Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Profesjonaliści od długów

0
Podziel się:

Dobra firma windykacyjna powinna być łatwa do kontrolowania przez klienta. Prowizję powinna pobierać wyłącznie od sumy odzyskanej.

Profesjonaliści od długów

Dobra firma windykacyjna powinna być łatwa do kontrolowania przez klienta. Prowizję powinna pobierać wyłącznie od sumy odzyskanej. Właściciele firm coraz częściej decydują się na korzystanie ze wsparcia wyspecjalizowanych podmiotów, które efektywnie odzyskują dla nich pieniądze.

Chociaż największe firmy windykacyjne są najbardziej nastawione na obsługę wielkich portfeli pozyskiwanych z rynku bankowego i telekomunikacyjnego, to wierzytelności generowane przez sektor MSP również leżą w obszarze ich zainteresowania. Dlatego też do dyspozycji MSP są w zasadzie wszystkie narzędzia i produkty udostępniane klientom przez firmy windykacyjne. Różnice mogą dotyczyć jedynie wysokości prowizji bądź innych „technicznych" parametrów transakcji.

Całościowo znaczy lepiej

Polski rynek firm windykacyjnych ukształtował się tak naprawdę w ciągu kilku ostatnich lat. O ile na początku rozpoczynało działalność kilka tysięcy podmiotów, czas i wymagania klientów zweryfikowały branżę. "W chwili obecnej na rynku funkcjonuje około 250 firm, ale liczących się jest nie więcej niż 50" - wyjaśnia Szymon Matela, prezes firmy windykacyjnej EGB Investments. Zostali najpewniejsi, najuczciwsi i najbardziej profesjonalni, skupieni w różnych stowarzyszeniach zapewniających przestrzeganie etyczności fachu.

Klienci z sektora MŚP coraz częściej korzystają z usług firm windykacyjnych. Tradycyjne usługi kojarzone z rynkiem małych i średnich przedsiębiorstw, takie jak giełda wierzytelności czy pieczęć prewencyjna, którą stemplowane są wystawiane faktury, zostały uzupełnione o dodatkowe narzędzia, które mogą pomóc przedsiębiorcom odzyskać należności od nierzetelnych kontrahentów. "Dłużnikami nieterminowo regulującymi zobowiązania są zarówno duże spółki, podmioty o średniej wielkości, jak również niewielkie firmy rodzinne. Kwoty i przeterminowanie wierzytelności są w zdecydowanej większości pochodną prowadzonej działalności gospodarczej - występują faktury od kilkuset do kilku milionów złotych"- tłumaczy Urszula Okarma, członek zarządu firmy Kruk.

O jakich narzędziach mowa? To przede wszystkim mailing - wysyłanie powiadomień o zadłużeniu i jego wysokości, negocjacje telefoniczne, windykacja terenowa, biuro detektywistyczne czy pomoc na drodze windykacji sądowej. Przedsiębiorca ma możliwość skorzystania ze wszystkich tych narzędzi, jak również doboru wybranych. Windykatorzy stwierdzają jednak zgodnie, że całościowa obsługa daje większe szanse na odzyskanie należności.

Szukanie partnera

Wg danych szacunkowych jeszcze do niedawna działało ponad 600 firm windykacyjnych oferujących usługi dla MSP. Jakość tej usługi pozostawiała często wiele do życzenia, budując tym samym negatywny wizerunek windykatorów. Tymczasem przedsiębiorcy stawali przed odwiecznym dylematem - czy działania windykacyjne nie przełożą się na zły wizerunek ich firm, czy nie stracą ważnego kontrahenta, który być może w końcu zapłaci z własnej woli. Z drugiej jednak strony, dla małej czy średniej firmy już kilka niezapłaconych w terminie faktur może oznaczać ryzyko bankructwa. Te czynniki wpływają obecnie na decyzje o rozpoczęciu współpracy z profesjonalną firmą windykacyjną. Zanim przedsiębiorcy zdecydują się na outsourcing usług windykacyjnych, powinni dokładnie sprawdzić, kim jest i jaką opinię ma firma, z którą chce współpracować. Co prawda czasy szarej strefy windykacyjnej odchodzą dziś do lamusa, jednak ostrożności nigdy za wiele.

"Najlepszą metodą znalezienia dobrej firmy windykacyjnej jest sprawdzenie opinii znajomych przedsiębiorców z różnych branż. Rozmawiając z nimi warto zapytać się o firmy, z którymi mieli doświadczenia zarówno jako klienci jak i dłużnicy" - tłumaczy Tomasz Halabowski z Cash Flow. "Najmniej skuteczną metodą jest wyszukiwanie firm za pomocą książki telefonicznej. Za jej pomocą można znaleźć lokalne firmy, które nie zawsze mają takie same możliwości działania jak doświadczone, działające od lat i na różnych terenach krajowe firmy windykacyjne" - dodaje. "Oddzielną kwestią jest potwierdzenie wiarygodności firm na podstawie skali ich działalności, liczby pracowników, ilości i wartości obsługiwanych wierzytelności. Na bazie tych informacji możliwe zweryfikowanie ich doświadczenia i umiejętności" - stwierdza natomiast Szymon Matela.

Dobra firma - dobre efekty

Weryfikację jakości usług firm windykacyjnych warto zacząć jeszcze przed podpisaniem umowy. "Dobra firma windykacyjna przed przyjęciem wierzytelności do windykacji, przeprowadza darmowy wywiad gospodarczy. Na jego podstawie może odpowiedzieć klientowi, jakie są szanse odzyskania długu, jakie działania do tego będą potrzebne i jaka jest wobec tego realna wartość długu" - wyjaśnia Halabowski. Według Szymona Mateli ocenę pracy firmy windykacyjnej można rozpatrywać w dwóch głównych aspektach. Pierwszy z nich oparty jest na efektywności wynikającej z relacji między uzyskaną ściągalnością w określonym czasie, a jakością wierzytelności otrzymanych do obsługi. Drugi natomiast dotyczy jakości samej pracy, liczby generowanych pytań i problemów oraz innych aspektów związanych z wymianą informacji między klientem a firmą windykacyjną. O rzetelności i profesjonalizmie firmy windykacyjnej będzie również świadczyć to, w jaki sposób będzie chciała otrzymać zapłatę za odzyskanie należności. Dobre firmy ustalają indywidualnie
prowizję od sumy odzyskanej, biorąc inne koszty na siebie. "Wszystkie koszty związane z przeprowadzanymi operacjami pokrywane są z własnych środków spółki" - zaznacza Marek Wojnarowski, prezes firmy Progres. Nierzetelne firmy zaproponują natomiast przedsiębiorcy zapłacenie określonej kwoty z góry, niezależnie od wyniku prowadzonej windykacji.

Po podpisaniu umowy, dobrej klasy firma windykacyjna powinna być łatwa do kontrolowania przez swojego klienta. Dlatego każdy klient powinien posiadać swojego opiekuna, którego zadaniem jest czuwanie nad efektywnym przebiegiem windykacji, informowanie klienta o podejmowanych działaniach, wyjaśnianie wszystkich wątpliwości. Klienci mający dostęp do Internetu mogą śledzić postępy windykacji 24 godziny na dobę logując się na internetowych serwisach klienta. W rezultacie stosunkowo łatwo zorientować się, jak firma windykacyjna działa i czy jest to wysoki standard usług.

Szukanie oszczędności

Temat windykacji nie jest już tematem niewygodnym w biznesie. Coraz więcej przedsiębiorców zaczyna traktować rynek windykacyjny jako nieodzowną część rynku finansowego. "Upominanie się o własne pieniądze przestaje być tematem tabu, a działania windykatora często pozwalają przedsiębiorcom zachować dobre relacje z kontrahentami" - potwierdza Urszula Okarma. Przedsiębiorca zlecając windykację wyspecjalizowanej firmie windykacyjnej może przede wszystkim liczyć na oszczędności czasu i pieniędzy oraz wysoką skuteczność. Klient nie musi inwestować we własny dział windykacji, szkolenie pracowników, wyposażenie, koszty kancelarii prawniczych, itp. Oszczędność czasu wiąże się ze skutecznością działania. W przypadku samodzielnego egzekwowania długu od dłużnika za pośrednictwem sądu okres od momentu rozpoczęcia ściągania długu do uzyskania pieniędzy w warunkach Polski wynosi około tysiąc dni.

msp
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)