Notowania

Będzie łatwiej obronić się przed fiskusem

Urząd skarbowy, przekazując wyższej instancji odwołanie podatnika od decyzji pokontrolnej, będzie miał obowiązek poinformować go o swoich uwagach. W tej chwili informacja taka zależy tylko od dobrej woli urzędników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Redbaron/Dreamstime.com)

Przy składaniu odwołania po kontroli podatnik pozna zarzuty, jakie wysunął urząd skarbowy.

Taki projekt zmian w Ordynacji podatkowej pozytywnie zaopiniowała dziś sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

W tej chwili przekazanie takich informacji zależy wyłącznie od dobrej woli pracowników fiskusa.

Po kontroli skarbowej podatnik, który nie zgadza się z jej wynikami, może złożyć odwołanie do organu wyższej instancji. Odwołanie to przekazuje za pośrednictwem urzędu, który przeprowadzał kontrolę. Urząd przekazuje natomiast dokument - wraz z własnymi uwagami - izbie skarbowej, która odwołanie rozpatruje.

Z tymi uwagami kontrolującego izba skarbowa może - lecz nie musi - zapoznać odwołującego się podatnika.

Nowelizacja ma wpisać do Ordynacji podatkowej taki obowiązek.Jak wyjaśnia w uzasadnieniu do ustawy jej projektodawca - Komisja _ Przyjazne Państwo _ - zmiana poprawi zaufanie do urzędów i zapewni kontrolowanym możliwość pełnego udziału w postępowaniu.

_ Obecnie podatnik często nie jest w stanie, w sposób adekwatny do aktualnej sytuacji przedstawiać swoje racje i dowody _ - czytamy w uzasadnieniu.

* [ Będą ostrzejsze kontrole kas fiskalnych ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/beda;ostrzejsze;kontrole;kas;fiskalnych,62,0,578366.html )
* [ Oskarżenie o zatajenie dochodów - jak się bronić? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/oskarzenie;o;zatajenie;dochodow;-;jak;sie;bronic,12,0,454156.html )
* [ Kiedy urząd nie musi zawiadamiać o kontroli? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/kiedy;urzad;nie;musi;zawiadamiac;o;kontroli,166,0,412070.html )
Tagi: podatek, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz