Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bedzie więcej czasu na wykorzystanie zaległego urlopu

0
Podziel się:

Umożliwi to pracodawcy lepszą organizację pracy, a pracownikowi dogodne zorganizowanie wypoczynku, argumentuje ministerstwo gospodarki.

Bedzie więcej czasu na wykorzystanie zaległego urlopu
(Yuri Arcurs/Dreamstime.com)

Wykorzystanie przez pracownika zaległego urlopu do 30 września, zamiast do końca pierwszego kwartału następnego roku, przewiduje jeden z zapisów tzw. ustawy deregulacyjnej bis, przyjętej 19 sierpnia przez Sejm. Ustawa trafiła do Senatu.

Pierwszy artykuł ustawy _ o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców _ przewiduje zmianę artykułu Kodeksu pracy, brzmiącego obecnie: _ Urlopu nie wykorzystanego zgodnie z planem urlopów należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego _ na: _ Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego _. Przepis ten nie dotyczy tzw. urlopów na żądanie.

Proponując takie rozwiązanie, ministerstwo gospodarki argumentowało, że dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu umożliwi pracodawcy lepszą organizację pracy, a pracownikowi dogodne zorganizowanie wypoczynku.

Zapis o urlopach nie wzbudził żadnych kontrowersji w trakcie przygotowywania projektu w MG, podczas konsultacji społecznych nie zgłoszono do niego żadnych uwag. Jedna z organizacji pracodawców sugerowała tylko, że termin można by przedłużyć do końca roku.

Propozycja MG oraz wersja rządowa mówiły o możliwości przedłużenia wykorzystania zaległego urlopu do 31 lipca. W trakcie prac w Sejmie przedłużono jednak ten termin o dwa miesiące. _ - Zdecydowaliśmy wydłużyć ten czas do końca września. Będzie to korzystne dla obu stron: pracodawcy umożliwi lepszą organizację pracy, a pracownikowi dogodne zaplanowanie wypoczynku _ - mówił jeden z autorów ustawy, wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak już po przyjęciu jej przez Sejm.

OBLICZ SWOJĄ PENSJĘ

Typ umowy:
Miesięczne zarobki:

Oprócz kwestii urlopów ustawa zakłada m.in. możliwość zwolnienia węgla i koksu z akcyzy, skrócenie z 10 do 5 lat okresu przedawnienia należności z tytułu składek wobec ZUS i KRUS, zwalnia przedsiębiorców z obowiązku publikacji sprawozdania finansowego w dzienniku _ Monitor Polski B _, umożliwia niewliczanie zobowiązań z tytułu realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego do długu publicznego i deficytu sektora finansów publicznych, znosi obowiązek uzyskiwania opinii rzeczoznawców od BHP w kwestii projektów budowy lub przebudowy obiektów, wydłuża termin składania deklaracji na podatek od nieruchomości z 15 stycznia do 31 stycznia, umożliwia też wszystkim podatnikom występowanie do ministra finansów o ogólną interpretację podatkową.

Ustawą musi się jeszcze zająć Senat, zbierający się na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu 13 i 14 września. 15 i 16 września po raz ostatni w tej kadencji obradować będzie również Sejm, który musi jeszcze rozpatrzyć poprawki Senatu, o ile senatorowie je wprowadzą. Jeżeli parlament nie zdąży z zakończeniem prac do końca ostatniego posiedzenia, ustawa trafi do kosza i cały proces legislacyjny trzeba będzie powtarzać po wyborach.

Więcej o obowiązkach i prawach pracownika w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t86180.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kiedy;pracodawca;moze;odwolac;z;urlopu,76,0,895820.html) Kiedy pracodawca może odwołać z urlopu Odwołanie z urlopu może zostać dokonane w każdej formie, w tym również mailem. Przyczyną może być choroba innego pracownika albo kontrola w firmie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t115550.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zmiana;wlasciciela;firmy;mozesz;stracic;prace,60,0,887868.html) Zmiana właściciela firmy. Możesz stracić pracę? Nowy pracodawca jest związany umowami, które pracownicy podpisali w poprzednim szefem. To stawia przed nim wiele ograniczeń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t95345.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/powrot;do;pracy;po;macierzynskim;kiedy;szef;nie;moze;zwolnic,3,0,886787.html) Powrót do pracy po macierzyńskim. Kiedy szef nie może zwolnić? Korzystanie z urlopu wychowawczego chroni mamy przed zwolnieniem. Nie każda jednak kobieta, która wraca do pracy po macierzyńskim, może stracić pracę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)