Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
magazyny
11.07.2008 13:30

Wynajęcie magazynu będzie tańsze

Czynsze za wynajem magazynów rosną od dwóch lat. Teraz zahamują.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Przemysław Janicki)

Czynsze za wynajem powierzchni magazynowych rosną od dwóch lat. Ale spora liczba nowych inwestycji może sprawić, że wkrótce spadną.

Eksperci specjalizującej się w wynajmie powierzchni magazynowych agencji Jartom przeanalizowali stawki czynszów za wynajem powierzchni magazynowych i biur zlokalizowanych w obiektach o charakterze magazynowym. Pod lupę wzięli ceny z transakcji wynajmu kilkuset tysięcy metrów kwadratowych hal.

Jak zauważają autorzy raportu przedstawione na wykresie zmiany wysokości czynszu w ostatnich latach mają przebieg zbliżony do sinusoidy. Obecnie znajdujemy się na szczycie fali wykresu. Najniższe stawki czynszowe za wynajem powierzchni magazynowej płacono w latach 2003 - 2006. Ostatnie dwa lata to systematyczny wzrost czynszów.

- _ Rosnące stawki czynszów skłaniają deweloperów do budowy magazynów. Jednak zwiększenie podaży powierzchni magazynowej pod wynajem powinno spowodować wyhamowanie wzrostu stawek, a w przyszłości nawet spadek wysokości czynszów za metr kwadratowy hali - _ czytamy w opracowaniu.

Od czego zależy cena i czynsz powierzchni magazynowych?

Czynsz, jaki można uzyskać za wynajem nieruchomości magazynowej, zależy głównie od standardu, a w mniejszej mierze od lokalizacji w danym mieście. Obiekty o podobnym standardzie mają podobną cenę w całej aglomeracji. Wyjątkiem są małe obiekty położone bezpośrednio przy trasie szybkiego ruchu.

źródło: Agencja Jartom

Takie położenie potrafi wywindować czynsz, niezależnie od tego, czy nieruchomość znajduje się w odległości 5, czy 15 km od centrum. Nawet obiekty gorszego typu, ale zlokalizowane przy trasie szybkiego ruchu, znajdują szybko swoich użytkowników. Niższych czynszów możemy spodziewać się w centrach dystrybucyjnych położonych poza aglomeracjami miejskimi, w odległości co najmniej 30 - 40 km od centrum miasta.

Pamiętajmy o kosztach dodatkowych

Zdaniem analityków Jartomu Uwzględnianie tylko wysokości czynszu przy wyborze hali może okazać się dużym błędem. - Pamiętać należy o opłatach administracyjnych i eksploatacyjnych. A te w różnych obiektach mogą mieć różną wysokość. Hale wykonane są w odmiennych technologiach, wyposażone w różnego typu, mniej lub bardziej energooszczędne urządzenia i w różny sposób zarządzane. Do typowych opłat dodatkowych należą pokrywane proporcjonalnie do wynajmowanej powierzchni: podatek od nieruchomości, koszty ochrony, sprzątania, konserwacji części wspólnych i zewnętrznych. Opłaty dodatkowe to koszt rzędu 1,5 euro/mkw. - czytamy w raporcie.

źródło: Agencja Jartom

Ponadto najemca pokrywa koszty eksploatacyjne, czyli koszty ogrzewania, telekomunikacji, elektryczności, wywozu śmieci oraz opłaty za inne media.

Szczególnie wydatki na ogrzewanie mogą być znaczącą pozycją w budżecie, a zależą nie tylko od wymagań najemcy związanych z oczekiwaną temperaturą, lecz także od parametrów technicznych zamontowanych w budynku urządzeń i instalacji. Dlatego wynajmując powierzchnie w starszych budynkach z niższym czynszem, możemy stracić na wyższych opłatach eksploatacyjnych.

Hale produkcyjne coraz popularniejsze

Z zebranych przez Jartom danych wynika, że średni czynsz za wynajem hali produkcyjnej jest tylko niewiele wyższy od czynszu za wynajem hali magazynowej.

źródło: Agencja Jartom

To podobieństwo stawek odzwierciedla fakt, iż przez wiele lat transformacji ustroju polski przemysł lekki ograniczał się do konfekcjonowania, przepakowywania lub montażu elementów produkowanych w innych krajach, która to działalność nie wymagała specjalistycznej infrastruktury.

Dopiero w ostatnich latach wzrosło zapotrzebowanie na profesjonalne hale przemysłowe, wyposażone w ogrzewanie i oświetlenie przystosowane do precyzyjnej pracy ludzi, w odpowiednie zasilanie energetyczne, gaz techniczny, wentylację mechaniczną i zaplecze socjalne. W większości przypadków hale produkcyjne przystosowywane są do konkretnej produkcji. Takie hale są o co najmniej jedno euro za metr kwadratowy droższe od zwykłego magazynu.

- _ Interesującą propozycją na rynku hal produkcyjnych jest powstający w okolicach Warszawy Maxima Industrial Park, przystosowany nawet do uciążliwej produkcji, takiej jak produkcja chemiczna _- mówi Anna Głowacz z Agencji Jartom. Możliwe w nim będzie także prowadzenie działalności wytwarzającej duży poziom hałasu, dokuczliwe zapachy, czy wymagającej pracy w nocy.

Stawki czynszu w biurach przy halach

Ciekawym rozwiązaniem dla firm handlowych i produkcyjnych jest wynajem powierzchni biurowej w bezpośrednim sąsiedztwie hali. Oprócz oczywistych korzyści wynikających z poprawy komunikacji, przedsiębiorstwo może także odnieść zyski związane ze znacznym zmniejszeniem całkowitych kosztów najmu. Stawki czynszu za biura o tym samym standardzie w budynkach biurowo-magazynowych mogą być nawet dwukrotnie niższe niż w biurowcach w centrum miasta.

źródło: Agencja Jartom

Tagi: magazyny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, kapitał, msp, czołówki, zarzadzanie, nieruchomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz