Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pracownicy nie mogą przeprowadzić badań okresowych. Rzecznik MŚP prosi o interwencję

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, skierował do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg list z apelem o automatyczne przedłużenie ważności dotychczasowych okresowych badań lekarskich pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Adam Abramowicz ujął się za pracownikami, którzy nie mogą podjąć pracy z powodu braku przeprowadzonych badań (Fot: Mateusz Grochocki/East News)

"Panująca aktualnie sytuacja epidemiologiczna w Polsce oprócz wielu innych negatywnych konsekwencji, skutkuje problemami przedsiębiorców, związanymi z badaniami okresowymi pracowników" – zauważył Abramowicz w piśmie.

"Przychodnie medycyny pracy z racji prewencyjnych nie przyjmują praktycznie osób, którym kończy się, wynikający z dotychczasowych orzeczeń lekarskich, okres określający brak przeciwwskazań do pracy. Rodzi to dolegliwości po stronie pracodawców, którzy zgodnie z prawem nie mogą dopuścić do pracy pracowników bez ważnych badań lekarskich" – czytamy w liście do minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Tarcza antykryzysowa zakłada odroczenie składek ZUS o trzy miesiące
Tarcza antykryzysowa. ZUS: odraczamy firmom składki na trzy miesiące

Zauważył, że w ostatnich dniach na stronie Państwowej Inspekcji Pracy opublikowane zostało stanowisko Głównego Inspektora Pracy, zakładające przedłużenie ważności badań pracowników. Z niezrozumiałych dla Abramowiacza powodów pismo to jednak zniknęło, a rząd nie zajął w tym temacie jednoznacznego stanowiska.

Obejrzyj: Koronawiurs i jego wpływ na gospodarkę Polski

W związku z tym rzecznik MŚP wnioskuje o jak najszybsze umocowanie prawne wytycznych Głównego Inspektora Pracy poprzez:

- zawieszenie obowiązku przeprowadzania okresowych badań lekarskich pracowników do czasu odwołania zagrożenia epidemiologicznego, przy jednoczesnym zachowaniu obowiązku wystawienia skierowania na okresowe badania lekarskie w terminach wynikających z orzeczeń lekarskich określających brak przeciwwskazań do pracy, otrzymanych przez pracowników podczas poprzednich badań profilaktycznych;

- utrzymanie obowiązku niedopuszczania do pracy pracowników bez orzeczenia lekarskiego, określającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku pracy, otrzymywanego przez pracownika podczas wstępnych profilaktycznych badań lekarskich.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg
Koronawirus. Minister Maląg: 500+ będzie realizowane, wsparcie także dla osób z niepełnosprawnościami

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, adam abramowicz, gospodarka, wiadomości, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2020

Mariono, naprawdę jestem pod wrażeniem..problemu..

19-03-2020

ObywatelNie zatrudnimy pracownika bez wstępnych badań lekarskich. Nie dopuścimy do pracy pracownika bez aktualnych badań lekarskich. Gdy dojdzie do wypadku … Czytaj całość

19-03-2020

robolale problem i tak sa automatycznie przedłużane tyle że siadasz na przeciwko lekarza

Rozwiń komentarze (9)