Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Praca w Polsce. Firmy zablokowane polskimi przepisami. Nie zatrudniają, bo to za skomplikowane

82
Podziel się:

Dopiero 30. miejsce na 41 krajów zajmuje Polska w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019. Główne problemy naszych firm to za wysoka płaca minimalna, mało przyjazny kodeks pracy oraz trudności przy sprowadzaniu imigrantów zarobkowych.

Polska ma szóstą najwyższą płacę minimalną w stosunku do produktywności pracy na 41 krajów UE i OECD
Polska ma szóstą najwyższą płacę minimalną w stosunku do produktywności pracy na 41 krajów UE i OECD (East News, WOJTEK LASKI)

"To identyczny wynik, jak przed rokiem - zeszłoroczne prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy okazały się fasadowe i koniecznej reformy kodeksu pracy w dalszym ciągu brakuje. Polsce obecnie dwukrotnie bliżej do najgorszej w rankingu Francji niż do najlepszej Danii. Sprawne reformy są jednak możliwe - w tym roku liderem reform była Litwa, która awansowała z 27. na 15. miejsce" - czytamy w komunikacie towarzyszącemu raportowi, który opublikowało Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).

Zdaniem FOR, brak poprawy w Indeksie od zeszłego roku wskazuje, że polskie regulacje pracy w dalszym ciągu wymagają gruntownych reform.

"Ani polski kodeks pracy, ani sposób ustalania płacy minimalnej nie współgrają obecnie z potrzebami współcześnie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy i innowacyjnej gospodarki" - czytamy także.

Polska ma czwarty najniższy udział zatrudnionych na czas nieokreślony w populacji na 28 krajów UE.

"Przyczynia się do tego sztywność regulacji pracy, wypychająca osoby mniej wykwalifikowane lub w regionach o niskim poziomie płac na umowy zlecenia (nie obowiązuje kodeks pracy), umowy o dzieło i samozatrudnienie (nie obowiązuje kodeks pracy ani płaca minimalna) czy do szarej strefy. To nakłada się na inne problemy: źle skonstruowany system pomocy społecznej (np. dezaktywizacyjna rola programu 'Rodzina 500+'), niski wiek emerytalny (najniższy wiek emerytalny kobiet w UE) i mały sektor przedsiębiorstw (duży udział zatrudnienia w mikrofirmach i rolnictwie)" - czytamy dalej.

Polska ma szóstą najwyższą płacę minimalną w stosunku do produktywności pracy na 41 krajów UE i OECD. To utrudnia najsłabszym pracownikom znalezienie pracy, jak również może wypychać ich na nietypowe formy zatrudnienia i do szarej strefy, podano także.

"W krajach o sztywnych regulacjach pracy występują duże problemy z integracją imigrantów, gdyż często są oni najsłabszymi uczestnikami rynku pracy. Obecnie ten problem Polski nie dotyczy, ponieważ obcokrajowcy przyjeżdżają do nas głównie do pracy tymczasowej, ale trzeba się spodziewać, że w przyszłości to się zmieni" - czytamy także.

Zobacz także: Minister finansów w Money. To się liczy prognozuje, kiedy odczujemy spowolnienie gospodarcze

Indeks Elastyczności Zatrudnienia przygotowuje litewski think-tank Lithuanian Free Market Institute (LFMI) na podstawie danych i metodologii Banku Światowego. Wcześniej Bank Światowy publikował Indeks Sztywności Zatrudnienia. Zrezygnował z tego, jednak w dalszym ciągu w ramach części rynku pracy w raporcie Doing Business publikuje dane, które były podstawą indeksu.

LFMI we współpracy z FOR i czterema innymi think-tankami z naszego regionu wznowiło w zeszłym publikację indeksu Banku Światowego, jedyna zmiana polegała na odwróceniu skali indeksu - zamiast sztywności indeks pokazuje teraz elastyczność regulacji pracy. Indeks ten ma cztery składowe. Wyższy wynik każdej z nich oznacza większą elastyczność:

- Łatwość zatrudniania - regulacje pracy na czas określony, płacy minimalnej i okresów próbnych;

- Elastyczność godzin pracy - regulacje dni, godzin, nadgodzin i urlopów ;

- Łatwość zwalniania - regulacje zasad wypowiadania umów;

- Koszty zwalniania - ustawowe odprawy i okresy wypowiedzenia.

Masz newsa? Daj nam znać na dziejesie.wp.pl.

praca
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(82)
pawian
4 lata temu
A ja odnoszę wrażenie, że jesteśmy obiektem jakiegoś diabolicznego eksperymentu socjologicznego. Trwa jakiś chory test badający jak bardzo można upodlić dużą część społeczeństwa i kiedy nastąpi przełamanie. Jakieś niewiele znaczące gremium (FOR) skupiające i lobbujące na rzecz tzw. "elity" od lat próbuje przekonać, że jedyną drogą do rozwoju społeczeństwa jest pozbawienie go wszelkich praw, wszelkiej ochrony, bo to ogranicza najbogatszych (nie chcą inwestować). Jak widać rewolucja francuska nic nie nauczyła tzw. elity. Zapomnieli że głód i upodlenie budzi w ludziach zwierzęce atawizmy.
Ojjj
4 lata temu
Zarabiamy slabo bo nic nie produkujem< co mozemy sprzedac (oprocz malin ogorkow, kiszonej kapusty i krasnali). Nie mamy zadnego przemyslu, nie mamy polskich produktow...I CZYM mamy zarabiac ???? Dostajemy tylko wynagrodzenie za prace u zachodnich pracodawcow ktorzy wybudowali swoje zaklady na terenie polski ! Bez nich mielibysmy 80% bezrobocia w kraju ktory zwie sie potega gospodarcza !!!...eksporterem samochodow do Niemiec itp ...
Ghik
4 lata temu
Proponuję autorowi spróbować przeżyć miesiąc za tą "zbyt wysoką" płacę minimalną.
Lkg
4 lata temu
W Polsce obecnie stawka godzinowa powinna oscylowac w granicach 35 40 zł za godz pracy i to by było ok a nie ku. Wa 13 15 stawki są zanizane przez prywaciarzy ludzie też mają niemały udział w tym bo się nie szanują i podejmują pracę za te ochlapy
kontroler
4 lata temu
Hahahahaha..za wysoka placa minimalna ,no to juz chyba jakas paranoja!!! wiele biznesow w Polsce "udaje" sie tylko dlatego,ze nasi wielcy przesiebiercy moga placic ludziom grosze!!! Biznes oparty na takim zjawisku to WYZYSK ,mylnie nazywany przez cwane srodowisko zaradnoscia biznesowa.Jak biznes przynosi korzysci wyłacznie wlascicielowi a reszta wegetuje to zasadne wydaje sie zastanowienie po co ten biznes wogole jest.Na pewno nie zasluguje na jakiekolwiek wsparcie a jesli zniknie to papa i do widzenia . Jak ktos ma tu odpuscic to zarloczne megalomanskie państwo ktore swoim apetytem na sciaganie kasy czyni w Polsce prace dobrem luksusowym .Wstyd to realne pensje minimalne w tym kraju ,przeliczone na euro pokazuja jakimi pariasami jesmy w Europie .
...
Następna strona