Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska na marginesie globalizacji

0
Podziel się

Globalizacja to szansa, której nie wykorzystujemy. Sytuacji nie poprawiło nawet nasze wejście do UE.

Polska na marginesie globalizacji
(PAP/Grzegorz Michałowski)
bEinmTGZ

Globalizacja to szansa, której Polska nie potrafi wykorzystać. Tak wynika z najnowszego raportu Globalization Index firmy A.T. Kearney.

W dorocznym zestawieniu najbardziej "zglobalizowanych" państw świata Polska znalazła się na odległym 41 miejscu. Pomiędzy Marokiem a Ukrainą. W porównaniu z poprzednia edycją rankingu spadliśmy o osiem pozycji. Wyprzedziły nas niemal wszystkie państwa naszego regionu.

_ Pierwsza trójka rankingu A.T. Kearney to: Singapur, Hong Kong i Holandia _Zdaniem ekspertów z A.T. Kearney nasz kraj nie wykorzystuje szans jakie daje globalizacja, tymczasem - jak podkreślają autorzy raportu - to właśnie ona jest najwłaściwszą drogą rozwoju naszego kraju.

bEinmTHb

| Za ,,lokomotywy globalizacji" uznaje się przede wszystkim: nowoczesną komunikację rozumianą jako szybki i wydajny przepływ informacji. Za nim idzie rozwinięta infrastruktura telekomunikacyjna, wymiana handlowa, wzrost gospodarczy, czy wymiana turystyczna. żródło: materiały A.T. Kearney |
| --- |

Ekonomiści z A.T. Kearney pokazują, że choć Polska się rozwija, to nie wykorzystuje możliwości jakie daje postępująca globalizacja. Sytuacji nie poprawiło nawet nasze wejście do UE.

ZOBACZ TAKŻE: Nadchodzi nowa fala globalizacji
,,Kolejną szansą na przyspieszenia rozwoju może być przyznanie Polsce prawa współorganizacji finałów Euro 2012. Jednak jeśli nadal będzie się ją postrzegać wyłącznie w kategoriach budowy dróg, lotnisk, hoteli czy stadionów, to wymierne korzyści będą mniejsze niż te możliwe do osiągnięcia" - podkreśla Aleksander Kwiatkowski, prezes A.T. Kearney.

Zdaniem autorów raportu by wykorzystać szanse jakie daje włączenie się do procesów globalizacyjnych, Polska musi: poprawić warunki działania dla inwestorów zagranicznych., znacznie zwiększyć nakłądy na inwestycje w postęp naukowy i technologiczny, zdecydowanie poprawić dostęp do internetu.

bEinmTHh

| GLOBALIZACJA |
| --- |
| Globalizacja to zespół zmian w społeczeństwach oraz gospodarce światowej. Są one wynikiem coraz szybszego wzrostu międzynarodowej wymiany handlowej i kulturowej. Dzieje się tak między innymi dzięki postępowi technologicznemu, który ułatwia, przyspiesza i powoduje obniżkę kosztów komunikacji, transportu, a co za tym idzie - powoduje wzrost handlu międzynarodowego oraz inwestycji zagranicznych. Globalizacja to także wzrost powiązań i zależności między państwami. źródło: materiały A.T. Kearney |

bEinmTHC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)