Notowania

Przejdź na

Polskie firmy żyją na kredyt

Dziś nie ma większego zewnętrznego źródła finansowania dla MŚP niż banki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ESB Professional, Shutterstock)

Prawie połowa średnich i ponad jedna trzecia mikro i małych przedsiębiorstw korzysta z kredytów bankowych - wynika z badania, przedstawionego na poniedziałkowej konferencji Związku Banków Polskich.

Na konferencji przedstawiono rezultaty badania "Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa o usługach finansowych", przeprowadzonego przez ZBP, CBM Indicator i Warszawski Instytut Bankowości.

Wynika z niego m.in., że na koniec kwietnia br. banki udzieliły przedsiębiorstwom łącznie ponad 360 mld zł kredytów, z czego blisko 56 proc. - 201 mld zł przypadło na segment MŚP.

W badaniu kredyt bankowy jako najbardziej powszechne źródło finansowania wymieniło 48 proc. średnich firm (obroty roczne - 3,6 mln do 30 mln zł) oraz 37 proc. mikro i małych przedsiębiorstw (obroty do 3,6 mln zł). Aż 89 procent firm obu grup preferuje wykorzystywanie środków własnych do prowadzenia działalności - wynika też z badania.

- Finanse MŚP były w centrum uwagi ZBP i całego sektora bankowego od dawna - mówił prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. - Dziś nie ma większego zewnętrznego źródła finansowania dla MŚP niż banki - dodał. Zwracał także uwagę, że po raz pierwszy wartość kredytów udzielonych przez banki sektorowi MŚP przekroczyła barierę 200 mld zł.

Autorzy badania informowali, że w 2017 roku odnotowano zwłaszcza wzrost kredytu inwestycyjnego. Korzysta z niego 44 proc. średnich firm oraz ok. jedna trzecia mikro i małych. Oznacza to, zwracał uwagę prof. Jan Garlicki z Indicatora, dwukrotny wzrost w przypadku średnich firm, a 2,5-krotny wzrost w przypadku mikro i małych firm w porównaniu z 2015 rokiem.

- Kredyty wykorzystywane są bardziej na cele inwestycyjne niż na finansowanie działalności bieżącej - zaznaczył.

Przedsiębiorcy, jak wynika z badania, coraz lepiej oceniają też dostępność kredytów - 57 proc. średnich i 44 proc. mikro i małych pozytywnie ocenia możliwość zaciągnięcia kredytu bankowego. Jedynie co dziesiąta firma negatywnie ocenia dostęp do kredytów.

Krzysztof Pietraszkiewicz dodał, że o ile w połowie 2016 roku odnotowano realny spadek kredytowania firm w stosunku do 2015 roku, o tyle ostatnie badanie pokazuje, że do kwietnia 2017 można zaobserwować znów tendencję wzrostową.

- Generalnie w portfelu kredytowym zmniejszył się udział kredytów dla gospodarstw domowych, a zwiększył portfel kredytów dla przedsiębiorstw - mówił prezes ZBP.

Z badania wynika również, że 24 proc. średnich oraz 12 proc. małych firm korzystało w finansowaniu swojej działalności ze środków europejskich. Przeznaczano te środki, tak jak w przypadku kredytów, przede wszystkim na działalność inwestycyjną.

Tym niemniej, jak mówił Wojciech Terlikowski z Indicatora, przedsiębiorcy skarżyli się np. na czas rozpatrywania wniosków, dotyczących funduszy unijnych oraz złożoność procedur.

Badanie wykazało także, że choć. 78 proc. mikro i małych firm oraz 84 proc. średnich odnotowała w ubiegłym roku zyski, nie byli oni skłonni do lokowania nadwyżek finansowych, tylko zachowywali je dla siebie.

Prof. Garlicki podkreślał, że jednym z wniosków badania jest "generalnie pozytywna ocena aktualnych warunków pozyskiwania środków finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw". Zarazem, dodał, cały czas głównym środkiem finansowania działalności tego sektora są środki własne.

Badanie, jak poinformowano, zostało przeprowadzone wśród przeszło 1210 polskich przedsiębiorców.

Zobacz także: Wzrost stóp procentowych. Bomba kredytowa gorsza od franków?

Tagi: polskie firmy, wiadomości, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, gospodarka polska, najważniejsze, kapitał, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-07-2017

hORnETTeraz otwieranie w Polsce firmy to samobójstwo finansowe. ZUS, podatki i wszelakie daniny zabijają mały biznes. Ludzie otwierają bo mają … Czytaj całość

03-07-2017

kołko i krzyżykPropagandy PRLowskiej ciąg dalszy. PiS ratuje małe firmy !!! Oczywiście stado baranów w to uwierzy, zwłaszcza ci, którzy własną działalność … Czytaj całość

03-07-2017

vatA jak inaczej otworzyć firmę bez kredytu? Jeśli wyłożę własną gotówkę to zjedzą mnie podatkiem, a kredyt wrzucę w koszty!

Rozwiń komentarze (6)