Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unijna gwarancja na inwestycje

0
Podziel się:

500 tysięcy euro to nowa, wyższa kwota poręczenia dla przedsiębiorców. Fundusz Poręczeń Unijnych ma być bardziej przystępny i hojny dla firm.

Unijna gwarancja na inwestycje
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bFfCVtOZ

Za kilka tygodni przedsiębiorcy będą mogli korzystać z Funduszu Poręczeń Unijnych na nowych, znacznie lepszych warunkach. Wysokość poręczenia wzrosła z kwoty 100 tys. euro do 500 tys. euro.

Fundusz Poręczeń Unijnych działa od dwóch lat, ale do tej pory nie był atrakcyjną ofertą dla przedsiębiorców, nie tylko ze względu na niewysoką kwotę, którą można było zabezpieczyć, ale też wąskie grono klientów, którzy mogli z niego skorzystać.

Sejm przed trzema miesiącami znowelizował ustawę o FPU, dzięki czemu oferta może stać się szersza i skrojona na rzeczywiste potrzeby biznesu.

bFfCVtPb

Fundusz Poręczeń Unijnych umożliwia uzyskanie kredytu przedsiębiorcom którzy nie mają odpowiedniego zabezpieczenia, aby otrzymać kredyt, albo nie chcą wykorzystywać majątku do zabezpieczenia kredytu. Mogą też z tej możliwości skorzystać ci, którzy działają w biznesie, ale mają zbyt krótką historię kredytową, natomiast chcą zrealizować ciekawy projekt, którego efektywność zapewni spłatę kredytu.

Do tej pory kwota, którą można było zabezpieczyć z FPU wynosiła 100 tys. euro, a obecnie wzrosła do 500 tys. euro. W przypadku samorządów będzie to 5 mln euro.

Nowa oferta adresowana jest także do firm, które nie otrzymały dotacji unijnych oraz tych, które uczestniczą w przedsięwzięciach finansowanych ze środków UE, czyli na przykład wykonawcy – firmy budowlane, czy projektowe.

Do tej pory kwota, którą można było zabezpieczyć z FPU wynosiła 100 tys. euro, a obecnie wzrosła do 500 tys. euro.Kolejna nowość, to stworzenie produktu pod nazwą „gwarancja realizacji przedsięwzięcia”, która umożliwi realizacje projektów bezpośrednio ze środków unii, np. szkolenia.

bFfCVtPh

Inna nowa możliwość, np. dla firm budowlanych, czy projektowych, to produkt „gwarancja dobrego wykonania kontraktu”, która może zwiększyć szanse firmy na wygranie przetargu organizowanego przez instytucje korzystające z pieniędzy unijnych.

Ustawa już obowiązuje od 7 października, ale aby przedsiębiorcy ( i samorządy – bo to także oferta dla nich), mogli z funduszu poręczeń korzystać, ministerstwo finansów musi wydać odpowiednie rozporządzenie, co nastąpi w ciągu dwóch-trzech tygodni.

Poręczeń na nowych warunkach udzielać będzie 4200 oddziałów 31 banków.

Wojciech Kuryłek, szef Banku Gospodarstwa Krajowego prezentując dziennikarzom nowe warunki FPU, wyraziła nadzieje, że w końcu fundusz zacznie na większą skalę spełniać swoje założenia. Jego zdaniem w 2007 roku FPU może udzielić zabezpieczeń nawet na kwotę 200 mln zł.. Byłby to ogromny skok, bo do tej pory przez 2 lata z FPU zabezpieczona została niewielka kwota - 92 mln zł.

bFfCVtPC
przedsiębiorcy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)