Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stir
30.04.2018 12:50

Blokada kont bankowych, które mogą służyć do wyłudzeń. KAS dostała nową broń do ręki

Umożliwienie blokowania kont bankowych, które mogą służyć przestępcom, to najważniejsze narzędzie, jakie Krajowa Administracja Skarbowa uzyskała dziękiustawie o STIR. Ma to pomóc w walce z wyłudzeniami skarbowymi, przede wszystkim podatku VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paweł Małecki/Agencja Gazeta)
Blokada zostanie założona na 72 godziny z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy

Umożliwienie blokowania kont bankowych, które mogą służyć przestępcom, to najważniejsze narzędzie, jakie Krajowa Administracja Skarbowa uzyskała dzięki ustawie o STIR. Ma to pomóc w walce z wyłudzeniami skarbowymi, przede wszystkim podatku VAT.

Celem ustawy jest ograniczenie luki w podatku VAT i walka z tzw. karuzelami VAT-owskimi. W założeniu ma być, obok rejestru faktur i mechanizmu podzielnej płatności, kluczowym elementem uszczelniania systemu podatkowego. Ministerstwo Finansów wyliczyło, że w pierwszym półroczu powinna przynieść budżetowi 0,5 mld zł, w pierwszym pełnym roku 2,5 mld zł, w kolejnym roku 3 mld zł, a w ciągu 10 lat - 47,5 mld zł.

Od 30 kwietnia br. możliwa jest blokada rachunków na żądanie szefa KAS. W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych.

Sprawniejsza wymiana informacji

Ustawa tworzy system wymiany informacji między bankami i administracją skarbową. Umożliwi administracji dokonywanie analiz finansowych, tak by mogła szybko reagować w razie wykrycia przepływów charakterystycznych dla wyłudzeń skarbowych.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie analizował ryzyko wykorzystywania działalności banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do popełniania przestępstw oraz przestępstw skarbowych. Chodzi o przestępstwa związane z wyłudzeniami VAT, w tym także polegające np. na wystawianiu pustych faktur.

Zgodnie z przepisami powstał System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR), który umożliwia Krajowej Administracji Skarbowej uzyskiwanie odpowiednich danych do odpowiednio szybkiej reakcji. Pozwoli identyfikować także tzw. słupy, czyli podstawione podmioty, które zostały powołane w celu popełnienia przestępstwa.

Zobacz też:

Ministerstwo Finansów bierze się za restauracje. Optymalizacji podatkowej mówi "nie"

Ustawa nakłada pewne obowiązki na banki i SKOK-i. Zostaną zobowiązane do przekazywania niektórych danych, z których część objęta jest tajemnicą bankową lub zawodową SKOK. Jest to niezbędne dla ustalenia wskaźnika ryzyka. Izba rozliczeniowa będzie przekazywać informacje o wskaźniku ryzyka szefowi KAS oraz bankom i SKOK-om.

Więcej o założeniach ustawy przeczytasz tu.

Podatnik już nie zniknie

Nowe przepisy umożliwiają szefowi KAS blokowanie rachunku, jeśli zajdzie podejrzenie, że za jego pośrednictwem podmiot chce dokonać wyłudzenia. Blokada zostanie założona na 72 godziny z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy, gdy zajdzie podejrzenie, że wysokość wyłudzenia przekroczy równowartość 10 tys. euro.

To narzędzie ma przeciwdziałać wyłudzeniom VAT z wykorzystaniem tzw. znikającego podatnika.

Tagi: stir, kas, blokada konta, wiadomości, podatki, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-04-2018

z dystansemTo raczej nie jest broń,tylko narzędzie terroru skarbowego.Po trzech miesiącach firmę zlikwiduje komornik.Jak to się ma do terminów zapłaty faktur? … Czytaj całość

30-04-2018

marcoBardzo dobrze, czas POgonić złodzieji którzy oszukują państwo.

30-04-2018

PrzedsiębiorcaA nie wystarczy obniżyć podatków? wtedy kombinacje się nie opłacą

Rozwiń komentarze (87)