Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pierwszy w Polsce taki fundusz. Rusza nabór ofert

Pierwszy w Polsce taki fundusz. Rusza nabór ofert

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Fot. money.pl/Krzysztof Olszewski
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Wsparcie dla łowców obiecujących firm. Startuje nabór ofert do pionierskiego w Polsce funduszu. Ma dostarczyć ponad 800 mln zł finansowania spółkom technologicznym.

 

Polski Fundusz Rozwoju zakończył właśnie prace nad przygotowaniem funduszu PFR NCBR CVC i rozpoczyna proces naboru ofert. To pierwszy taki fundusz funduszy w Polsce - informuje w czwartek "Puls Biznesu".

Jak zaznacza gazeta, w ramach funduszu krajowe i międzynarodowe korporacje mają wraz z państwowym wehikułem wykładać pieniądze - łącznie ponad 800 mln zł, z czego połowa ma pochodzić z PFR. Trafią one do 6-9 niezależnych funduszy o kapitalizacji 8-150 mln zł, które mają samodzielnie inwestować w spółki technologiczne w fazie wzrostu i ekspansji. W pojedynczą spółkę mają inwestować od 5 do 35 mln zł.

- W ciągu kilku najbliższych lat fundusze zainwestują w małe i średnie firmy o profilu technologicznym. Poza wsparciem finansowym typu venture capital, przedsiębiorstwa te otrzymają możliwość weryfikacji swoich pomysłów w danej korporacji. Gdy rolę inwestora prywatnego w funduszu będzie pełnić korporacja międzynarodowa, polskie projekty innowacyjne zyskają dodatkową możliwość szybszej ekspansji za granicę - opisuje idee funduszu PFR.

Zobacz też: Polski Fundusz Rozwoju powoła dwa fundusze. Chce pomóc startupom

Jak zauważa "PB", fundusz ma pełnić rolę pierwszego w kraju systemowego mechanizmu wsparcia dla segmentu CVC, czyli korporacyjnych funduszy inwestycyjnych, tworzonych przez duże firmy w celu wyłowienia i wspierania mniejszych firm z komplementarnymi produktami czy usługami.

- PFR będzie zachęcać korporacje do tego rodzaju inwestycji, wykładając maksymalnie połowę pieniędzy - uściśla dziennik.

inwestycje, banki, gospodarka, przedsiębiorczość, przegląd prasy, "puls biznesu", powtórzenie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie