Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Źródła finansowania firmy. Jak zdobyć pieniądze na działalność?

0
Podziel się:

Nie każdy biznesmen dysponuje własnymi środkami na rozwój firmy. Realizacja pomysłów i wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wymaga porządnego zastrzyku gotówki. Jak pozyskać niezbędny kapitał?

Źródła finansowania firmy. Jak zdobyć pieniądze na działalność?
(Pixabay/Domena publiczna)

Nie każdy początkujący biznesmen dysponuje własnymi środkami na rozwój firmy. Realizacja pomysłów i wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wymaga porządnego zastrzyku gotówki. Jak pozyskać niezbędny kapitał?

Kredyt, pożyczka lub leasing

Popularnym źródłem finansowania wśród małych i średnich przedsiębiorstw jest kredyt. Banki dysponują szeroką ofertą, którą kierują również do początkujących biznesmenów. Na podstawie ustaleń w umowie kredytowej przekazują określoną kwotę na konkretny cel i okres czasu. Kredytobiorca natomiast zobowiązuje się zwrócić pobraną sumę wraz z odsetkami i prowizją przed upływem terminu spłaty.

Zdarza się jednak, że instytucje bankowe stawiają zaporowe warunki. Perspektywa niewypłacalności dłużnika oraz ryzyko związane z prowadzeniem rozwijającej się działalności sprawiają, że kredytodawcy podchodzą do biznesmenów w sposób rygorystyczny. Chronią swoje interesy i wymagają przedłożenia dokumentów potwierdzających sytuację finansową przedsiębiorstwa oraz biznesplanu z wytyczoną drogą rozwoju firmy (z przychodami i wydatkami włącznie). Więcej o kredytach dla firm przeczytasz tutaj.

Przedsiębiorcy pozbawieni oczekiwanych zabezpieczeń szukają więc alternatywnych źródeł dofinansowania. Mogą skorzystać z pożyczek na atrakcyjnych warunkach, oferowanych przez instytucje publiczne w ramach programów wsparcia młodych przedsiębiorstw (np. Fundusze Pożyczkowe).

Innym sposobem uzyskania środków na inwestycję dla biznesu jest leasing. To łatwe i dostępne źródło ma jednak spory minus - nie zapewnia wysokiego dofinansowania. Doskonale sprawdza się natomiast w przypadku firm, dla których działalności niezbędne są urządzenia. Finansujący, na podstawie umowy cywilno-prawnej udostępnia leasingobiorcy prawo do korzystania z rzeczy na czas określony w dokumencie w zamian za ratalne opłaty.

Na czym więc polega leasing w praktyce? Umożliwia korzystanie z danych przedmiotów lub maszyn bez konieczności ich kupowania. Umowa leasingowa uchyla dodatkowo furtkę dla zaangażowanego przedsiębiorstwa. Może ono otrzymać prawo do wykupu użytkowanej rzeczy po upływie ustalonego czasu.

Tradycyjne sposoby finansowania nie są dobre dla wszystkich. Wraz z rozwojem branż i pomysłów na biznes, modyfikacji ulegają także rozwiązania kapitałowe. Można z nich korzystać zależnie od specyfiki konkretnej firmy.

[Anioły biznesu](https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/aniolowie-biznesu,190,0,2419134.html) czy fundusz [venture capital](https://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/artykul/fundusz-venture-capital-czym-jest-i-jak,245,0,2036725.html)?

Nieszablonowe idee mają szansę zabłysnąć pośród tak zwanych aniołów biznesu, czyli zamożnych i doświadczonych osób, które mogą wyrazić chęć dofinansowania inicjatywy. Nie muszą to być projekty z branży internetowej czy nowych technologii, wystarczy, że będą nowatorskie w swoim sektorze. Najczęściej należą do nich startupy, czyli organizacje poszukujące modelu biznesowego i znajdujące się we wczesnych fazach rozwoju.

Korzystanie z pomocy prywatnego inwestora to idealne rozwiązanie dla osób, które mają głowę pełną interesujących pomysłów, ale nie dysponują żadnym zapleczem kapitałowym. Oprócz tego, młody przedsiębiorca musi wykazać się samodzielnym myśleniem o przyszłości firmy i przedstawić solidny biznesplan, który bywa kartą przetargową w pozyskiwaniu inwestora.

Czasem, anioły biznesu łączą się w grupy i wspólnymi siłami finansują inicjatywy poprzez większe sumy pieniędzy. Dzięki temu pozostają też anonimowi. Pomoc z ich strony to nie tylko kwestie finansowe. Doświadczeni inwestorzy mogą służyć dobrą radą, wiedzą biznesową i nierzadko, doświadczeniem menadżerskim.

Podobnym wsparciem dla firm jest venture capital. Fundusz wspiera prywatne przedsiębiorstwa na wczesnych etapach rozwoju i spółki prognozujące duży zysk. Poza zastrzykiem gotówki zapewnia także merytoryczną inwestycję w biznes, oferując wsparcie administracyjne, wiedzę oraz kontakty biznesowe ze strony specjalistycznych podmiotów.

W kwestiach finansowych, fundusz venture capital polega na objęciu akcji lub udziałów przedsiębiorstwa we wczesnej fazie jego rozwoju. Inwestor wykorzystujący tę metodę finansowania, decyduje się zasilić kapitał firmy i oczekuje możliwości monitoringu jej sytuacji. Szczegóły dotyczące uprawnień ustalają strony kontraktu w ramach negocjacji przed decyzją o transakcji. Jak wygląda proces finansowania przedsiębiorstwa? Dowiedz się tutaj.

Fundusze Unijne

Skrupulatnie wypełniony wniosek wraz z potrzebną dokumentacją stanowią podstawę ubiegania się o dotację z Unii Europejskiej. Lata 2014-2020 otwierają przed przedsiębiorcami wiele możliwości skorzystania z tej formy finansowania o bezzwrotnym i zwrotnym charakterze. Na programy, w ramach których można starać się o dofinansowanie, przeznaczono tym razem prawie 20 miliardów euro więcej niż w poprzedniej perspektywie finansowej (2007-2013).

Wsparcie finansowe dla przedsiębiorców jest dostępne za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego oraz kilku projektów ogólnokrajowych - Inteligentny Rozwój (PO IR), Wiedza, Edukacja, Rozwój (PO WER) oraz Polska Wschodnia (PO PW). O każdym z tych projektów przeczytasz tutaj.

Dofinansowanie unijne nie pokrywa 100 proc. projektu. Aby zrealizować plany na czas i uzyskać refundację, warto dysponować wkładem własnym z innych źródeł. Dodatkowym minusem jest brak elastyczności firmy podejmującej taką dotację. Jej działalność nie może być zmieniana w trakcie tzw. okresu trwałości projektu. Dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw wynosi on 3 lata, na co młode firmy czy innowacyjne startupy nie mogą sobie często pozwolić.

Inkubatory przedsiębiorczości ratunkiem dla nowych firm

Osoby z pierwszym pomysłem na biznes często stronią od założenia działalności gospodarczej przez wzgląd na wysokie koszty i obszerną papierologię. Łatwiejszy start zapewniają inkubatory przedsiębiorczości, które wprowadzają młodych biznesmenów w tajniki prowadzenia własnej firmy.

Jednostka zarejestrowana w takiej instytucji działa na zasadzie wewnętrznej komórki, która przejmuje na jakiś czas osobowość prawną konkretnego inkubatora. Posługuje się jego numerem NIP i REGON, korzysta z obsługi formalno-prawnej oraz z sekretariatu. Przedsiębiorca nie musi więc ponosić kosztów związanych z opłacaniem składek ZUS czy wynajmem powierzchni biurowej

Biznesmen może wystawiać faktury, podpisywać umowy i zarabiać pieniądze. Samodzielnie dysponuje dokumentami firmy. Nie może jednak zatrudniać pracowników na umowę o pracę lub zaciągać zobowiązań (jak telefon na firmę czy kredyt). Z inkubatora ma prawo zrezygnować z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia, po którym może próbować sił w pełnoprawnej działalności gospodarczej.

Crowdfunding, czyli pomoc ze strony tłumu

Internetowe platformy społecznościowe zyskały w ostatnim czasie nową funkcję i mogą przyczynić się do pozyskania środków na rozwój startupów. Inicjatywa jest podejmowana przez ludzi, którzy zaglądają na portal crowdfundingowy i decydują czy przekazać sumę na wsparcie danej inicjatywy, dając tym samym szansę młodym przedsiębiorcom.

Przedsięwzięcie polega na mnogości jednorazowych kwot wpłacanych przez społeczność internetową. Drobni "inwestorzy" nie wymagają od przedsiębiorców przedstawienia okazałego biznesplanu czy modelu finansowego. Chodzi o zarażenie jakąś ideą, która jest z założenia wartościowa i ma charakter rozwojowy. Jakie pomysły mają szansę na dotację ze strony tłumu? Zobacz tutaj.

wiadomości
zarządzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)