Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Program społeczny UE

0
Podziel się:

Czy możliwa jest modernizacja europejskiego modelu społecznego przy jednoczesnym wzroście gospodarczym?

Komisja Europejska przedstawiła nowy program społeczny do 2010 roku, którego ambicją jest modernizacja europejskiego modelu społecznego przy jednoczesnym wzroście gospodarczym i zwiększeniu zatrudnienia zgodnie z przyjętą wcześniej rewizją Strategii Lizbońskiej.

Modernizacja rynków pracy i systemów opieki społecznej jest konieczna, zdaniem Komisji, by pracownicy lepiej mogli dostosować się do nowych okoliczności wynikających z międzynarodowej konkurencji, postępu technologicznego i zmieniającego się modelu społeczeństwa i by najbardziej bezradni obywateli objęci byli opieką.

- Ten program wskazuje drogę reform rynków pracy, tak by praca była realną opcją dla każdego. Jednocześnie dostarcza wskazówek do modernizacji systemów opieki i walki z ubóstwem - powiedział, prezentując program, Vladimir Szpidla, komisarz odpowiedzialny za zatrudnienie i sprawy społeczne w UE.

Osiągnięciu głównych celów programu Szpidli: walce z niskim zatrudnieniem, bezrobociem, biedą, nierównością i dyskryminacją - mają służyć nowe propozycje legislacyjne, kampanie, dialog społeczny, lepsza koordynacja wymiany informacji na temat najlepszych praktyk pomiędzy krajami UE oraz instrument finansowy: Europejski Fundusz Społeczny.

Komisja uważa, że kraje członkowskie muszą zreformować systemy emerytalne i socjalne, dostosowując je do zmian demograficznych. Komisja przygotuje w 2005 roku Zieloną Księgę - dokument o charakterze ekspercko-konsultacyjnym, który będzie podstawą do późniejszych propozycji legislacyjnych. Dokona w nim analizy zmian demograficznych społeczeństwa europejskiego i ich konsekwencji.
Kolejne wyzwanie to ułatwienie mobilności pracowników pomiędzy krajami UE, czemu służyłoby "zabieranie ze sobą praw emerytalnych i socjalnych".
Szpidla zapowiedział, że jeszcze w tym roku powoła specjalną grupę do zbadania wpływu rozszerzenia UE na mobilność pracowników i działanie okresów przejściowych wprowadzonych przez większość starych krajów UE, zamykających ich rynki pracy dla osób z nowych krajów UE.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)