Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Blokada kont bankowych, które mogą służyć do wyłudzeń. KAS dostała nową broń do ręki

87
Podziel się:

Umożliwienie blokowania kont bankowych, które mogą służyć przestępcom, to najważniejsze narzędzie, jakie Krajowa Administracja Skarbowa uzyskała dziękiustawie o STIR. Ma to pomóc w walce z wyłudzeniami skarbowymi, przede wszystkim podatku VAT.

Blokada zostanie założona na 72 godziny z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy
Blokada zostanie założona na 72 godziny z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy (Paweł Małecki/Agencja Gazeta)
bEJLRUOJ

Umożliwienie blokowania kont bankowych, które mogą służyć przestępcom, to najważniejsze narzędzie, jakie Krajowa Administracja Skarbowa uzyskała dzięki ustawie o STIR. Ma to pomóc w walce z wyłudzeniami skarbowymi, przede wszystkim podatku VAT.

Celem ustawy jest ograniczenie luki w podatku VAT i walka z tzw. karuzelami VAT-owskimi. W założeniu ma być, obok rejestru faktur i mechanizmu podzielnej płatności, kluczowym elementem uszczelniania systemu podatkowego. Ministerstwo Finansów wyliczyło, że w pierwszym półroczu powinna przynieść budżetowi 0,5 mld zł, w pierwszym pełnym roku 2,5 mld zł, w kolejnym roku 3 mld zł, a w ciągu 10 lat - 47,5 mld zł.

Od 30 kwietnia br. możliwa jest blokada rachunków na żądanie szefa KAS. W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych.

bEJLRUOL

Sprawniejsza wymiana informacji

Ustawa tworzy system wymiany informacji między bankami i administracją skarbową. Umożliwi administracji dokonywanie analiz finansowych, tak by mogła szybko reagować w razie wykrycia przepływów charakterystycznych dla wyłudzeń skarbowych.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie analizował ryzyko wykorzystywania działalności banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do popełniania przestępstw oraz przestępstw skarbowych. Chodzi o przestępstwa związane z wyłudzeniami VAT, w tym także polegające np. na wystawianiu pustych faktur.

Zgodnie z przepisami powstał System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR), który umożliwia Krajowej Administracji Skarbowej uzyskiwanie odpowiednich danych do odpowiednio szybkiej reakcji. Pozwoli identyfikować także tzw. słupy, czyli podstawione podmioty, które zostały powołane w celu popełnienia przestępstwa.

bEJLRUOR
Zobacz też:

Ministerstwo Finansów bierze się za restauracje. Optymalizacji podatkowej mówi "nie"

Ustawa nakłada pewne obowiązki na banki i SKOK-i. Zostaną zobowiązane do przekazywania niektórych danych, z których część objęta jest tajemnicą bankową lub zawodową SKOK. Jest to niezbędne dla ustalenia wskaźnika ryzyka. Izba rozliczeniowa będzie przekazywać informacje o wskaźniku ryzyka szefowi KAS oraz bankom i SKOK-om.

Więcej o założeniach ustawy przeczytasz tu.
bEJLRUOS

Podatnik już nie zniknie

Nowe przepisy umożliwiają szefowi KAS blokowanie rachunku, jeśli zajdzie podejrzenie, że za jego pośrednictwem podmiot chce dokonać wyłudzenia. Blokada zostanie założona na 72 godziny z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy, gdy zajdzie podejrzenie, że wysokość wyłudzenia przekroczy równowartość 10 tys. euro.

To narzędzie ma przeciwdziałać wyłudzeniom VAT z wykorzystaniem tzw. znikającego podatnika.

bEJLRUPm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(87)
Batek
3 lata temu
ceny paliwa sa zalezne od kursu dolara amerykańskiego do złotówki czy relacji popyt-podaż. no i w ten sposob mamy w tej chwili coraz drozsze paliwo.
Bubu
3 lata temu
Łatwo można stwierdzić: istnieje podejrzenie i blokujemy na 3 miesiące. Każdą firmę, każdego przedsiębiorcę taka blokada wali na łopatki. No ale jest trybunał konstytucyjny z panią Przyłębską , więc śpimy spokojnie...
Jac
3 lata temu
Nie Twoje konta tylko oszustów
bEJLRUPn
hahaha
3 lata temu
Tylko ci co wyłudzają mają konta bankowe tam gdzie US może podłubać w nosie
Prawo i Spraw...
3 lata temu
Jesli zajdzie podejrzenie a nie JESLI ZOSTANIE UDOWODNIONE. Najpierw ci zablokuja pieniadze a potem beda probowali ci udowodnic ze jestes winien a nie odwrotnie. To sie nazywa prawo po PISowsku.
...
Następna strona