, a także prywatni - VC3.0 i FinCrea TFI.

Rząd zainwestuje 2 mld zł w innowacyjne firmy. Zajmą się tym specjalne fundusze

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chce zainwestować 2 miliardy złotych w innowacyjne polskie firmy. Rządowa agencja nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiła w tym celu dwa specjalne fundusze inwestycyjne.

Ich zarządzaniem zajmą się doświadczeni inwestorzy publiczni - PFR Ventures i BGK TFI, a także prywatni - VC3.0 i FinCrea TFI.

Do uroczystego podpisania stosownych umów doszło w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński powiedział, że to dobry komunikat dla innowacyjnych i młodych firm - tzw. start-upów, ponieważ fundusze ułatwią im pozyskanie kapitału na badania i rozwój.

Wiceminister tłumaczył, że chodzi dokładnie o powstanie tak zwanych funduszy funduszów, które najpierw znajdą dużych prywatnych inwestorów lub korporacje, a ci wspomogą innowacyjne spółki finansowo w zamian za udziały w ich firmach.
Połowa zainwestowanych środków będzie pochodzić od nich, a druga od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Po kilku latach od inwestycji, kiedy młoda firma osiągnie samodzielność fundusze funduszów - NCBR CVC i NCBR VC - mają odsprzedać w niej udziały z zyskiem i ulokować w kolejne start-upy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
tratatata
5 lata temu
Państwo nie powinno ingerować w rynek. Z reguły takie inwestycje kończą się tym, że ziomale inwestują w nieprzejrzyste i nieskuteczne przedsięwzięcia innych ziomali. Pewnie skończy się tym, że wybudują jakąś namiastkę samochodu elektrycznego w budzie od traktora, którego nikt nie kupi bez jakiegoś kolejnego drastycznego dofinansowania.
nie zgadzam s...
5 lata temu
ja bym chciała wiedzieć jakie technologie będą wspierane z naszych publicznych spólecznych i narodywch pieniędzy? Bo jeśli technologie radiowe zamiast światłowodowych, jeśli atomowe, zamiast ekologicznych, odnawialnych, to się na to nie zgadzam !
przedsiębiorc...
5 lata temu
dziękuję nigdy więcej żadnego dofinansowania
Pol10000
5 lata temu
Kolejny sposób na wyprowadzenie pieniędzy z systemu. W ramach budżetu wszystko musi być dokładnie rozliczane. Jak trafi do agencji można o tym zapomnieć, i to będzie sposób na dalsze finansowanie działalności PiS. Tak się tworzy "lewe" pieniądze w sposób prawie legalny.
um
5 lata temu
Da swoim, a zabierze gorszym Polakom .