Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
08.02.2019 11:59

Firmy zablokowane polskimi przepisami. Nie zatrudniają, bo to za skomplikowane

Dopiero 30. miejsce na 41 krajów zajmuje Polska w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019. Główne problemy naszych firm to za wysoka płaca minimalna, mało przyjazny kodeks pracy oraz trudności przy sprowadzaniu imigrantów zarobkowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Polska ma szóstą najwyższą płacę minimalną w stosunku do produktywności pracy na 41 krajów UE i OECD (Fot: WOJTEK LASKI)

"To identyczny wynik, jak przed rokiem - zeszłoroczne prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy okazały się fasadowe i koniecznej reformy kodeksu pracy w dalszym ciągu brakuje. Polsce obecnie dwukrotnie bliżej do najgorszej w rankingu Francji niż do najlepszej Danii. Sprawne reformy są jednak możliwe - w tym roku liderem reform była Litwa, która awansowała z 27. na 15. miejsce" - czytamy w komunikacie towarzyszącemu raportowi, który opublikowało Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).

Zdaniem FOR, brak poprawy w Indeksie od zeszłego roku wskazuje, że polskie regulacje pracy w dalszym ciągu wymagają gruntownych reform.

"Ani polski kodeks pracy, ani sposób ustalania płacy minimalnej nie współgrają obecnie z potrzebami współcześnie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy i innowacyjnej gospodarki" - czytamy także.

Polska ma czwarty najniższy udział zatrudnionych na czas nieokreślony w populacji na 28 krajów UE.

"Przyczynia się do tego sztywność regulacji pracy, wypychająca osoby mniej wykwalifikowane lub w regionach o niskim poziomie płac na umowy zlecenia (nie obowiązuje kodeks pracy), umowy o dzieło i samozatrudnienie (nie obowiązuje kodeks pracy ani płaca minimalna) czy do szarej strefy. To nakłada się na inne problemy: źle skonstruowany system pomocy społecznej (np. dezaktywizacyjna rola programu 'Rodzina 500+'), niski wiek emerytalny (najniższy wiek emerytalny kobiet w UE) i mały sektor przedsiębiorstw (duży udział zatrudnienia w mikrofirmach i rolnictwie)" - czytamy dalej.

Polska ma szóstą najwyższą płacę minimalną w stosunku do produktywności pracy na 41 krajów UE i OECD. To utrudnia najsłabszym pracownikom znalezienie pracy, jak również może wypychać ich na nietypowe formy zatrudnienia i do szarej strefy, podano także.

"W krajach o sztywnych regulacjach pracy występują duże problemy z integracją imigrantów, gdyż często są oni najsłabszymi uczestnikami rynku pracy. Obecnie ten problem Polski nie dotyczy, ponieważ obcokrajowcy przyjeżdżają do nas głównie do pracy tymczasowej, ale trzeba się spodziewać, że w przyszłości to się zmieni" - czytamy także.

Minister finansów w Money. To się liczy prognozuje, kiedy odczujemy spowolnienie gospodarcze

Indeks Elastyczności Zatrudnienia przygotowuje litewski think-tank Lithuanian Free Market Institute (LFMI) na podstawie danych i metodologii Banku Światowego. Wcześniej Bank Światowy publikował Indeks Sztywności Zatrudnienia. Zrezygnował z tego, jednak w dalszym ciągu w ramach części rynku pracy w raporcie Doing Business publikuje dane, które były podstawą indeksu.

LFMI we współpracy z FOR i czterema innymi think-tankami z naszego regionu wznowiło w zeszłym publikację indeksu Banku Światowego, jedyna zmiana polegała na odwróceniu skali indeksu - zamiast sztywności indeks pokazuje teraz elastyczność regulacji pracy. Indeks ten ma cztery składowe. Wyższy wynik każdej z nich oznacza większą elastyczność:

- Łatwość zatrudniania - regulacje pracy na czas określony, płacy minimalnej i okresów próbnych;

- Elastyczność godzin pracy - regulacje dni, godzin, nadgodzin i urlopów ;

- Łatwość zwalniania - regulacje zasad wypowiadania umów;

- Koszty zwalniania - ustawowe odprawy i okresy wypowiedzenia.

Masz newsa? Daj nam znać na dziejesie.wp.pl.

Tagi: praca, zarobki, msp
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-02-2019

ABSNajlepiej żeby pracownik nie miał żadnych praw, zatrudnić kiedy chce korpo, wywalić za byle co, i 16 godzinny dzień pracy Próbują znowu zrobić z ludzi … Czytaj całość

09-02-2019

Niki13,- zł/godz to jest wysoka płaca minimalna w porównaniu do 8 euro czy do funta?

08-02-2019

psychologia wstyduCzarownic też mało paliliśmy w przeciwieństwie do krajów protestanckich. :))

Rozwiń komentarze (82)