Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
22.12.2008 17:02

Będzie można odliczać VAT od paliwa

Powrót do pełnej odliczalności VAT od samochodów firmowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał za sprzeczne z prawem Wspólnoty polskie przepisy ograniczające prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT w przypadku zakupów samochodów do celów gospodarczych i paliwa do tych samochodów.

Wyrok ETS dotyczył polskiej spółki Magoora, którą w postępowaniu przed ETS (nr sprawy C-414/07) reprezentowali Jerzy Martini i Zbigniew Liptak, doradcy podatkowi z kancelarii Baker & McKenzie. ETS potwierdził, że wyeliminowanie przez Polskę w 2005 roku odliczalności VAT od samochodów spełniających tzw. wzór Lisaka i paliwa do tych samochodów było niedopuszczalne. Co więcej, ETS potwierdził, że wyeliminowanie przez Polskę w 2004 roku odliczalności VAT od samochodów tzw. _ kratek _i paliwa do tych samochodów było również niedopuszczalne. Zatem, wyrok ETS oznacza de facto powrót do pełnej odliczalności VAT w odniesieniu do wielu modeli samochodów i paliwa do nich.

ZOBACZ TAKŻE:

Taka sytuacja spowoduje zapewne trwałe i wieloaspektowe zmiany w Polsce, m.in.:

  • zmniejszenie (w różnym stopniu) kosztów praktycznie wszystkich przedsiębiorstw, które są opodatkowane podatkiem VAT, co oznacza, że łatwiej im będzie stawić czoło obecnym zawirowaniom gospodarczym,
  • znacznie większe zainteresowanie nowymi samochodami kosztem prywatnego importu używanych samochodów,
  • zwiększenie w społeczeństwie zainteresowania różnymi formami prowadzenia działalności gospodarczej, w przypadku których możliwe będzie zarejestrowanie się na VAT i korzystanie z odliczeń w powyższym zakresie,
  • z jednej strony dodatkowe obciążenie dla budżetu państwa wynikające
  • z wniosków o nadpłatę składanych przez przedsiębiorców, którzy nie odliczali podatku VAT przed wyrokiem, a z drugiej strony polepszenie dzięki uzyskanym zwrotom płynności wielu przedsiębiorstw zmagających się obecnie z zatorami płatniczymi,
  • w dłuższej perspektywie możliwe polepszenia bezpieczeństwa na polskich drogach, jako efekt korzystania z bardziej bezpiecznych, bo nowocześniejszych samochodów.

-_ To pozytywny impuls dla dotkniętej globalnym kryzysem branży samochodowej w Polsce oraz dla polskich przedsiębiorców _ - podkreślają eksperci z kancelarii Baker & McKenzie.

- _ Należy oczekiwać, że takie brzmienie wyroku, który staje się najważniejszym do tej pory rozstrzygnięciem przed ETS kwestii z zakresu polskiego prawa, spowoduje rewolucję na polskim rynku motoryzacyjnym _ - komentuje Jerzy Martini z kancelarii Baker & McKenzie.

Tagi: vat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz