Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będzie mniej obowiązków informacyjnych dla obywateli

0
Podziel się

Ustawa m.in. likwiduje obowiązki wystawiania np. RMUA i konieczność publikacji sprawozdań finansowych.

Będzie mniej obowiązków informacyjnych dla obywateli
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEhKAqOd

Oszczędności rzędu trzech miliardów złotych rocznie dla obywateli i firm da przyjęta wczoraj przez Sejmu ustawa o redukcji obowiązków informacyjnych - oświadczył wicepremier Waldemar Pawlak. Podkreślał, że posłowie byli w głosowaniu niemal jednomyślni.

Ustawa m.in. wprowadza ogólne interpretacje podatkowe, likwiduje obowiązki wystawiania niektórych druków np. RMUA czy konieczność publikacji sprawozdań finansowych.

- _ Ci, którzy byli przeciwko, chyba się pomylili przy głosowaniu _ - powiedział Pawlak dziennikarzom. Mówiąc o ogólnej interpretacji podatkowej, Pawlak podkreślił, że ministerstwo finansów poszło jeszcze dalej niż propozycje jego resortu. - _ Ministerstwo gospodarki proponowało, żeby taką możliwość miały organizacje pracodawców czy związki zawodowe, ministerstwo finansów zaproponowało, żeby każdy podatnik miał możliwość występować o ogólną interpretację podatkową, kiedy indywidualne interpretacje są sprzeczne _ - mówił.

bEhKAqOf

Jego zdaniem, dzięki temu możliwe będzie bardziej jednolite stosowanie prawa, bo indywidualnych interpretacji jest kilkadziesiąt tysięcy i często są one ze sobą sprzeczne.

Pawlak podkreślił również wagę zapisanych w ustawie możliwości zwolnień z akcyzy na węgiel i koks. - _ Przyjęliśmy rozwiązanie, które w pełni wykorzystuje zawarte w dyrektywie UE możliwości takich zwolnień w przypadku węgla. To jest bardzo ważna wiadomość dla konsumentów w kontekście cen energii, bo będą one niższe i koszty ogrzewania też będą niższe _ - powiedział.

Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak podkreślił, że dzięki temu cena węgla z początkiem 2012 r. nie wzrośnie o około 30-35 zł za tonę, a to daje już wymierne korzyści i oszczędności dla konsumentów, które w skali całego kraju oszacował na miliard złotych rocznie.

**Przydatne narzędzia:

bEhKAqOl

Kalkulatory płac, diet, ryczałtów i wiele innych**
Pawlak mówił też, że podstawą do stworzeniu ustawy był raport firmy Deloitte, który zdefiniował 6 tys. obowiązków, wycenianych na ponad 70 mld zł.

Jak mówił Kasprzak, kiedy wystąpił do poszczególnych resortów o wskazanie niepotrzebnych obowiązków, okazało się, że administracja nie była chętna z nich rezygnować. - _ W niektórych przypadkach musieliśmy toczyć wręcz wojnę, ale ta wojna przyniesie korzyści wszystkim. Nie można bezmyślnie wykonywać pewnych rzeczy, kiedy wszyscy mówią, że jest to zbędne _ - zaznaczył. Dodał też, że pracuje już nad kolejną ustawa tego typu, której przyjęcie przewidywane jest już w następnej kadencji parlamentu.

Na zakończenie konferencji Pawlak demonstracyjnie wrzucił do niszczarki dokumentów druki RMUA jednego z dyrektorów z jego resortu.

bEhKAqOm

Przyjętapo zaledwie miesięcznych pracach w Sejmie, ustawa przewiduje m.in. likwidację Monitora Polskiego B, w którym firmy musiały publikować sprawozdania finansowe, skrócenie z 10 do 5 lat okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS, możliwość wykorzystania zaległego urlopu do 30 września, a nie jak dotychczas do 31 marca następnego roku, czy likwidację obowiązku comiesięcznego przekazywania pracownikowi druku RMUA.

Inne informacje o ułatwieniach dla firm czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t86832.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/z;projektu;ustawy;deregulacyjnej;znikaja;kolejne;ulatwienia,26,0,873242.html) Znikają kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców Ze stu zmian opisywanych w założeniach do projektu ustawy deregulacyjnej, zostało zaledwie dwadzieścia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t82373.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/rzad;wycofuje;sie;z;korzystnych;dla;firm;zmian,168,0,872616.html) Rząd wycofuje się z korzystnych dla firm zmian Z projektu tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej zniknęła większość zapowiadanych ułatwień dla przedsiębiorców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/pawlak;resort;finansow;opoznia;likwidacje;barier,128,0,810880.html) "Resort finansów opóźnia likwidację barier" Przy próbach usuwania utrudnień dla przedsiębiorców napotykamy opór administracji - twierdzi wicepremier i minister gospodarki.
bEhKAqOG
kraj
porady prawne
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)