Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Pracodawcy w czasie upałów mają kilka obowiązków. Ich niedopełnienie może słono kosztować

110
Podziel się:

Letnie upały na dobre zaczęły doskwierać pracownikom - zarówno tym pracującym w biurach, jak i na zewnątrz. Pracodawcy muszą jednak pamiętać, że kiedy temperatura zbliża się do 30 stopni Celsjusza, to im dochodzi kilka obowiązków. A ich niedopełnienie może słono kosztować, bo nawet 30 tys. złotych.

Pracodawcy w czasie upałów mają kilka obowiązków. Ich niedopełnienie może słono kosztować
Upały. Oto jakie są obowiązki pracodawcy (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, vladischern)

Po czerwcowej fali nadchodzą kolejne upalne dni. Dorośli powinni wypijać dziennie od 2 l do 2,5 l płynów. Wartość ta jeszcze wzrasta, gdy wskaźnik na termometrze przekracza 25 stopni Celsjusza. Temperatura ta podana jest nieprzypadkowo - po jej przekroczeniu nowe obowiązki względem zatrudnionych ma pracodawca.

Pracodawca musi zapewnić wodę

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy i BHP, szef musi zapewnić swoim podwładnym dostęp do wody pitnej, jeżeli temperatura przekracza 25 stopni w przypadku pracujących na zewnątrz i 28 stopni w przypadku pracujących w biurach.

W czasie upałów pracownik musi mieć też dostęp do co najmniej 30 l wody przeznaczonej do celów higieniczno-sanitarnych. Limit ten zwiększa się do 90 l w przypadku pracy brudzącej oraz do 120 l przy pracy z substancjami szkodliwymi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pracownicy nie chcą wracać do biur. "Zyskali dużo profitów"

Przy wysokiej temperaturze niektórym zatrudnionym przysługują też bezpłatne posiłki profilaktyczne. Ciepły posiłek przysługuje pracownikom fizycznym, których wydatek energetyczny w trakcie pracy przekracza przyjęte progi w przepisach, a także tym pracującym pod ziemią oraz przy usuwaniu klęsk żywiołowych.

Niedopełnienie obowiązków może słono kosztować. Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy co prawda mogą nałożyć grzywnę w wysokości 1-2 tys. złotych, jednak przysługuje im też prawo skierowania sprawy do sądu. Kara od organów sprawiedliwości może sięgnąć nawet poziomu 30 tys. złotych.

Klimatyzacja aktem dobrej woli

Pracodawca nie ma natomiast obowiązku zapewnienia pracownikom dostępu np. do klimatyzacji czy do wiatraków, rolet lub żaluzji. To już zależy tylko od niego, czy zdecyduje się na taką formę wsparcia, lecz gdy już ją wybierze, to musi zadbać o czystość maszyn (w tym o ich odgrzybianie).

Ponadto przepisy nie przewidują też maksymalnej temperatury, w której można by było świadczyć pracę. Nie ma w nich również wzmianki o możliwości odmowy pracy ze względu na upał.

Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie ma w tym zakresie żadnych obowiązków. Przepisy Kodeksu pracy jasno określają, że szef musi zapewnić warunki pracy zgodne z BHP i niezagrażające zdrowiu i życiu zatrudnionych. W przeciwnym przypadku podwładny ma prawo przerwać świadczenie pracy i nie powinien mieć z tego tytułu obniżonego wynagrodzenia. Jednak musi o zaistniałym fakcie poinformować bezpośredniego przełożonego.

Państwowa Inspekcja Pracy zachęca też, by w czasie upałów szefowie decydowali się na skrócenie godzin pracy lub też wprowadzali przerwy w wykonywaniu obowiązków. Co istotne, jeżeli taka decyzja wychodzi ze strony przełożonego, to nie może w żaden sposób odbijać się na wynagrodzeniu zatrudnionego.

Surowiej przepisy traktują kwestię pracowników młodocianych, czyli między 16. a 18. rokiem życia. Mogą oni pracować w temperaturze maksymalnie 30 stopni Celsjusza i wilgotności powietrza na poziomie 65 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(110)
Jubiler
2 miesiące temu
U nas na hali produkcyjnej jest ponad 30stponi ciepła. W biurach każdego pomieszczenia panie mają klimatyzację . Dodam że tych biurowców jest duzo. Taka jest rzeczywistość . Olewam pracodawców.
Bankrut
2 miesiące temu
Wystarczy że Polska podniesie kwotę wolną od zajęć komorniczych to sam sobie kupię wodę do picia w pracy, a tak nie ma na jedzenie a wodę z kranu u klientów piję / mam pracę w terenie/ po 12 godzinach szybko wieczorem zasypiam...
Rzydkiewka
2 miesiące temu
U mnie w robocie 40 stopni. Na hali, przy maszynie i trzeba jeździć z paletami. Woda z kranu przerwa 15 minut. Ludzienmdleja i jeździ karetka. Kary, żadnych a panienki dyrektorki siedzą sobie w biurach z klima
Podatnicy
2 miesiące temu
Zapraszamy na pocztę; kawa, śniadanko, papierosek i zleci.
Tymi
2 miesiące temu
Przerwy mam w sumie 25 minut w tym te 10 bo upaly bardzo duzo a poza tym tyranie i nic wiecej
...
Następna strona