Notowania

Maciej Sadowski: W Polsce nie będzie Doliny Krzemowej, ale mamy szansę być regionalnym liderem

- Nie wierzę w to, że Dolina Krzemowa jest łatwa do skopiowania. Raczej wolę szukać innych unikalnych sformułowań, które nas określą. Na przykład, że jesteśmy liderem Europy Środkowo-wschodniej. Ten tron jest wciąż nieobsadzony - mówi w programie Maciej Sadowski, założyciel StartUp Hub Poland. Fundacja pomaga start-upom w początkowej fazie rozwoju. Zapewnia wsparcie finansowe i merytoryczne. W programie Sadowski opowiada o kulisach pracy w Narodowej Radzie Rozwoju i o tym, jak zatrzymać wyjazd młodych ludzi z kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl)

- Nie wierzę w to, że Dolina Krzemowa jest łatwa do skopiowania. Raczej wolę szukać innych unikalnych sformułowań, które nas będą definiowały. Na przykład, że jesteśmy liderem Europy Środkowo-Wschodniej. Ten tron jest wciąż nieobsadzony - mówi nam Maciej Sadowski, założyciel StartUp Hub Poland. W programie opowiada o kulisach pracy w Narodowej Radzie Rozwoju u boku prezydenta oraz o tym, jaki pomysł Andrzej Duda i jego doradcy mają, by zatrzymać młodych ludzi w Polsce.

Co pomogłoby Polsce stać się prawdziwym centrum innowacji? - Musimy otworzyć się na talenty zza granicy. To znaczy na polskich emigrantów, którzy wyjechali za granicę i dziś mają interesujące rozwiązania, patenty, wynalazki i chcieliby wrócić lub nie wiedzą, że chcą wrócić, ale w tym możemy im pomóc - mówi Maciej Sadowski. Założona przez niego fundacja pomaga pomysłowym przedsiębiorcom w początkowej fazie rozwoju - zapewnia m. in. wsparcie finansowe i merytoryczne.

- Z drugiej strony chodzi o kolegów i koleżanki z innych krajów, w tym na przykład ze Wschodu. Mój podstawowy postulat to wiza dla startupów, czyli ułatwiona procedura przyjazdu. Jeżeli ktoś jest wynalazcą z Kijowa i myśli o Polsce, to powinniśmy mu wysłać mapę Warszawy, mapę całej Polski, zaproszenie i nawet podjechać po niego taksówką. Nasze środowisko musi być międzynarodowe - tłumaczy Maciej Sadowski, założyciel fundacji StartUp Hub Poland i jednocześnie członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie.

Jakie jeszcze pomysły pojawiają się w NRR? - Jednym z omawianych rozwiązań jest sprawienie, by programy wsparcia akcentowały międzynarodowość technologii w Polsce. To znaczy, żeby w firmie był polski inżynier, zagraniczny marketer, polski albo ukraiński główny sprzedawca lub nawet prezes. Międzynarodowa mieszanka spowoduje, że ludzie w młodym wieku nie będą chcieli wyjeżdżać z Polski. Powiedzą: zaraz, zaraz, Chris przyjechał z Chicago, Sofia z Bukaresztu, ludzie tu przyjeżdżają. I może nie jest tak, że trzeba się spakować po studiach i wyjechać pierwszym tanim lotem z Modlina, bo tutaj są świetne warunki - wyjaśnia Sadowski.

- Rywalizujemy z Berlinem, Wiedniem, Moskwą, Kijowem czy Budapesztem, ale wydaje się, że mamy w Polsce naprawdę unikalny splot warunków do rozwoju unikalnej, innowacyjnej przedsiębiorczości - przekonuje Maciej Sadowski. Ekspert wśród zalet Polski wymienia między innymi bardzo dobre położenie geograficzne, obecność w Unii Europejskiej i co za tym idzie dostęp do dużego strumienia pieniędzy. - Poza tym Warszawa stała się miejscem, do którego przyjeżdża biznes z całego świata, dostęp do świetnych mentorów jest bardzo łatwy - zaznacza Sadowski.

- Dla człowieka z Delaware w Stanach Zjednoczonych, który za każdym rogiem ma trzydzieści ciekawych projektów, w które może zainwestować, przyjazd do Polski, by zobaczyć siedem, osiem, może dziesięć start-upów nie jest atrakcyjny i opłacalny. Natomiast Polska jako główny przedstawiciel regionu, pewnego frontu nowych rynków wschodzących, to jest ciekawa gratka - mówi Maciej Sadowski.

- W naszym regionie mamy ogromny potencjał intelektualny porozrzucany w różnych krajach, na Ukrainie, Białorusi, Mołdawii. Często technologie tam tworzone są naprawdę pięciogwiazdkowe i myślą jak je skomercjalizować. I my - StartUp Hub Poland - mówimy im wprost: przyjedźcie do Warszawy, pomożemy się wam wybić na globalne rynki - wyjaśnia Sadowski.

StartUp Hub Poland to fundacja założona w 2012 roku, której celem jest tworzenie odpowiednich warunków dla młodych przedsiębiorców z regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Eksperci fundacji pomagają określić cele biznesowe, znaleźć finansowanie i rozwinąć się na rynkach zagranicznych.

*Zobacz cały program To się liczy: *

Tagi: startup hub poland, wiadomości, gospodarka, zarządzanie, najważniejsze, kapitał, msp, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-06-2016

edzio"Dobra Zmiana"wymaga sukcesów.Wydobyciem węgla się nie pochwalimy.Przemysłem stoczniowym również...więc co zostaje?Dziedzina o której … Czytaj całość

10-06-2016

PanPlan Dudy. Hehehe! Jakby ta kukiełka coś mogła sama zaplanować. Haaha! Miernota!

10-06-2016

ZenoO Boże ten prezydĘt niech już nic nie mówi, niech jeździ po plebaniach i mszach... . I niech przepadnie gdzieś bez wieści.... Żałosna persona.

Rozwiń komentarze (76)