Notowania

Apple zapłaci pracownikom 2 mln dolarów. To rekompensata za brak przerw obiadowych

W wyniku pozwów sądowych, firma Apple została zobowiązana do wypłacenia 2 mln dolarów zadośćuczynienia dla pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(faungg's photo/Flickr (CC BY-ND 2.0))

Firma Apple została zobowiązana do wypłacenia 2 mln dolarów zadośćuczynienia pracownikom. Powód? Odmawianie prawa do przerw obiadowych - donosi CNN Money.

Pierwszy pozew sądowy został złożony w 2011 roku. Cztery osoby zatrudnione w oddziale firmy w San Diego skarżyły się nie tylko na odmowę posiłków czy czasu na odpoczynek. Zarzutem wobec pracodawcy było też niewypłacanie pensji w określonym terminie.

W 2013 roku formalności nabrały rozpędu. Pozew przekształcił się w pozew zbiorowy. Dołączyli kolejni pracownicy z Kalifornii, którzy byli zatrudnieni przez technologicznego giganta w latach 2007 - 2012. Przeciwko firmie Apple wystąpiło w sumie 21 tys. osób.

Żądania miały mocne oparcie w prawie. Zgodnie z kalifornijskimi przepisami, pracownicy mają mieć zapewnione przynajmniej 30 minut czasu wolnego na obiad, jeśli spędzają w pracy więcej niż pięć godzin dziennie. Za każde cztery godziny pełnienia obowiązków dodatkowo przysługuje im także 10 minut przerwy.

Jeffrey Hougue - jeden z adwokatów grupy pracowników - ujawnił, że kwota zadośćuczynienia została zasądzona w piątek. Prawdopodobnie to jeszcze nie koniec ustalania wysokości kar pieniężnych. Kolejna rozprawa ma się odbyć w przyszłym tygodniu. Nie wiadomo, ile z 2 mln dolarów trafi do pracowników. Jeśli suma zostanie podzielona na równe części, każdy otrzyma zaledwie 95 dolarów. Część pieniędzy zostanie też przeznaczona na wynagrodzenia dla adwokatów.

Tagi: apple, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, msp, czołówki, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-12-2016

KamilekMoże jako pracodawca coś tam nawalili, ale ja jako klient złego słowa nie powiem. Za każdym razem sprzęt działał genialnie, jeden raz miałem problem … Czytaj całość

16-12-2016

PRLA w Polsce w firmach jest norma 15 minut przerwy.Masz dojść na stołówkę,umyć się,zrobić herbatę ,zjeść i szybka toaleta.Do stołówki w jednej … Czytaj całość

16-12-2016

strachHahahahahahahahaha!!!!!!!!!!!!!! Dla APPLE 2 mln. to tak jak dla mnie 20 groszy a moze i mniej.

Rozwiń komentarze (6)