Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bcc
20.09.2012 16:30

BCC domaga się ułatwień dla przedsiębiorców

Szef organizacji apeluje do Donalda Tuska o wygłoszenie w Sejmie twardego przemówienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Business Centre Club oczekuje od premiera Donalda Tuska m.in. działań ułatwiających pracę przedsiębiorcom. Ma także nadzieję, że w zapowiedzianym na jesień wystąpieniu szefa rządu zostaną określone terminy ich realizacji - poinformował prezes BCC Marek Goliszewski.

Do takich działań zaliczył odblokowanie progów podatkowych, zmniejszenie liczby koncesji dla firm, ograniczenie kontroli w firmach, zmniejszenie zatorów płatniczych czy przywrócenie _ honoru _ pracy nieetatowej.

_ - Jeżeli chodzi o skalę makro, to premier powinien powiedzieć, czy naszą polityką jest redukcja wydatków sztywnych i zmiana ustaw czy też - jak dzisiaj proponuje minister finansów - ograniczenie inwestycji publicznych _ - zaznaczył Goliszewski.

Wyjaśnił, że jest to zablokowanie pieniędzy dla samorządów i regionów, co będzie powodowało bezrobocie i wyjazdy Polaków za granicę w poszukiwaniu pracy. Zdaniem prezesa BCC _ ograniczanie tych inwestycji w dzisiejszej sytuacji nie ma racji bytu _, raczej trzeba, by rząd wziął się za zmniejszenie tzw. wydatków sztywne (np. rent mundurowych), które dzisiaj stanowią trzy czwarte wydatków budżetowych.

Oczekujemy od premiera innego wystąpienia - nie tego, co trzeba zrobić i nie _ przepełnionego miłością _, tylko wystąpienia bardzo twardego. Jeżeli to nadal będą obietnice, to Gabinet Cieni ocenia, że nie zostaną one zrealizowane - stwierdził Goliszewski.

Dzisiaj doszło do posiedzenia Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, na którym jego członkowie _ ministrowie _ - eksperci BCC zastanawiali się, czy rząd zdoła poprawić funkcjonowanie gospodarki. Gabinet Cieni powstał w kwietniu br., _ aby wspierać działania prorozwojowe władz publicznych, inspirować i monitorować prace resortów kluczowych z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorczości _.

Gabinet gospodarczych fachowców był raczej sceptyczny, co do przyszłych działań rządu, uważając, że nawet wielu wcześniej zapowiadanych zmian nie uda się przeprowadzić. Ocenili, że 2013 r. będzie trudny, zwłaszcza pierwsze półrocze (bezrobocie może wzrosnąć do 14 proc.), natomiast część ekspertów wskazywała, że pod koniec roku może nastąpić poprawa stanu gospodarki.

Goliszewski, podsumowując dyskusję, powiedział, że jego zdaniem w tej kadencji Sejmu nie nastąpią żadne znaczące reformy, gdyż rząd jest w dużym stopniu _ wypalony _. Prezes BCC podziela pogląd, że jeżeli premier nie wzniesie się ponad podziały ministerialne to _ nic z reform gospodarczych nie będzie _. - _ Państwo psuje się (...)., gdziekolwiek się nie spojrzy jest jakiś obłęd biurokratyczny pełen niemocy _ - mówił Goliszewski, będący jednocześnie przewodniczącym Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. Dodał, że ministrowie ze sobą nie współpracują i nie ma szans na ożywienie gospodarki.

Jak zauważył szef BCC, koszty przedsiębiorców już wzrosły z tytuły podniesienia składki rentowej i pracodawcy będą zwalniać, a bezrobocie będzie rosło.

Według Goliszewskiego sytuacja gospodarcza w przyszłym roku w dużym stopniu będzie zależała od determinacji premiera, który musi zdecydować się czy poprzez swoje działania chce wejść do historii czy nie. Natomiast - jego zdaniem - nie będzie dostatecznego bodźca z zewnątrz, by Polaków zmusić do nadzwyczajnego działania, bo _ Unia się nie rozpadnie i strefa euro też nie _.

Czytaj więcej w Money.pl
Oceniają rządy Tuska. Słabo, ale jest postęp BCC najgorzej ocenił działania rządu w zakresie spółdzielczości, promocji gospodarki za granicą, rynku pracy i stanowienia prawa .
Doradca premiera ujawnia, co czeka Polskę Jan Krzysztof Bielecki: _ W przyszłym roku polska gospodarka może rozwijać się w tempie nawet 3 proc., jeżeli... _ .
Opłaty urzędowe w dół? Oto plan rządu Ministerstwa mają zgłosić propozycje obniżenia stawek opłat, w tym opłaty skarbowej.
Tagi: bcc, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, baza wiedzy, prawo, gospodarka polska, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz