Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Blokada kont bankowych, które mogą służyć do wyłudzeń. KAS dostała nową broń do ręki

87
Podziel się

Umożliwienie blokowania kont bankowych, które mogą służyć przestępcom, to najważniejsze narzędzie, jakie Krajowa Administracja Skarbowa uzyskała dziękiustawie o STIR. Ma to pomóc w walce z wyłudzeniami skarbowymi, przede wszystkim podatku VAT.

Blokada zostanie założona na 72 godziny z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy
Blokada zostanie założona na 72 godziny z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy (Paweł Małecki/Agencja Gazeta)
bDHNdQzV

Umożliwienie blokowania kont bankowych, które mogą służyć przestępcom, to najważniejsze narzędzie, jakie Krajowa Administracja Skarbowa uzyskała dzięki ustawie o STIR. Ma to pomóc w walce z wyłudzeniami skarbowymi, przede wszystkim podatku VAT.

Celem ustawy jest ograniczenie luki w podatku VAT i walka z tzw. karuzelami VAT-owskimi. W założeniu ma być, obok rejestru faktur i mechanizmu podzielnej płatności, kluczowym elementem uszczelniania systemu podatkowego. Ministerstwo Finansów wyliczyło, że w pierwszym półroczu powinna przynieść budżetowi 0,5 mld zł, w pierwszym pełnym roku 2,5 mld zł, w kolejnym roku 3 mld zł, a w ciągu 10 lat - 47,5 mld zł.

Od 30 kwietnia br. możliwa jest blokada rachunków na żądanie szefa KAS. W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych.

bDHNdQzX

Sprawniejsza wymiana informacji

Ustawa tworzy system wymiany informacji między bankami i administracją skarbową. Umożliwi administracji dokonywanie analiz finansowych, tak by mogła szybko reagować w razie wykrycia przepływów charakterystycznych dla wyłudzeń skarbowych.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie analizował ryzyko wykorzystywania działalności banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do popełniania przestępstw oraz przestępstw skarbowych. Chodzi o przestępstwa związane z wyłudzeniami VAT, w tym także polegające np. na wystawianiu pustych faktur.

Zgodnie z przepisami powstał System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR), który umożliwia Krajowej Administracji Skarbowej uzyskiwanie odpowiednich danych do odpowiednio szybkiej reakcji. Pozwoli identyfikować także tzw. słupy, czyli podstawione podmioty, które zostały powołane w celu popełnienia przestępstwa.

bDHNdQAd
Zobacz też:

Ministerstwo Finansów bierze się za restauracje. Optymalizacji podatkowej mówi "nie"

Ustawa nakłada pewne obowiązki na banki i SKOK-i. Zostaną zobowiązane do przekazywania niektórych danych, z których część objęta jest tajemnicą bankową lub zawodową SKOK. Jest to niezbędne dla ustalenia wskaźnika ryzyka. Izba rozliczeniowa będzie przekazywać informacje o wskaźniku ryzyka szefowi KAS oraz bankom i SKOK-om.

Więcej o założeniach ustawy przeczytasz tu.
bDHNdQAe

Podatnik już nie zniknie

Nowe przepisy umożliwiają szefowi KAS blokowanie rachunku, jeśli zajdzie podejrzenie, że za jego pośrednictwem podmiot chce dokonać wyłudzenia. Blokada zostanie założona na 72 godziny z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy, gdy zajdzie podejrzenie, że wysokość wyłudzenia przekroczy równowartość 10 tys. euro.

To narzędzie ma przeciwdziałać wyłudzeniom VAT z wykorzystaniem tzw. znikającego podatnika.

bDHNdQAy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(87)
z dystansem
3 lata temu
To raczej nie jest broń,tylko narzędzie terroru skarbowego.Po trzech miesiącach firmę zlikwiduje komornik.Jak to się ma do terminów zapłaty faktur? Konstytucja według PiS inaczej Kiepskich.
Przedsiębiorc...
3 lata temu
A nie wystarczy obniżyć podatków? wtedy kombinacje się nie opłacą
Marek
3 lata temu
Coś tu się nie zgadza. Administracja Skarbowa dostaje do ręki przepis na podstawie, którego ma prawo żądać od banków wglądu w konta swoich klientów. A gdzie tu jest sąd. Czyżby sądy już w tym kraju nie były potrzebne? Przecież Administracja Skarbowa jest stroną tak jak każdy urząd. Ja bym na miejscu dyrektorów banków tak łatwo się nie poddawał.
bDHNdQAz
tedi
3 lata temu
Najwięcej wyłudził Rydzyk ! a co na to CBA ?
KrotexGT
3 lata temu
W cywilizowanym swiecie bank udostepnia konto jak jest wyrok sadu a tutaj beda wchodzic na konta i hak im sie nie spodoba to trzy miesiace firma ma z glowy i tak o to utraci plynnosc finansowa i spokojnie upadnie ,po trzech miesiacach okaze sie ze to bylo tylko podejrzenie, kochani ,nie otwietajcie w kraju firm , do Polski maja przyjsc firmy amerykanskie ,bank Morgan i on dostal od panstwa dotacje na otwarcie biura w Warszawie ,ich nie tkna
...
Następna strona