Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest trzeźwy. Resort rozwoju przygotowuje projekt ustawy

62
Podziel się

Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik przyszedł do firmy trzeźwy. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce znowelizować prawo tak, by umożliwić przedsiębiorcom przeprowadzenie prewencyjnych, wyrywkowych kontroli pracowników na obecność alkoholu i narkotyków.

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest trzeźwy. Resort rozwoju przygotowuje projekt ustawy
Pracodawca już wkrótce będzie mógł sprawdzić, czy pracownik przyszedł do pracy trzeźwy. (Flickr, Attribution ShareAlike 2.5 Wikimedia)
bEikdEth

Pracownik słania się na nogach i narzeka na ból głowy? Pracodawca dziś może snuć tylko domysły, co się kryje za złym stanem zdrowia zatrudnionego. Jednak już wkrótce zamiast domysłów, będzie on mógł go wysłać na prewencyjną, wyrywkową kontrolę na obecność alkoholu lub "środków działających podobnie do alkoholu" w ich organizmach.

Nad taką zmianą prawa pracuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zarządzane przez wicepremiera Jarosława Gowina. Resort zwraca uwagę, że obecnie pracodawca nie może nie dopuścić do pracy osoby nietrzeźwej. Dlatego też projektowane zmiany mają mu zapewnić taką możliwość.

Zobacz także: Pensja płatna pod stołem. "Solidarność" chce "policji pracy"
bEikdEtj

W szykowanej noweli znajdą się też przepisy, które nałożą na pracodawcę obowiązek niedopuszczenia pracownika do pracy ze względu na uzasadnione podejrzenie, że jest w stanie po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu. Pracownik nie będzie mógł zostać dopuszczony do pracy, również w przypadku, gdy obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu wykaże kontrola prewencyjna.

Przepisy będzie można zastosować także w przypadku pracowników fizycznych, którzy zatrudnieni są na innej podstawie niż stosunek pracy. To samo dotyczy osób prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą.

bEikdEtp

Kiedy zatem możemy spodziewać się zmian? Wpis w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wskazuje, że rząd odpowiedni projekt ustawy miałby przyjąć już w III kwartale 2021 roku. Znowelizowane miałyby być Kodeks pracy oraz ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEikdEtK
rynek pracy
praca
prawo
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(62)
Olo
miesiąc temu
Zacznijmy od parlamentu
s13
miesiąc temu
a niby jak mam dmuchac przez komputer?
wytrawny
miesiąc temu
Kto w takim razie będzie badał tych wszystkich w sejmie ? Tam trzeźwość jest chyba wskazana ...
bEikdEtL
Zaciekawiony
miesiąc temu
A pracownik będzie mógł sprawdzić, czy pracodawca jest trzeźwy?
Jjokerrr
miesiąc temu
U nas byle by dobrze robić, i jak tylko ogarniasz możesz być zbuchany nabity, no big deal
...
Następna strona