Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
14.09.2020 16:15

Pracownicy z Ukrainy wstrzymani przez kwarantannę. Przedsiębiorcy apelują do rządu

Obowiązek 10-dniowej kwarantanny dla pracowników ze Wschodu oznacza zwiększenie kosztów ich zatrudnienia nawet 3,5-krotnie. Przedsiębiorcy i rzecznik MŚP zwracają się do rządu, by objąć ich takimi samymi przepisami, jak np. kierowców pracujących w transporcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Pracownicy z Ukrainy. Ich zatrudnienie jest dużo droższe przez koronawirusowe obowiązki (zdj. ilustracyjne). (Fot: KOS)

Od 1 września obowiązują złagodzone przepisy dotyczące kwarantanny. Ministerstwo Zdrowia skróciło jej długość z 14 do 10 dni.

To jednak nadal nie satysfakcjonuje przedsiębiorców oraz rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza. Przynajmniej jeżeli w zakresie pracowników przybywających do Polski spoza strefy Schengen.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", rzecznik MŚP zwrócił się już do wicepremier Jadwigi Emilewicz w sprawie obowiązkowej kwarantanny. Abramowicz chciałby, by nie obowiązywała ona pracowników napływających ze Wschodu.

Zobacz: Zmiany dla kierowców od 5 grudnia. Dotyczą m.in. prawa jazdy

Pokrywa się to z oczekiwaniami pracodawców. Jak wyjaśnił dziennikowi Jacek Cieplak, zastępca rzecznika MŚP, o pomoc do rzecznika zgłaszają się przede wszystkim przedsiębiorcy głównie z "branży budowlanej, w tym betoniarskiej oraz szkoleniowej".

Po zmianach pracownicy m.in. z Ukrainy czy z Białorusi mieliby być objęci takimi samymi zasadami, jak np., kierowcy w transporcie międzynarodowym, którzy są zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny. Tak samo, jak: marynarze, rybacy czy załogi statków.

Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service SA, w rozmowie z "GW" tłumaczy, że obecnie koszty zatrudnienia pracowników ze Wschodu wzrosły 3,5 razy. Pracodawca musi bowiem pokryć koszty obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny: związane z wyżywieniem oraz zakwaterowaniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-09-2020

fesrkmoże trzeba się martwić o swoich a nie Ukraińców ale interesy są robierzner może wstrzymać Ukraińców

14-09-2020

DomiA jaki Ukrainiec martwi się o Polaka. Żenada

14-09-2020

PomianWOLE w POLSCE 10,000 białorusinów DO pracy jak 1 ugra banderowca.Taka jest prawda. oni są z innego świata to jest dzicz w dosłownym tego słowa … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)