Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
17.08.2017 02:04

Pierwszy w Polsce taki fundusz. Rusza nabór ofert

Zaczynają się łowy obiecujących firm. Startuje nabór ofert do pionierskiego w Polsce funduszu. Ma dostarczyć ponad 800 mln zł finansowania spółkom technologicznym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl/Krzysztof Olszewski)
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Wsparcie dla łowców obiecujących firm. Startuje nabór ofert do pionierskiego w Polsce funduszu. Ma dostarczyć ponad 800 mln zł finansowania spółkom technologicznym.

Polski Fundusz Rozwoju zakończył właśnie prace nad przygotowaniem funduszu PFR NCBR CVC i rozpoczyna proces naboru ofert. To pierwszy taki fundusz funduszy w Polsce -informuje w czwartek "Puls Biznesu".

Jak zaznacza gazeta, w ramach funduszu krajowe i międzynarodowe korporacje mają wraz z państwowym wehikułem wykładać pieniądze - łącznie ponad 800 mln zł, z czego połowa ma pochodzić z PFR. Trafią one do 6-9 niezależnych funduszy o kapitalizacji 8-150 mln zł, które mają samodzielnie inwestować w spółki technologiczne w fazie wzrostu i ekspansji. W pojedynczą spółkę mają inwestować od 5 do 35 mln zł.

- W ciągu kilku najbliższych lat fundusze zainwestują w małe i średnie firmy o profilu technologicznym. Poza wsparciem finansowym typu venture capital, przedsiębiorstwa te otrzymają możliwość weryfikacji swoich pomysłów w danej korporacji. Gdy rolę inwestora prywatnego w funduszu będzie pełnić korporacja międzynarodowa, polskie projekty innowacyjne zyskają dodatkową możliwość szybszej ekspansji za granicę - opisuje idee funduszu PFR.

Zobacz też: * *Polski Fundusz Rozwoju powoła dwa fundusze. Chce pomóc startupom

Jak zauważa "PB", fundusz ma pełnić rolę pierwszego w kraju systemowego mechanizmu wsparcia dla segmentu CVC, czyli korporacyjnych funduszy inwestycyjnych, tworzonych przez duże firmy w celu wyłowienia i wspierania mniejszych firm z komplementarnymi produktami czy usługami.

- PFR będzie zachęcać korporacje do tego rodzaju inwestycji, wykładając maksymalnie połowę pieniędzy - uściśla dziennik.

Tagi: gospodarka, banki, inwestycje, przedsiębiorczość, "puls biznesu", powtórzenie, przegląd prasy, wiadomości, gospodarka, zarządzanie, gospodarka polska, najważniejsze, kapitał, msp, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz