Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bankructwo
02.10.2007 15:40

Przedsiębiorcy mają się dobrze, upada mniej firm

W ciągu trzech kwartałów tego roku upadłość ogłosiło 339 firm - to aż o jedną czwartą mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

W ciągu trzech kwartałów tego roku upadłość ogłosiło 339 firm - to aż o jedną czwartą mniej firm niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Z przygotowanego przez Euler Hermes raportu wynika, że w największym niebezpieczeństwie znajdują się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, z branży produkcyjnej, działające na terenie województwa mazowieckiego.

( http://static1.money.pl/i/h/128/14464.jpg Zobacz, w jakich województwach najczęściej bankrutują firmy )
_ *Zobacz, w jakich województwach najczęściej bankrutują firmy * _ Największy spadek liczby upadłości wystąpił w województwie łódzkim - zbankrutowało tam aż o 68 procent mniej przedsiębiorstw, niż w roku ubiegłym. Częściej, niż w ubiegłym roku bankrutowały firmy z województwa warmińsko - pomorskiego - więcej aż o 80 procent upadłości.

*Spółce łatwo upaść *

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowią niemal trzy czwarte firm, które w tym roku ogłosiły upadłość.

"Nie świadczy to oczywiście o wyjątkowo złej kondycji, czy też pechu firm działających w tej właśnie formie prawnej. Stosunkowo łatwo jest przeprowadzić postępowanie upadłościowe wobec spółki prawa handlowego, legitymującej się określonym kapitałem i posiadającej dość dokładnie zdefiniowany majątek, wyraźnie oddzielony od majątku prywatnego właścicieli spółki" - wyjaśnia Tomasz Starus, dyrektor w dziale oceny ryzyka w Euler Hermes.

"Często jest to również dla udziałowców spółki dość tani i wygodny sposób na wyjście z biznesu, który okazał się być kompletną porażką" - dodaje.

Najniebezpieczniejsze branże

Najwięcej bankructw, bo aż 40 procent, odnotował w tym roku sektor produkcyjny.

( http://static1.money.pl/i/h/129/14465.jpg Zobacz, w jakiej branży jest najwięcej bankructw )
_ *Zobacz, w jakiej branży jest najwięcej bankructw * _Kolejną szczególnie zagrożoną grupą są przedsiębiorstwa usługowe: blisko 19% łącznej liczby bankructw (około 64 upadłości). Najbardziej zagrożone branże w zakresie usług to transport i usługi instalatorskie.

Dwa pozostałe sektory: sprzedaż hurtowa i detaliczna zanotowały liczbę bankructw na poziomie odpowiednio 58 oraz 37 przypadków.

W zakresie sprzedaży hurtowej najgorsza sytuacja była w sektorze spożywczym (10) i budowlanym (7). Natomiast w przypadku detalu najwięcej firm zbankrutowało w branży odzieżowej (9) i artykułów użytku osobistego (5)

Warto przy tej okazji wspomnieć o szeroko rozumianym budownictwie, w ramach którego w analizowanym okresie przestało działać 44 przedsiębiorstw (13% ogólnej liczy bankructw).

Jednakże w tym sektorze nastąpił prawie 35% spadek liczby upadłości w przeciągu ostatniego roku. W ramach tego segmentu najwięcej upadłości zanotowano w inżynierii lądowej (20) oraz robotach ogólnobudowlanych (11).

Tagi: bankructwo, wiadomości, gospodarka, zarządzanie, najważniejsze, gospodarka polska, kapitał, msp, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz